dilekakal
dilekakal (üye)
İzmir / Amatör

Fotoğraf Makinesi Satın Alırken

Günaydın arkadaşlar,

Fazlasıyla amatör sorularımla sizi maalesef biraz bunaltacağım ama bu amatörlüğü mazur görür sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum.

Şimdi ben bir fotoğraf makinesi almak istiyorum, ama bunun üzerine ne bir kursa gittim ne de bir deneyimim var. Aslında o sorun değil kullana kullana zamanla nasıl kullanıldığını öğrenirim nasılsa.

Şimdi emin olmadığım konu yarı profesyonel bir makine mi almalıyım eğer öyleyse aklımda Canon G10 var yoksa Canon EOS 400D vb... daha profesyonel makine mi almalıyım? Sanırım Canon G10 için ilave lens takmaya gerek yok ama diğeri içinse sürekli yatırım yapman gerekli dediler. Anlayamadığım şimdi bu profesyonel SRL'li makineleri alırken üstünde bir lens(objektif) veriyorlar zaten. Ne oluyorda bir süre sonra o yetersiz kalıyor, yoksa zaman geçtikçe eskiyip özelliğini mi kaybediyor.

Teşekkürler cevaplar için.

Tarih: 1 Temmuz 2010, 10:36 - İp: 88.***.**2.138
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

SLR makineler için kullanılan objektifler eskiyip özelliğini kaybetme gibi bir durum elbette olmaz.
Fotoğraf çekmeye başlayan her fotoğraf meraklısı önce herşeyin fotoğrafını çekmeye çalışır ve bazı konularda makinenin yanında kit olarak verilen lens o konu için yetersiz kalır.Bu nedenle de farklı lens arayışlarına gider.

Benim size tavsiyem öncelikle bütçeniz ölçüsünde giriş ya da orta seviye olan bir makine ve 17-70mm gibi macro özellikli bir lens almanızdır.
Sonra da site üyesi İzmir'li arkadaşlarla iletişime geçip onlardan eğitim konusunda destek isteyiniz.Alttaki linkte İzmir grubunun paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

http://forum.netfotograf.com/group.asp?msg_id=43406

Tarih: 1 Temmuz 2010, 13:51 - İp: 78.***.**0.57
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makline uzerindeki o lens yetersiz kalmıyor.
makineler uzerinde verilen genellikle 18-55 mm lensler gunluk kullanım için ideal aralıgı verir.
ancak diyafram acıklıkları mercek kalitesi gibi etkenler var.
bir kit lens ortalama bir kullanıcı için yeterli kaliteyi verir,kimse aksini iddia etmesin.

her fotografcı aynı tarz fotograflar cekmiyor, bazıları doga, bazıları portre, bazıları insan manzaraları, bazıları vahsi yasam, bazıları kus, bazıları makro fotograf vs.cekiyor...
lens degiştirme zorunluluguda zaten burada doguyor.

misal kus yada vahsi yasam fotografı cekmek için acık dıyafram verebilen mumkunse is ozellikli ve 300mm ustu lensler kullanılır genellikle,

makro fotograf cekmek için 1:1 buyutme saglayan makro lensler kullanılır

portre fotograf için 50-100mm arası acık diyafram verebilen lensler kullanılır.

doga ve mimari fotografı için geniş acılı lensler kullanılır,

insan manzaraları sokak fotografları için genellikle 17-80mm arası zoom objektifler kullanılır.

vs.vs.

siz daha hiç makine kullanmadıysanız ve bu sizin için suanda sadece deneme asamasında bir hobiyse, dslr almanız cok mantıklı degil, cunku alacagınız sonucların sizi hayal kırıklıgına ugratma ihtimali cok yuksek.

tavsiyem g10 gibi yuksek zoom aralıgı olan ortalamanın ustunde bir dslr-like almanız.
bununla otomatik modda degil, manuel modlarda cekimler yapmanız,
diyafram enstantane, iso ilişkisini ogrenmeniz.
diyaframın enstantanenin fotograftaki gorevleri ve etkileri nelerdir ogrenmeniz.
ne tarz fotograflar cekmeyı seveceginizi gormeniz.
kısacası fotografın abc sini ogrenmeniz.

bunları yaptıktan,fotografın abcsini ogrendikten sonra, eger ihtiyac duyarsanız bir dslr ye geciş yaparsınız.
ihtiyaclarınızın ne oldugunu bilir sekilde yapacagınız alısveriş en etkili alısveriş olacaktır.
bazıları aksini iddia etsede fotograf cekmek ama yaptıgınız hangi ayarın hangi etkiyi verecegini bilerek gercek anlamda bilincli fotograf cekmek kolay bir iş degildir.

bir dslr almak:
1. maddi olarak buyuk kulfet
2.hayalkırıklıgı ihtimali yuksek bir alısveriş

olacaktır.
yine kimse aksini iddia etmesin,yıllarıdr fotograf cektigi halde dslr-like makinelerden dslr makinelere gecip hayalkırıklıgı yasayan cok kişi var...

uzun lafın kısası: fotograf cekmeyı ogrenmeden dslr makine almanız sadece para kaybı olacaktır.

Tarih: 1 Temmuz 2010, 15:20 - İp: 92.***.**8.45
dilekakal
dilekakal (üye)
İzmir / Amatör

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim, oldukça anlaşılır ve tatmin edici...

Tarih: 1 Temmuz 2010, 15:47 - İp: 212.***.**4.154
sevecya
sevecya (üye)
Kocaeli / Amatör

merhaba arkdaşlar ben bu grubun yeni üyesiyim.. aynı dertten bende müzdaribim.. yaklaşık 1 senedir fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. bunun için temel eğitim aldım . fakat teknik olarak makinalar hakkında pek bir bilgim yok.. sizden yardım isteyeceğim. bir makina almak istiyorum. bunun için bütçem kısıtlı . iyi bir başlangıç için bir makinaya ihtiyacım var.. daha çok insan fotoğrafları çekmeyi seviyorum.. bunun için bana önerebileceğiniz makinalar var mı? yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler

Tarih: 1 Temmuz 2010, 21:34 - İp: 78.***.**5.245
  • 1