fulyaa
fulyaa (üye)
Ankara / Amatör

Emekleyen Fotoğrafçı

benim inanılmaz derecede fotoğrafa ilgim var. ayrıca kendime olan özgüvenim had safhada kendi çektiğim resimlere de hayranlığım tartışılmaz bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum,tabi bi anda sihirli değnekle olucak değil o yüzden kendimi geliştirmek adına neler yapabilirim nerden başlayabilirim.. öncelikle başlangıç olarak önerebileceğiniz bir fot. mak. var mı? şu an kullandığım lumıx fs 3 tabi gönül ister daha iyileri olsun ama bu mak. de güzel kareler yakalıyorum.. ilginiz için şimdiden teşekkürler..

Tarih: 16 Mart 2011, 17:40 - İp: 95.***.**1.13
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

national geographic fotoğrafçılık okulu cdlerini temin edebilirsiniz. iletişim sayfasından istekte bulunmanızı öneririm. (yaklaşık 15tldir)

http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/1103/default.aspx

göndermezlerse şurdan indirmeyi deneyebilirsiniz.

link>>>

Tarih: 16 Mart 2011, 19:24 - İp: 85.***.**5.48
fulyaa
fulyaa (üye)
Ankara / Amatör

tesekkür ederim burdan yol almaya baslıyorum ozaman.. yolculuk esnasında takıldığım bi nokta olursa yardımcı olmanız umuduyla

Tarih: 16 Mart 2011, 23:39 - İp: 94.***.**0.224
fulyaa
fulyaa (üye)
Ankara / Amatör

kullanmış olduğum lumıx fs 3 acaba başlangıç olarak tavsiye edebileceğiniz bi mak. varmı?

Tarih: 17 Mart 2011, 17:31 - İp: 95.***.**1.13
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

amatör analog (eski filmli sistem)
cep telefonu
basçek compact(bu sizin şuan kullandığınız makina oluyor)
manuel ayarı olan basçek
dslr like
dslr (başlangıç - orta - pro)
filmli ortaformat vesaire..

şimdi siz buradaki sıralamada basçek compact sınıfına giren makine kullanıyorsunuz. bu makina ile istediklerinizin bir kısmını yapabilirsiniz.

daha fazla iyi çekim için ister istemez biraz daha gelişöiş ayarlara sahip olmanız gerekiyor. sıralamaya uyarak teker teker gidebilirsiniz yada direk dslr like yada dslr de alabilirsiniz.

------------------
şimdi burada bazen yanılgı olabiliyor. en pahalı ve gelişmiş makineleri alırım en süper fotoğrafları ben çekerim diye düşünebiliyorlar. direk dslr alımı yapabiliyorlar. bu düşünce mantığı yanlıştır.

en basit haliyle manuel ayara imkan veren compact makina alsanız ve manuel ayarları öğrenseniz, birazda pratik yapsanız genelde iyi kareler yakalayabilirsiniz.

çok iyi kareleri yakalamak hem iyi makine ister hemde iyi bir bilgi-göz ister. sadece iyi makine almakla iyi fotoğraf çekilemediği gibi iyi olmayan makina ile de iyi fotoğraflar çekilemez.

merdiven basamaklarını çıkmak gibi düşünebilirsiniz öğrenme işini. adım adım. çeke çeke. yavaş yavaş. öğrene öğrene. araştıra araştıra. izleye izleye. zamanla..

#remi5861' tarafından 17.03.2011 18:09:17 tarihinde düzenlendi.

#remi5861' tarafından 17.03.2011 18:11:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2011, 18:07 - İp: 78.***.**0.35
fulyaa
fulyaa (üye)
Ankara / Amatör

çok iyi kareleri yakalamak hem iyi makine ister hemde iyi bir bilgi-göz ister. sadece iyi makine almakla iyi fotoğraf çekilemediği gibi iyi olmayan makina ile de iyi fotoğraflar çekilemez. aynen katılıyorum paylaşımların için çok teşekkür ederim.

Tarih: 18 Mart 2011, 12:33 - İp: 95.***.**1.13
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Remi'nin her anlattığına katılıyorum. Çok doğru ve güzel bir şekilde paylaşmış.

Ama kullandığın makineden sonra, manuel ayarlı bir compact makine veya slr-like makine alma bence Fulya..
Yeni birşey alacağın zaman bu direkt DSLR tarzı birşey olsun derim.
Çünkü an gelecek ona ihtiyaç duyacaksın, ona yükselmek isteyeceksin.

Birgün nasıl olsa gideceğin kapıyı şimdi neden açmayasın?

Bütçene uygun bir DSLR almanı öneriyorum ben..
lumix fs3 ise çantanda ikinci bir yardımcın olarak kalabilir hep..
Çünkü anlık zamanlarda o da işe yarar.

Tarih: 19 Mart 2011, 12:59 - İp: 94.***.**2.88
fulyaa
fulyaa (üye)
Ankara / Amatör

evet haklısın.. benimde bu konuda kafam biraz karışık.. peki bna tavsiye edebileceğiniz bi marka varmı canon,nikon,fujifilm,olympus vs. ve fiyatlar aşağı yukarı nasıl

Tarih: 19 Mart 2011, 17:20 - İp: 94.***.**0.224
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

DSLR olarak sadece nikon d40 ve d60 serisini önermiyorum.

Öneririm tabii ama maksimum bütçen ne kadar bunu bilmemiz lazım..
Remi de, ben de sonrasında fikirlerimizi yazarız.

Tarih: 19 Mart 2011, 20:54 - İp: 94.***.**0.217
fulyaa
fulyaa (üye)
Ankara / Amatör

sonuçta bu kadar ilgim,isteğim ve güvenimin olduğu bi konuda bütçe olmasada yaratmak için elimden geleni yapabilirim diye düşünüyorum... bilmiyorum yanılıyomuyum

Tarih: 19 Mart 2011, 21:51 - İp: 94.***.**0.224
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

o zaman 3 markayı değerlendirelim hemen..
bu markaların son çıkan modellerini ele alalım. bunlar orta seviye dslr oluyor.
yani giriş seviyesi diye tabir edeceğimiz sınıf değil..

1- nikon d90
2- canon 550d
3- sony a580 veya a560

tabii bu yazdığım 3 markanın, daha ucuz olan modelleri de var.

1- nikon d5000
2- canon 500d
3- sony a390

ben olsam şahsi fikrim sony a560 veya a580 den yanadır. kendim 5 yıldır sony kullanıcısıyım ve markamı değiştirmeyi düşünmüyorum.
ama neden sony onu açıklayayım :

1- makinenin gövdesi üzerinde mükemmel çalışan titreşim önleme sistemi var. ilerde makineye hangi lensi takarsan tak, titreşim önlemen olacaktır. oysa canon ve nikonda bu ayrıcalık yok..

2- sony renkleri daha coşkuludur (bu, herkesin kabul ettiği bir özelliğidir)

3- full HD video çeker ve video kalitesi çok iyidir.

4- LCD üzerinden çekim yapar. Ama diğerlerinden 2 üstünlüğü vardır.
Birincisi, LCD'si oynar başlıklıdır, her yöne döner. Ama en önemlisi, LCD üzerinden çekim yaparken, makine otomatik olarak kendisi netleme yapar. Oysa nikon ve canonda LCD üzerinden çekim yaparken, makine netleme yapmaz. Bir de netleme yapmak için uğraşırsın. Vakit kaybı olur, pozu kaçırabilirsin.

- - - -

Fotoğraf kalitesi hepsinde de iyidir.

Tarih: 20 Mart 2011, 00:34 - İp: 94.***.**0.217