protoss
protoss (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf Basımı

İyi günler dilerim. Ben bir kaç yere sordum ama net bir cevap alamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Elimde internette bulduğum 73 kb büyüklüğünde 1100 X 1386 piksel büyüklükte bir fotoğraf var. Siyah beyaz. Ben bunu kaliteden ödün vermeden çok iyi bir çıktısını almaya çalışsam en fazla hangi boyutlarda alabilirim ?

teşekkürler

Tarih: 15 Mart 2011, 03:27 - İp: 78.***.**3.149
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bir fotoğraf ne kadar büyütülürse o kadar detaylarda ön plana çıkar. büyük boyda varsa detay hataları daha belirgin olur. çok küçük fotoğraflarda (örneğin 10x15) hata ve bozulmalar minimuma iner.

dolayısıyla siz elinizdeki fotoğraf ile 10x15 den başlayıp 50x60 boyutuna kadar basabilirsiniz. 10x15 ve onun bir iki üst boutu daha canlı ve daha iyi göünüyorken 50x60 gibi büyük baskı -küçüklere oranla- daha kötü duracaktır.

fotoğraf nerede duracak?
onun haricinde dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır. fotoğraf nerede duracak?

örneğin, adam o fotoyu duvara asacaksa ve duvarda azcık uzaktaysa ve yukarıda ise uzaktan bakılacağı için 50x60 yapsanız dahi düzgün görünecektir. 50x60 ta duvarda asılı bşir fotoğrafta hatalar farkedilmez, taki birisi o fotoğrafa yakından bakıncaya kadar. bunu da dikkat etmek gerekir.

Tarih: 15 Mart 2011, 10:19 - İp: 81.***.**5.31
  • 1