foto_ibo
foto_ibo (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Dükkan Açmak !!!

ÖNCELİKLE HERKESE SELAM
KONUYA HEMEN GİRMEK İSTİYORUM..
EĞER BEN FOTOĞRAFÇILIĞI ÇOK İYİ BİLDİĞİME İNANIYORSAM BU İŞİ BENDEN İYİ BİLDİĞİNE İNANDIĞIM Bİ ARKADAŞIM İLE BİRLİKTE BİR STÜDYO AÇMAK İSTESEK AMA ELİMİZDE FOTOĞRAFÇI OLDUĞUMUZA DAİR HİÇ BİR BELGE YOKSA NE YAPMALIYIM SADECE DERNEĞE BAŞVURMAMIZ YETERLİMİ YOKSA BİZ BU İŞİ MADEM SEVİYORUZ VE SEVEREK YAPTIĞIMIZA İNANIYORUZ DİYEREK SIFIRDAN BAŞLAR GİBİ ÇIRAK OKULUNDAN ÖNCE ÇIRAKLIK SONRA KALFALIK VE USTALIK BELGESİ ALMAMIZMI İYİ OLUR SİZCE

TECRÜBELİLER YANITLARSA SEVİNİRİM !!!
ŞİMDİDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER....

Tarih: 21 Kasım 2007, 21:55 - İp: 85.***.**9.108
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Belge meselesi halledilir.. kimi yerlerde çıraklık eğitim merkezleri bu konuda yetkilidir.. meslek odası olan yerde, oraya başvurmanız gerekir...

asıl söylemek isteyeceğim; dükkan ancak bir aileyi geçindirecek kadar kazandırır.. iki ortak için gelir tatmin etmeyecektir.. biriniz işyerine bakarken, diğeriniz dışarıda düğün salonu, reklam çekimleri vs.. işleri kovalayacaksa.. ne iyi.. birde, ilk iki sene işyeri tanınana kadar zor zamanlar geçirirsiniz.. bu aşamada dışarıda dolaşıpda kovalayacağınız işler daha önem kazanıyor..

bir süre sonra bu başlık, moderasyon tarafından stüdyo fotoğrafçılığı bölümüne taşınabilir.. oradan takip edebilirsiniz..

Tarih: 22 Kasım 2007, 09:02 - İp: 85.***.**9.220
foto_ibo
foto_ibo (üye)

abi zaten ben stüdyo açtığım zaman zorluk çekmeyi göze alarak açıcam zaten arkadaşımla aramızda ortaklık değilde kardeş gibi desek daha iyi olur zaten ben stüdyoya bakıcam o dış çekimlerde çevresi daha geniş olduğu için dediğiniz gibi düğün salonu, reklam çekimleri kovalayacak benim öğrenmek istediğim dükkanı açmamda her hangi bi belge sorun yaparmı ??

yanıtınız için teşekkür ederim

Tarih: 23 Kasım 2007, 00:16 - İp: 85.***.**8.8
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benim bildigim ustalık belgesi gibi birsey lazım??
tabi mete daha iyi bilir şimdi yalan yanlıs konusmayayım
benım soylemek istedigim,babam ve amcam ortak iş yapıyor,kardeşmiler dusmanmı anlayamıyorum.
kardeş gibiyiz diyerek işe girmeyin,kalpler kırılabilir.
kolay gelsin umarım işini iyi yapan musteriye saygılı bir fırma olur,ekmeginizi kazanırsınız.

