akuz
akuz (üye)
Eskişehir / Amatör

Yakın Çekim İçin Işık Seçimi

Arkadaşlar ben yaptığım elektronik projelerin yakın plan çekimlerini yapmak için nasıl bir ışık sistemi kullanabilirim onu merak ediyorum.

Bu konuda hazırlanmış bir makale okumuştum.

Elektronik projelerinizin harika fotoğraflarını çekin

Anladığım kadarıyla bu makalenin yazarı 250 Watt'lık Tungsten lambalardan Ebay'dan tanesini 20 dolara alarak iki tane kullanmış.

Smith-Victor PL8

Yeni olarak alındığında fiyatı oldukça yüksek 80 dolar.

Benim merak ettiğim acaba bu lambalardan alsam 240 volt gerilimle kullanabilirmiyim. Yoksa bu lambalar 120 voltluk sistemler için mi.

Özellikle yakın çekim için önerebileceğiniz ışıklandırma sistemi önerileri nedir. Teşekkürler.

#akuz' tarafından 10.08.2013 22:38:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ağustos 2013, 22:35 - İp: 78.***.**5.131
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Elektronikcisin ve lambların kaç voltla çalışabileceğini bilmiyorsun.Bunu sadece lambanın üzerindeki yazan çalışma voltajı değerinden anlayabilirsin.Lambalar her ülkenin kullandığı şebeke gerilimine göre üretilir.Amerikada bildiğim kadarıyla bazı bölgelerde şebeke gerilimi 110 volltur,yani sürprizle karşılaşabilirsin.Bu yüzden türkiyeden alsan senin için daha risksiz olur.

Tarih: 12 Ağustos 2013, 19:19 - İp: 92.***.**5.2
akuz
akuz (üye)
Eskişehir / Amatör

Haklısın, aslında soruyu sorarken bir anlatım bozukluğu olmuş. Sormak istediğim bu lambaların (bazı avrupa ülkeleri gibi) 240V kullanan ülkeler için üretilen sürümlerinin olup olmadığıydı.

Gene yakın çekim için kullanabileceğimiz önerilen ışık sistemleri ne olabilir diye sormak istemiştim.

"Elektronikcisin ve lambların kaç voltla çalışabileceğini bilmiyorsun"

Ukelalık yapmak gibi olmasın ama buna katılmıyorum.

Amerika'da kullanılan 120V 60Hz AC sinyali bu şekildedir.

Tam olarak gerilimin değeri de 120 * kök(2) * cos (2 * π * 60 * t) dir

#akuz' tarafından 12.08.2013 20:18:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ağustos 2013, 20:17 - İp: 78.***.**2.80
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın aküz bu şemayla anlatmak istediğini anlayamadım.Ha biliyorum da derdimi tam anlatamadım diyorsan sıkıntı yok Işık konusuna gelince basit bir ışık sistemi işini görebilir, raw çekersin beyaz ayarını pc de ayarlarsın. Bu konuda daha deneyimli üyeler cevap verecektir tahmin ediyorum.
Konuyu sinüs dalgalarına kadar indirmeye gerek yok sanırım

Tarih: 12 Ağustos 2013, 20:45 - İp: 92.***.**5.2
akuz
akuz (üye)
Eskişehir / Amatör

Ben elektrik elektronikçi arkadaşları seviyorum

Bu konuda bilgisini paylaşmak isteyen arkadaşlar varsa da her zaman bekleriz.

Bizde soru çok !

Buyrun bir çayımızı içmeye bekleriz. Benim elektronikçi dediğim arkadaşlar da bu sorulardan bir kaç tanesini çayını içerken çerez niyetine çözebilmeli

Tabi Türkiye'de bu sorular çok basit gelecek değerli elektronikçi arkadaşlar, hocalar var. Saygı duyuyorum.

Tarih: 12 Ağustos 2013, 22:48 - İp: 78.***.**2.80
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

49 yaşındayım bu formullere bakmayalı 30 sene olmuş.Çokta ilgimi çekmiyor artık, çayımı evde içeyim o zaman. Eminim işinde çok iyisin ama benim artık fotoğrafçılık hobim daha ağır basıyor, senin daha yaşın genc önün açık başarılar dilerim.

Tarih: 12 Ağustos 2013, 23:00 - İp: 92.***.**5.2
akuz
akuz (üye)
Eskişehir / Amatör

Teşekkür ederim

Yolum bir gün İstanbul'a düşerse belki boğaza karşı Kadıköy'de martılar eşliğinde bir çay içebiliriz.

Sizin de Eskişehir'e yolunuz düşerse her zaman çayımı içmeye beklerim

Tarih: 12 Ağustos 2013, 23:43 - İp: 78.***.**2.80
  • 1