miratcenk
miratcenk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Çeviri: Bölüm: 1 - A Small Voice: Sabiha Çimen

Fotoğraf Severlerin Dikkatine;

Yeni bir Magnum Photos adayı olan fotoğrafçı Sabiha Çimen'in, Ben Smith ile yaptığı röportajın Türkçe tercümesidir.

Bilgilerinize

Bölüm - 1: ÇEVİRİ: BÖLÜM: 1 - A SMALL VOICE: CONVERSATIONS WITH PHOTOGRAPHERS, BÖLÜM: 135, SABİHA ÇİMEN
Bölüm - 2: ÇEVİRİ: BÖLÜM: 2 - A SMALL VOICE: CONVERSATIONS WITH PHOTOGRAPHERS, BÖLÜM: 135, SABİHA ÇİMEN
Çeviri: Cenk Mirat PekcanattıCenk Mirat Pekcanattı

Sabiha Çimen, (1986 - İstanbul) Alaylı bir fotoğrafçıdır. Daha ziyade İslam kültürü, portre ve still-life fotoğrafçılığı üzerine odaklanmış.

Kendini bir 28 Şubat mağduru olarak tanımlıyor. Yasaklar sebebiyle açık öğretim lisesinden mezun olmuş. Ardından aynı sebeple üniversite öncesinde eğitimine 3 sene (kimi kaynaklara göre 4 sene) ara vermiş.

5 yıl boyunca Özgürder’de fotoğrafçı olarak çalışmış. Haksöz'de fotoğrafları ve bazı yazıları yayınlanmıştır.

Sabiha Çimen,, İstanbul Bilgi Üniversitesi ‘Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik’ bölümünden mezun olmuş. Bu bölümde eğitimine devam ederken, Erasmus'a giden ablasının peşinden fotoğraf eğitimi almaya bir sene Edinburgh'a gitmiş. Lakin bu konuya dair fazla bir ayrıntı bilinmiyor. Ardından ‘Kültürel Çalışmalar’ alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamlamış. Fotoğraf öyküsünü içeren maduniyet çalışmaları üzerine yaptığı yüksek lisans tezi 'Simüle Bir Ülke Olarak Türkiye' başlığını taşımaktadır. Bu çalışması, Cambridge Scholars Publishing* tarafından 2019'da yayınlanmıştır.

*Cambridge University Press herhangi bir ilişkisi bulunmayan, akademik yayınlar basan bir 'yağmacı yayınevi'dir. Genellikle Ortadoğulu yazarlar tezlerini kitaplaştırmak için bu yağmacı yayınevini kullanıyorlar. Yağmacı yayınevlerinden çıkan çalışmalar akademik yükseltmelerde kullanılamamaktadır. Diğer yağmacı yayınevleri için Beallslist'i aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Beall's List – of Potential Predatory Journals and Publishers
beallslist.net beallslist.net

2017' yılından beri 'Hafız: Kuranın Muhafızları' adlı projesi için Türkiye'de 5 farklı şehri dolaşarak, orta format makinesiyle portreler çekiyor. Bu proje ile 2018 yılında World Press Photo Foundation'ın 'Joop Swart Masterclass'ına katılmış, '2019 World Press Awards Uzun Vadeli Proje' kategorisinde 2.lik, 'PH Museum's Women Photographers Grant'te ise 3.lük ödülü almış.

Sabiha, Magnum Photos'un adı açıklanan son beş yeni aday adaylarından biri. Kısa süre önce, Hafız projesinin çalışmalarına devam etmek için kullanacağı, '2020 Canon Female Photojournalist Grant'e layık görüldüğü açıklandı.

Bölüm - 1: ÇEVİRİ: BÖLÜM: 1 - A SMALL VOICE: CONVERSATIONS WITH PHOTOGRAPHERS, BÖLÜM: 135, SABİHA ÇİMEN
Bölüm - 2: ÇEVİRİ: BÖLÜM: 2 - A SMALL VOICE: CONVERSATIONS WITH PHOTOGRAPHERS, BÖLÜM: 135, SABİHA ÇİMEN
Çeviri: Cenk Mirat PekcanattıCenk Mirat Pekcanattı

Tarih: 25 Eylül 2020, 08:22 - İp: 31.***.**0.143