Tarih: 23 Kasım 2007, 00:32 - İp: 88.***.**5.57
foto_ibo
foto_ibo (üye)

gaijin

abi bende abi kardeş arasındaki kavgaları çok görüyorum biliyorum yinede bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim saolu

Tarih: 23 Kasım 2007, 00:34 - İp: 85.***.**8.8
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

işyeri açarken sizden ustalık belgesi istenecek düşünceniz kesin se şimdiden müracaat etmeniz gerekir akşam sanat okuluna yada çıraklık eğitim merkezlerine

bir kaç tavsiyem olacak. maliye kaydı,vergi,kira.bagkur pirimleri,makina,flaş,baskı makinası büro malzemesi, pc,vs,vs diye gider.
en basiti iş yeri kimin adına olacak kimin bagkur pirimi yatırılacak ortak olan kasadanmı ceptenmi
bagkur pirimi yatan arkadaş ileride bazı haklara sahip olurken digeri ne yapacak. çok çok iyi düşün

siz kardeş gibisiniz ama biz kardeştik kardeşimle konuşmayacak dereceye geldik.sadece yanımda çalışıyordu.
daha sonra ortak başka bir iş denedik ben o işi ona bırakmak zorunda kaldım.

en son bu gün bu sefer kardeşim olmayan benle beraber 3 kişi başka bir iş üzerine ortak bir firma kurduk allah sonumuzu hayır etsin.

çok iyi düşün baştan her şeyi açık açık konuşun hatta yazılı bir sözleşme yapın inan ileride bu sözleşme çok işine yarayacak.
kardeş gibi arkadaşınla kötü olma derim işin içine para girerse kardeşlik arkadaşlık bitiyor.

Tarih: 23 Kasım 2007, 02:09 - İp: 88.***.**4.235
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

yanılmıyorsam, İzmirde fotoğrafçıların meslek odası var.. oraya başvurmanız gerekli...

forumlarda hep, fotoğrafçılığın bitme aşamasına geldiğinden bahsediliyor.. ben, katılmıyorum.. ancak daralma süreci ve iş potansiyelindeki düşüş malum.. iyi kar beklentisi olmasada, tekrar söylemek gerekli; bir işyeri ancak bir aileyi geçindirecek kadar kazanır..

hayırlı işler dilerim..

Tarih: 23 Kasım 2007, 09:38 - İp: 81.***.**3.212
erkanbayir
erkanbayir (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

ESKİDEN USTALIK BELGESİ DERNEĞİN VERMİŞ OLDUĞU BİR MUSVETTE GİBİYDİ AVRUPA BİRLİĞİ UYUM ŞARTLARINDA DÜZENLEME YAPILDI 18 YAŞINI DOLDURMUŞ KALFA ADAYI İMTİHAN İLE KALFALIK BELGESİNİ ALABİLİYOR 4 YIL BOYUNCA HAFTADA BİR GÜN OKULA GİDEREK USTALIK BELGESİ İMTİHANINA GİRMEYE HAK KAZANIYORSUN EH BU 4-5 YILIN SONUNDA NİHAYET DÜKKAN AÇABİLİYORSUN İZMİR FOTOĞRAFÇILAR ODASI SİZE YARDIMCI OLUR

Tarih: 23 Kasım 2007, 10:17 - İp: 85.***.**7.3
alikeser
alikeser (Objektif)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

ustad acınca haber verde bı vesıkalık cekınelım hemde bı hayırlı olsun dıyelım sana

sımdıden hayırlı olur ınsallah

Tarih: 24 Kasım 2007, 03:33 - İp: 88.***.**1.210
foto_ibo
foto_ibo (üye)

hepiniz görüşlerinizi paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim bana bi siz değil başkalarıda ortak açma demişti sizinde dediğiniz gibi bir dükkan ancak bir aileye yeter bende bunu çok düşündüm tek başıma açıcam ve malesef 7 seneden beri bu işin içinde olduğum halde elimde hiç bir belgem yok kendi saflığımdan kaynaklandı bu ama bir an önce gereken herşeyi yapıcam....

ne olursa olsun hiç iş olmasa bile günde bir poz vesikalık çeksem bile ben FOTOĞRAF SRÜDYOSU açıcam çünkü ben kendimi bildiğim bileli fotoğrafçı olmak istiyordum
açarsam sizede haber veririm

herkese hayırlı işler ve hayırlı günler

Tarih: 26 Kasım 2007, 23:17 - İp: 85.***.**3.199
  • 1