lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Dut Ağacının Son Baharı..

http://www.sabahyeli.com

Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün.
Delikanlı çağımızdaki cevher,
Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,
Gözünün yaşına bakmadan gider… Diye başlamıştı Cahit Sıtkı şiirine ve sonra

Hayal meyal şeylerden ilk aşkımız;
Hatırası bile yabancı gelir.
Hayata beraber başladığımız,
Dostlarla da yollar ayrıldı bir bir;
Gittikçe artıyor yalnızlığımız. Diye devam etmişti..

Evet gittikçe artıyor yalnızlığımız..Gittikçe uzaklaşıyoruz dostlarımızdan..Annelerimiz, babalarımız, kardeşlerimiz, çocuklarımız uzaklaşıyor bizden.her geçen an yalnızlaşıyoruz..her geçen an içimize dönüyoruz..
Zamanın paslı dişleri arasında öğütülürken ömrümüz, un tanecikleri gibi dökülürken mutluluklarımız, yollarda inerken bir bir arkadaşlarımız, biz biraz daha çöküyoruz..Biz biraz daha yıkılıyoruz..Bizler biraz daha yaratıldığımız toprakları sevmeye başlıyoruz..

Heyecanlar bitiyor..Soluyor yapraklarımız..Kanlar çekiliyor damarlarımızdan ve bizler biraz daha korkak , biraz daha ürkek oluyoruz…Belimize kadar çıkmış olan bataklıklardan dahi kurtaramıyoruz kendimizi..Kaçacak güç kalmamış.Dermandan yoksunuz gayri..Sırtımızdaki yüklerin ağırlığı o kadar fazla ki “kim daha yaşamış bizim yaşadıklarımızı?”, “kim daha çekmiş bizim çektiklerimizi” diyoruz…

Ama biliyoruz ki bu yaşadığımız bizim en büyük acımız..Bu yaşadığımız bizim kıyametimiz.Kim bilir bizler ayrılırken bu fani dünyadan kim bilir kimlere neşe kaynağı olacağız?..Kim bilir hangi güzelim gençlerin önünü açmış olacağız..Ve kim bilir ne güzel günlere sebep olmuş olacağız..Tıpkı şu güzelim dut ağacı gibi..Sebep olduğu manzaranın güzelliği ile şairler şiirler yaz, nasırcılar romanlar yazar, müzisyenler ne içten müzikler yapar..Ama ah bir de onun yaşadıkları?..Bir de onun içinde yaşanan kaoslar?..Bir de onun yaşadığı anlatılması güç ikilemler?..

Bilemeyiz ama hissederiz..Eğer ki yaşıyorsak biz de o kaygıları tabi..Hani, bir zamanlar dallarında ötüşen bülbüller nerede?…Nerede ondan dut toplayan köylü güzelleri? Hani nerede gölgesine sığınan çobanlar?..Gölgesi dahi kalmamış artık..Gölgesi artık suya düşer olmuş..Yok dallarında artık tırtılların yiyeceği bir yeşil yaprak..Rengi solmuş beti benzi solmuş bir ağaç işte..Ama ne ağaç!..Ama ne dertli bir ağaç!..Ama ne yalnız bir ağaç!..Durağan gibi..Durağanın vefakar dağ başlarındaki öğretmenleri gibi..Durağanın kendini parçalayan vefalı dostları gibi..

Her yanı sel basmış..Her yanını bin bir güçlük çevirmiş..Ve bir o yapayalnız kalmış. “Ağaçlar ayakta ölür” dercesine düşmemiş..Yapayalnız kalmış ama boyun eğmemiş…Ayakta ölmeye karar vermiş bir dut ağacı o..O sonunu biliyor ama buna rağmen soluk ta olsa yaprakları, o soluk yaprakları ile gölge yapmaya çalışıyor..O dut ağacı Karadiğin önünde ona yarenlik edecek dostlarını bekliyor..Bir selam istiyor..Bir hal hatır istiyor başka da bir şey değil..

Dedim ya zaman yine sonbahara döndü..Yine bazı hayatların son demlerinin işareti bu..Dostlardan ayrılığın..Gençlikteki heyecanlardan kopuşun..Deli dolu fikirlerden, bitmek bilmeyen istek ve arzulardan ayrılışın zamanı bu mevsim..Umarsız kalmak mümkün değil..Hele de otuzbeşi devirince düşünmek gerek..Hayatın ne denli muhteşem ve bir o kadar da kuralcı devir daiminin işleyişini görmek gerek..Bazen durup yaptıklarımıza bakmamız gerek diyorum..Çünkü tıpkı Cahit Sıtkı TARANCI’ nın dediği gibi…

Neylersin ölüm herkesin başında.
Uyudun uyanmadın olacak.
Kimbilir nerde,nasıl,kaç yaşında?
Bir namazlık saltanatın olacak.
Taht misali o musalla taşında.

