resimsever
resimsever (üye)
Antalya / Meraklı

Yağlıboya Tablo Çekimi

BEN YENI UYE OLDUM.HEPINIZI ,ENGIN BILGILERINIZ VE BU BILGILERI PAYLAŞMADAKİ CÖMERTLİĞİNİZDEN DOLAYI KUTLUYORUM.
SIZE BIR IKI SORUM OLACAK.YAĞIBOYA TABOLARI EN IYI HANGI MAKINA VE ISIK ORTAMINDA CEKMEM LAZIM.BUNLARI CEKTIKTEN SONRA DIGITAL BASKI YAPACAĞIM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Tarih: 14 Mart 2006, 18:23 - İp: yok
burakk
burakk (üye)
Batman / Meraklı

Ben hiç yağlı boya çekmedim ama müzelerde flash kullanmak yasak olduğu için az ışık koşullarında iyi performans veren bir makina ve tripoda ihtiyacın olacak. Yok kendine aitse bilemem. Ben a610 kullanıyorum ve düşük ışıktaki performansından memnunum. Ama seni yanıltmamk istemem nasıl bir iş yapacağını daha açık anlaırsan daha iyi cevap alabilirsin.

Tarih: 14 Mart 2006, 22:31 - İp: 85.***.**5.72
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
En iyisi gün ışığında gölgede çekmek olurdu, ama buna genellikle imkan olmuyor, ve tüm çekimlerinizi aynı ışık altında yapamamak gibi sorunlarınız oluyor.
Önerilerim;
- Renklerin doğru çıkması için, bir metodla renk ısısı ayarı yapmanız lazım, otomatik ayarlara pek güvenmeyin, sadece açık havada doğru gibiler.

-Kapalı mekanda çekecekseniz, ışık kaynağı tablonun üzerine düşmesin, terihen arka tarafında olsun. Bu arada yansıyabilecek ayna, cam gibi şeylere dikkat edin, perdeyi çekin, veya örtü kullanın.

- Işığın homojen bir şekilde gelmesine dikkat edin.
Merceğinizde ışığı direk görmesin, hatta parasoley kullanın. Digital makinelerde flare analoglara göre daha fazla.

- Mümkünse sehpa kullanın, merceğinizin en keskin olduğu diyaframda çekin, birçok mercek f11 civarında daha keskin sonuç verir.

- Basit bir baskı alıp renk tutarlılığını kontrol edin, en çok kırmızıya dikkat edin, tecrübeme göre en zor tutan renk.

- Sonucu tatminkar bulduğunuzda ayarlarınızı kaydedin, ve aynı koşullarda çekime devam edin.

Tarih: 15 Mart 2006, 00:13 - İp: 85.***.**9.134
resimsever
resimsever (üye)
Antalya / Meraklı

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler.
-Yağlıboya tablo çekimlerinde önerebileceğiniz bir makina var mı?
_Florasan ışıklarının hakim olduğu bir ortamda normal iki adet basit projöktör ile dediğiniz gibi ışığı tabloların arkasına vurdurarak gerekli ışık ortamı sağlanabilir mi?
_Renk ısısı ayarı nasıl yapılır?
-Bu tabloları florasan ışıkların olduğu bir galeri ortamında çekmem lazım.Resimerin zarar görmesi gibi bir endişemiz yok.Sadece baskı kalitesinde maximum seviyeyi yakalamamız lazım.

Yeni tavsiyelerinizi bekliyorum.

Tarih: 15 Mart 2006, 09:22 - İp: 81.***.**1.133
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Stüdyomuzda yağlıboya tablo reprodüksiyonu bolca yaptık... flaş kullanarak....

Tabi herşeyin kuralı var....

Tarih: 15 Mart 2006, 09:24 - İp: 85.***.**5.2
resimsever
resimsever (üye)
Antalya / Meraklı

Sonuçlar nasıldı?Bu konuda biraz bilgi verebilirmisin??

Tarih: 15 Mart 2006, 10:05 - İp: 81.***.**1.133
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Renk ayrımı maksatlı dia pozitifde çektik... dijital fotoğrafda... işin önemli tarafı... softbox kullanılması...vs kitap kapağı ve broşür gibi maksatlarla yapılmıştı... sonuç; mükemmel...

Antalya'dasınız... Gordi Alanya'da belki işinizi yapabilir.

Tarih: 15 Mart 2006, 11:22 - İp: 81.***.**9.174
resimsever
resimsever (üye)
Antalya / Meraklı

Arkadaşlar,burada bana bir camera ve ışık düzeni tertibatını anlatacak birisi olursa sevinirim.Mete saol,fakat ben kendim bunu yapmak istiyorum.Her daim ben bunun için birisini çağıramam çünkü çok anlk işler olacak.

Tarih: 15 Mart 2006, 19:10 - İp: 85.***.**9.108
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn resimsever,
Korkarımki Mete bey haklı,
Bir profesyonelden destek almanız lazım.
En azından ilk çekiminizde yanınıza profesyonel bir stüdyocu alın, o size malzeme önersin (sehpa, objektif, soft ışık vs) ve beraberce bir çekim yapın, sonrasını siz getirebilirsiniz. Buradan tavsiyeyle pek olmayacak.

Tarih: 15 Mart 2006, 21:11 - İp: 85.***.**9.134
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

sayın resimsever, mete007 eğer uzman kontrolünde görerek öğrenin diyorsa mutlaka ciddiye alınması gerek. kendisi amatörlere hep yardımcı olur. demek ki yazarak öğretilemeyecek kadar ayrıntılı sorular
mffoto ve mete007 arkadaşlarıma yardımları için teşekkürler
içimden geldi [>:D

Tarih: 20 Mart 2006, 11:45 - İp: 194.***.**0.97
resimsever
resimsever (üye)
Antalya / Meraklı

Bu konuda katkısı oln herkese teşekkür ederim.Yalnız bu tür forumların amacının ne olduğunu hepimiz biliyoruz.Eğer bilgiyi tüm çıplaklığıyla insanlar birbirlerine aktarabilirlerse toplum olarak bir yerlere gelebiliriz.Ben o bilgiyi geliştirip size aktarırım ,siz geliştirip tekrar lazım geldiğinde insanlara sunarsınız.Ben bunun bu kadar komplike bir konu olduğunu düşünmüyorum.Bana diyecektiniz ki, kardeşim bir slr marka şu şu makinalar olabilir, 2 adet 150-200 watt iki adet ışığı çapraz resmin karşısına koy,resimlerini çek , şu programlarla resimleri geliştir....vs

Ayrıca ben bu konunun bitmemesi için bir teşekkür noktası koymadım.Hala daha specifik cevaplar bekledim.
Hala da bekliyorum.Ama bir gerçek var ki , aynı konularda yabancı forumlarda çok fazla bilgi var gibi gözüküyor.Olayı netleştirip bir sonuç alınca arkadaşlarla paylaşacağım.

Hepinize teşekkürler ve saygılar.
[>:D :D

Tarih: 20 Mart 2006, 13:31 - İp: 85.***.**9.129