turuncude33
turuncude33 (üye)
Burdur / Amatör

Bakaç Ne Kadar Gerekli

Merhabalar, henüz buraya fotoğraf göndermedim ama kendi çapımda amatör demiryolu fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Bugünlerde nikon l100 fotoğraf makinası almayı düşünüyorum. Ama ilgimi çeken cihazda bakaç yok. çekimleri ekrandan yapmanız gerekiyor. Şuan kullandığım fuji 5700 cihazda ben hep bakaçdan çekim yapıyorum ( hatta niye keran kullanmıyorsun cimri misin diye elştiri ble alıyorum. ) Size göre kompak bir makinada bakaç ne kadar gerekli? Ekrandan yapılan çekimlerde de iyi sonuçlar alınabilir mi? Ayrıca Nikon 1000 tl nin altındaki makinaları kullananlar için " Bunlar amatör çekim yapıyor ne anlarlar bakaçtan makaçtan, 3 inçlik ekran veriyoruz bakıp çeksinler oradan" diye mi düşünüyor ve bakaç koymuyor.

Saygılarımla..
Not: Sony ve canon içinde aynı olay geçerli.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 15:35 - İp: 88.***.**1.250
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

kesinlikle gerekli
ters ışıklarda ekranda göremediğiniz durumlar oluşuyor o anlarda ihtiyaç duyacaksınız...
pillerin zayıfladığı durumlarda ekranı kapatıp bakaçtan bakarak tasarruf edeceksiniz bunlar ilk aklıma gelenler...

Tarih: 20 Ağustos 2009, 16:18 - İp: 81.***.**3.185
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

merhaba,
kompakt makimelerin bakaçlarından yapılan kadrajlarda mutlaka paralaks hatası olur . belki bu bakacın gereksiz olduğunu düşündürebilir ama Atakan bey haklı; ben de kompakt makine kullanıyorum ve LCD ekranı tercih ediyorum yine de satın alırken bakacı da ince eleyip sık dokudum çünkü öyle durumlar oluyor ki bakaçsız göremeyebiliyorum, işte bu durumlarda kadrajımı belirlediğimden biraz daha geniş alıp bakaç ile çekiyorum.. kompakt model için allahın emri değil ama olsa iyi olur.. selamlar..

Tarih: 20 Ağustos 2009, 17:16 - İp: 78.***.**6.207
sezgin72
sezgin72 (üye)
İstanbul / Amatör

Yukarıda ki yorumlara aynen katılıyorum. Bakaç bazen konuya daha iyi odaklanmanızı ve konsantre olmanızı sağlıyor. Bir makinada bakaçın bulunmasında mutlak fayda var. Tabii bunlarda makinanın fiyatına yansıyor. Bütçeniz el veriyorsa mutlaka bakaçlı bir makina almanızı tavsiye ediyorum....

Tarih: 20 Ağustos 2009, 17:23 - İp: 85.***.**5.68
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Bakaçın bir iyi tarafı: iki el ile birlikte tripod gibi sabitleme görevi olması.
Gözlüklü kişilerin kompaktlardaki küçücük bakacı kullanması oldukça zor.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 18:02 - İp: 88.***.**3.61
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cok kullandıgımı soyleyemem,
mersonun dedıgı gibi iki el artı goze dayanan makine bir stop avantaj saglaabiliyor..
bunun dısında bır faydasını gormedım ŞAHSEN, lcd ekran her hava kosulunda istedigim goruntuyu verdi sagolsun
bu makinedede gercekten kaliteli bir lcd var,sorun yasatacagını sanmıyorum..
ayrıca kompaktlarda vizor zaten ufacık tefecik bişey oluyorki wordde yazıyı 16 yerıne 8 fontla okumak gibi birsey..5700 kullanmıssınız bilirsiniz.
nıkonun sadece tasarım amaclı koymadıgını dusunuyorum,makinenin cizgileri fazla yuvarlak, cok estetik lcdde cok buyuk olunca kompakt yapıyı korumak için vizor cıkarılmıs olabilir.
buyuk ıhtımalle kullancı istatistikleriyle destekleniş bir karardır.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 18:14 - İp: 78.***.**2.252
turuncude33
turuncude33 (üye)
Burdur / Amatör

Cevaplar için teşekkürler. Hiç SLR makina kullanmadığım için bakaçları hep böyle küçük olarak düşünüyordum. Demekki değilmiş.

Tarih: 20 Ağustos 2009, 18:54 - İp: 88.***.**1.250
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oturma odası salon gibi dusunelim farkı

Tarih: 20 Ağustos 2009, 19:02 - İp: 78.***.**7.212
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

LCD çok elektrik tüketir. Eğer bakaç varsa ve LCD kapanıyorsa bakaçı seçmeniz size extradan pil avantajı sağlar ve olur olmaz yere fkalşıda patlatmazsanız pili boş yere harcamamış olurasunuz.
vs.
gibi

Tarih: 21 Ağustos 2009, 00:48 - İp: 88.***.**6.116
  • 1