psila
psila (üye)
Tekirdağ / Amatör

Çekim Yasası!

Yer çekimi değil bu bahsettiğim. Belki çok klasiktir yinede yazmadan edemeyeceğim; bazı kalıplaşmış kuralları var gibi fotoğrafçılığın, altın nokta gibi veya ufuk çizgisi vb. bu kurallara uyduğumuzda fotoğraflarımız daha bi beğeni toplar. ama sizce bu işte kurallar olmalımı? yoksa bazı temalar var ama kesin bir şey yokmu? van vincent van gogh gibi sonradan beğeni toplayamazmı bazı şeyler. veya picaso gibi başka bir akım yaratılamazmı? ben biraz cahilim bu konuda ukalalıkta yapmak istemem hani yani fotoğrafcılığın tarihini incelemedim ama beğeniye oynamak ile ilgili güzel bir yazı geçti elime ve bunuda paylaşmak istedim sizlerle;

"Yazarken benim en çok korktuğum şey bu.
Okura, seyirciye, beğeniye oynadığın an azalmaya başlarsın. Artık onlar üzerinden yazarsın, onlar üzerinden yaşarsın. Çoğunluğun beğenisine sahip olmak için onların istediklerini yapmaya başlarsın. Cesaretin kaybolur, sığılaşırsın. İzleyici(n)den seni beğenmesini, sana şaşırmasını, seni sevmesini hatta senden nefret etmesini istediğin an, beklentilerin sökün eder ve artık varlık planına yeni bir şey eklemen beklenemez. Sadece tekrar edebilirsin ve kuru kalabalıkların yaratıcılığını boğazlamasına sen izin vermişsindir." Cem Mumcu

#psila' tarafından 23.10.2007 01:21:39 tarihinde düzenlendi.

#psila' tarafından 23.10.2007 01:22:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ekim 2007, 01:19 - İp: 78.***.**3.101
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

bahsettiğiniz kalıplaşmış kurallar yüzyıllar boyunca insanın beğenisini kazanmış estetik kurallardır ve kesin değillerdir. ancak ufuk çizgisi yamuksa kayıklar yokuş yukarı çıkmaya çalışıyorsa insan doğası bunu içgüdüsel olarak kabullenemez. aynı konu altın kesim veya diğer kompozisyon kuralları için de aynıdır. tam emin olmamakla beraber Van Gogh'un tablolarında da evrensel kabul görmüş kimi kurallar onun tarafından farklı yorumlanmıştır. saygılarımla...

Tarih: 23 Ekim 2007, 22:24 - İp: 88.***.**6.61
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Çok güzel bir konuya değin mişsiniz tebrik ederim.
Bu konu çok su götürür ancak diyebilirim kibir kursatan teorik bilgiyi almış ve kalıpları üzerine fotograf çeken insanalr ancak bu altın noktadır simetridir onlara daha çok dikkat ediyorlar ve bence kalıpların dışına taşamıyorlar bu yüzdende çoğu zaman tek kare birkaç kişi tarafındna bu oranlar yüzünden çok yakın çekmilere neden oluyor. Bana bu soruyu sorarasanız ben hiç bir şekilde fotgrfda kuralalra uymak gerekliliğine inanmıyorum ve gözüme mantığuıma hitap edeni seçiyorum diyeceksiniz ki işe yarıyorm u kendi çektiğim fotografların amatör bir çok insan tarafından beğenilsede bu işle uğraşanşlardan çok yorum alamadım (gerçekten bilgisine güvendiklerim hariç..) bence fotogarf kuralalrdan çok renk dengesi, ton hatası, ışık düzeni, kontrast ve keskinlikle uyumludur insan bunları kullanarak konuyu değiştirebilir veya aynı metaryalden farklı bakış açıları ve fotogarflar yakalayabilir qancak bu şartlar sağlandığında kuralların önemi yoktur ve iyi bir fotogaf elde edilir. Bir gerçek daha varki ben kabullenmesemde bu altın nokta gibi yasalar zamnala ve düşünülerek farklı kişilerce desteklenmiş estetik olgulardır ama yineleyim kişiden kişiye değişir zevktir.

Tarih: 29 Ekim 2007, 14:50 - İp: 88.***.**1.182
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

bu kurallar insan gozune hitap ediyorlar ama ayni yeri surekli kurallar cercevesinde fotograflarsa cekenler, artik klise olur ve bu klise goze rahat bir fotograf olmasindan gelen guzelligi goturur diye dusunuyorum. yani insanlarda tipik kareler ulfet olusturur bir nevi
bence en guzel kareler kurallari yikarak cekilen ve farkliligini ortaya koyan karelerdir. cogu NG kalitesinde/ayarinda fotograflarda kuraldan cok farkli olmasidir bizi ceken. tabi kurallari yikmak derken insanin gozunu yorucu, karmakarisik fotograflar da cekmemek gerek. bazi estetik kurallar var ki onlardan taviz vermemeli. benim fikrim bu.

Tarih: 29 Ekim 2007, 16:54 - İp: 81.***.**7.8
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bu Konu Hakkındaki DüşünceLerimi KızıLtuğ DiLe Getirmiş..

Aynı ŞeyLeri Yazmak İstemem Sadece Kısa ve Öz..

Önce Fotoğrafa Bakmasını Sonra Fotoğrafı Çekmesini Ondan Sonra Fotoğrafı YorumLamasını Öğrendikten Sonra.. Kendi Tarzını Ortaya KoyabiLirsin,Çerçeveden Çok FazLa Çıkmadan Tabi.. Herkezin FarkLı HayaL Dünyası Vardır Bunu Ortaya En GüzeL ŞekiLde ÇıkarabiLmek İnsanLarın BeğeniLerini KazanabiLmektir.

SaygıLarımLa.

Tarih: 30 Ekim 2007, 14:20 - İp: 85.***.**8.147
  • 1