saglamkaya
saglamkaya (üye)
Kocaeli / Meraklı

Harici Flaş Kullanımı

MERHABALAR. Flaş kullanımında diyafram modelin düşen ışığı, enstantane ortamdan aldığımız ışığın süresidir gibi bilgilere ulaştım. bu bilgilere dayanarak iç mekanda loş ışıklı ortamda HSS özellikli bir flaşla manuel mod 1/60 enstantane f/5.6 iso 100 ve flaş gücü 1/1 değerlerinde çekim yaptığımda doğru poz elde ediyorum. sadece enstantaneyi değiştirerek 1/640, 1/800, 1/1250 ve en son 1/8000 enstantaneyle çekim yaptığımda flaşın etkisinin yavaş yavaş kaybettiğini gördüm. 1/8000 de ise karanlık bir foto elde ediyorum.(Diyafram iso flaş gücü sabit)perdenin ışığı kestiğini görüyorum. dış mekan çekimlerinde de aynı sonuca vardım. perdenin etkisinin flaş ışığına etkisini görüyorum. diyafram konusunda diyafram kısıldıkça içeriye daha az ışık alıyorum. flaş ışığını istediğim gibi bunda bir problem yok. flaş ile ilgili bilgi topladığımda flaş süresinden bahsediliyor. flaş 1/1 de 1/600 gibi bir hızda patlarken 1/128 de 1/38500 gibi bir süre ve hızda patlıyor. yani perdeyi ne kadar hızlandırırsak hızlandıralım buna bir etkisinin olmaması gerekiyor. ama 1/128 flaş 1/100 ens f/3,5 iso 100 doğru poz iken sadece ens. 1/8000 olduğunda karanlık foto ortaya çkıyor. enstantanenin neye istinaden flaşa etkisi olmadığını bilen varmı. teşekkürler

Tarih: 17 Mayıs 2016, 18:14 - İp: 85.***.**2.194
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

perde hızı arttıkça içeri giren ışık miktarı azalır bu güneş ışığı veya flaş ışığı da olabılir.

manuel modda çekerseniz şartlardan biri değişince makine durumu dengelemek için uğraşmaz, manueldesiniz çünkü..

makine hangi modda flaş hangi modda bilmediğimden bir şey demek imkansız..

flaşın gn değeri ortamın büyükülüğü kapalı mekanda çalışıyorsanız duvarların rengi duvarlara olan uzaklık vs hepsi flaşın yapabileceklerini etkileycektir..

sonuç: siz pratik yaparak deneme yanılma ile öğrenip kendinizi geliştirin, bol bol okuyun, youtupda ilgilili konularda video izleyin..

Tarih: 17 Mayıs 2016, 22:12 - İp: 212.***.**7.53
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Sayın kardeşim ben size bu konuda uzun uzadiye bir makale yazabilirim, läkin bir teşekkür bile esirgenince (genel olarak)
bundan dolayı size benim galerideki YÜKSEK SENKRON LALE fotoğrafıma bir göz atmanızı öneriyorum.makinanızın menüsünü okuyup anlamaya çalışın selamlar

Tarih: 29 Haziran 2016, 22:54 - İp: 88.***.**9.185
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

#Paperman' tarafından 30.06.2016 03:11:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Haziran 2016, 02:40 - İp: 108.***.**5.85
  • 1