cmf
cmf (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğraf Baskısının İçeriğine Göre Fiyatlandırma

Arkadaşlar merhaba, bilgisayarım da hazırladığın bir çalışmayı fotoğrafçı da baskı almak istediğim de fotoğrafçı çalışmanın içeriğine göre fiyat belirler mi?
lütfen yanıtlarsanız sevinirim.

Tarih: 14 Nisan 2017, 20:16 - İp: 85.***.**6.34
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Grafik tasarım mı, vesikalık mı ?

Aynı şey olduğunu düşünmeyin, bir kafeye gidip, karşıdaki dominosdan pizza söylemek gibi olabilir...

Tarih: 17 Nisan 2017, 09:59 - İp: 95.***.**7.70
cmf
cmf (üye)
Ankara / Meraklı

işte sorduğun da tam bu, her ikisi de olabilir, hatta profesyonelce çekilmiş ticari bir işte olabilir.Fotoğraf tabı yapan biri, içeriğin ne olduğuna bakar mı? Hakkı var mı?

Tarih: 17 Nisan 2017, 12:44 - İp: 88.***.**6.200
mete007
mete007 (üye)

Herkes farklı fikir beyan edecektir...

Kimseye akıl vermeye kalkmıyorum artık. Kalanı bana yetecek mi, ona bakıyorum..

Üstü kapalı yazmaya alıştım (alıştırdılar).. sosyal medyadaki guruplarda 1.5 dakikalık ticari yaptığım videoyu paylaştım, ardından herkes benzer işleriniortaya döktü.. düne kadar neredeydiniz diye soran yok nasıl olsa.. İlginç olan, benim para kazandığım işin aynısını yapmak için bedava yapıcam teklifleri ortada dönüyor..

Benim işimi, normal rekabet koşulları içerisinde siz de yapın.. baskı konusunda yardımcı olurum.. Ancak, referans uğruna anormal düşük rakama yapılan bir iş ortadaysa, çıta yukarı doğru gider... 10 bin liralık dSlr'ıyla 1 liraya müşterilerine fotoğraf verenleri biliyorum (basılı olarak)...

Işığınız bol olsun..

#mete007' tarafından 18.04.2017 12:56:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Nisan 2017, 12:54 - İp: 95.***.**7.70
mete007
mete007 (üye)

Yanlış kimselerle paylaştığıma pişman olduğum video: https://youtu.be/RLeiDrn3nJc

firmalara, benzer videolar için 3 ila 7 bin lira arası teklif verirken, "-biz o işi ücretsiz yaptırdık." sözü pek iyi moral kaynağı olmuyor..

Ve bu durum, sektörün kanayan yarası... https://youtu.be/wCbtG6gaGd0

Tarih: 18 Nisan 2017, 13:03 - İp: 95.***.**7.70
cmf
cmf (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın Mete007
fotoğraf veya diğer sektörlerin sorunlarını az buçuk bilen biriyim.Derdim baskıdan üç kuruş kazanmak değil,sizin verdiğiniz örnekleri çoğalta biliriz.Daha vahim örnekler de verebiliriz.Konuyu farklı alanlara da taşıyabiliriz,korsan çalışan, e ticaret yapan firmalar(bünyelerin de fotoğraf çeken ),bir aylık kurs sonrası fotoğrafçı olanlar,piyasaya atılanlar vs.

Konuyu çok dallandırmadan ben yalnızca amatör veya profesyonel baskı yapan bir fotoğrafçının veya laboratuarın yapacağı baskının içeriğine karışıp karışamayacağını merak ettim.Yoksa sırf merakımdan dolaştığın fotoğrafçıların mesleklerine olan hakimiyetlerini görüp,müşteri ilişkilerine bakınca durumun ne kadar vahim olduğu görülüyor.

Sağlıcakla kalın.

Tarih: 19 Nisan 2017, 10:28 - İp: 88.***.**2.233
  • 1