Tarih: 15 Ekim 2009, 01:42 - İp: 88.***.**5.223
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cok guzel yazı tebrikler hocam..

ilk dut agacı fotografı cok guzel,mukemmel bir kadraj, ona ayrıca tebrikler,goren gozune saglık

Tarih: 15 Ekim 2009, 02:28 - İp: 78.***.**5.45
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Hele de otuzbeşi devirince düşünmek gerek..Hayatın ne denli muhteşem ve bir o kadar da kuralcı devir daiminin işleyişini görmek gerek..Bazen durup yaptıklarımıza bakmamız gerek diyorum..

Neylersin ölüm herkesin başında.
Uyudun uyanmadın olacak.
Kimbilir nerde,nasıl,kaç yaşında?
Bir namazlık saltanatın olacak.
Taht misali o musalla taşında.

..sondaki fotoğrafı daha bi sevdim.

lazut hocam bende sonbahara bayılırım. şairimiz kadar iyi olmasada içimden gelenleri aktardım cümlelerime..

en sevdiğim mevsim sonbahar
güneş hep havada ama yakmaz
rüzgar hep var ama üşütmez
hava hep bulutlu ama yağmaz yağsada ıslatmaz..
çünkü bu mevsimin adı sonbahar.
sarımsı renkleri ve yaprakları dökülmüş ağaçları ile..
yollarda ve çimenlerin üzerlerinde öylece sarı sarı altın misali ııldar hep sarı yapraklar..
ve heryer toprak kokar sonbaharda
mis gibi..
ben sonbaharı çok seviyorum
çünkü hep belirsiz hep güzel
ama kötü sürpsizi yoktur hiçbir zaman
heryer ne sarı ne yeşil ne soğuk ne sıcak..
insanın içi bir hoş olur güneşli bir sonbahar rüzgarında atkısıyla..

http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=38085&syf=731

Tarih: 15 Ekim 2009, 04:15 - İp: 88.***.**5.83
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

lazut hocam sitenize baktım. hocam bana kızmayın ama siteniz tam bir felaket.

isterseniz bunun yerinwe size kullanımı kolay sorunsuz cillop gibi, tam otomatik ve 2009 model ve BEDAVA ya blogger (blogspot)blog sitesi verelim.

not:
bloggerdaki üst şerit kaldırlabiliyor
birsürü hazır ve bedavaya site şekli var(şekli=tema)
süper güvenlidir.

bunu bir düşünün.

Tarih: 15 Ekim 2009, 04:27 - İp: 88.***.**5.83
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

begüzel hocam..delilik bunun neresesinde.."düşünen beyinlere fikirler üşüşür"..üşütür-ısıtır-kavurur-yakar-tıkar-yıkar.................yapar birşeyler..Allah akıl sağlığımızı elden-baştan almasın..başa çıkılmaz sonra.......zekanın gemi-dümeni akıldır bir açıdan bakınca....

Tarih: 15 Ekim 2009, 08:21 - İp: 88.***.**9.93
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"Heyecanlar bitiyor..Soluyor yapraklarımız..Kanlar çekiliyor damarlarımızdan ve bizler biraz daha korkak , biraz daha ürkek oluyoruz…Belimize kadar çıkmış olan bataklıklardan dahi kurtaramıyoruz kendimizi..Kaçacak güç kalmamış.Dermandan yoksunuz gayri..Sırtımızdaki yüklerin ağırlığı o kadar fazla ki “kim daha yaşamış bizim yaşadıklarımızı?”, “kim daha çekmiş bizim çektiklerimizi” diyoruz… "

hocam otuzbeşyaş hep böyle mi hissettirir? yani, bir yüzüzün toprağa dönmeye başlaldığını görünce mi bunları hissediyor insan? eğer öyle ise iyi, bu fikre alışınca geçer çünkü, başka başka tatlar verir hayat, yaşarsın yine tatlı tatlı... öyle değilse yandık

özellikle yazıyı çok beğendim hocam.. arada zaman ayırıp yapın böyle şeyler..

Tarih: 15 Ekim 2009, 09:30 - İp: 88.***.**9.175
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tez'in güzel olmuş lazutemmi..Beğendim..

Tarih: 15 Ekim 2009, 18:08 - İp: 88.***.**7.56
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

Sefer Hocam bu yazıdan çıkarımım sen Sinop'un kıyı şeridinde yalnız kaldın anlaşılan. bütün buluşmalara iştirak ediyorsun alışıyorsun dostlara. sonra ayrılınca böyle dut ağaçları ile hasret gidermeye çalışıyorsun

Tarih: 16 Ekim 2009, 08:45 - İp: 81.***.**7.150
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Hocam, hem fotoğraflar, hem de sunum yazısı ruhumu okşadı.
Ne güzel bir konu olmuş böyle bu..
Son günlerde foruma açılmış olan en beğendiğim konu oldu bu..

gönlüne, yüreğine, emeğine sağlık

#panctom' tarafından 16.10.2009 21:29:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ekim 2009, 20:23 - İp: 88.***.**4.94
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Olan gözlüğe olmuş lazutemmi, yazın dalıp çıkarırız merak etme sen.Yerini tespit ettin isen sorun yok..
İkiyüzelli lira da ne çok ne az ama..

Tarih: 16 Ekim 2009, 21:10 - İp: 78.***.**4.166
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Tarih: 22 Ekim 2009, 11:42 - İp: 81.***.**3.185