hkan
hkan (üye)
İstanbul / Meraklı

Dıadan Dıgıtale

dıa kullanamıyacagım slr makınalar varımı??dıa digitale nasıl cevrıle bılır

Tarih: 12 Ağustos 2006, 16:15 - İp: 85.***.**7.131
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

seri ilanlar bölümüne göz atarsanız..

bir arkadaşın, Nikon film scanner'ını sattığını görmüştüm..

Dia'yı her slr veya kompakt makinede kullanabilirsiniz.. ama poz hassasiyeti olduğunu unutmamalı...

Tarih: 12 Ağustos 2006, 16:47 - İp: 85.***.**5.142
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ben dia formatı merak ediyorum.DSLR makinalarda yok mu?
Sadece SLR makinalarda mı var?

Dia pozitif den kasıt nedir nalamadım.Birde 5x5 dia diyorlar.

Avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Tarih: 19 Ağustos 2006, 08:46 - İp: 85.***.**2.28
hkan
hkan (üye)
İstanbul / Meraklı

benım bıldım dıa 25 mp(abarttımme azcık ne) esdeger cok kalıtelı ıstedıın kosesını ıstedıın kadar buyute bılecegın bır fılm dıgıtal sanırım o kadar kalıteye ulasamadı daha

Tarih: 19 Ağustos 2006, 10:36 - İp: 85.***.**7.48
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Osmanlı bilgim dahilinde ben cevaplayayım sorularını
Dia dediğimiz şey;
Eskiden (!) filmli makinalara taktığımız 3-4 ytl lik negatif filmler vardır ya onların pozitif olanı..
Ne özelliği ne farkı var dersen.Piyasada negatif yani yaygın filmden karta baskı yapan otomatik banyo ve tab makinaları yaygın (1 saatte amatör tab sloganlı fotoğraf stüdyoları) bu makinalar pozitiften baskı yapamıyor malesef.. ama bu pozitif filmden baskı yapılamayacağı anlamına gelmiyor.. baskı yapılır ama yaygın olmadğı için biraz daha masraflı.. dianın kullanım alanı daha çok gazeteler (dergi ve yazılı basın diyelim) ve reklam fotoğrafçılığı. Ve şöylede bir avantajı var; bir agrandizöre yada projensiyon cihazına koyduğunuzda bu diyayı karşı perdeye (örneğin) 2x3 metre ebadında gösterebilir ve sunumda yaparken kullanabilirsiniz.

DSLR makinada olamaz çünkü o pozitif filmi (diayı) koyacak yürütecek yer lazım yani sensörün olduğu yer.. yada sensörün önünde bir yer.. teknik olarak böyle bir model yok sanırım..

5x5 6x6 7x7 8x8 bunlar santimetre cinsinden dia ebadları bildiğimiz klasik negatif film ebadı 2,5 x 3,5 cm. Aynı ebadın pozitifi yani diasıda var.. ama senin sorduğun gibi büyük ebadlı diaları kullanan makinalar özeldir yani büyüktür daha çok stüdyo çekiminde kullanılır. Bu büyük ebadlı dialarda daha çok moda fotoğrafçılığı reklam fotoğrafçılığı alanlarında kullanılıyor.

Dia yada negatif film olsun film olayında "mp" olayı pek yoktur.. Belki biri oturmuş bi takım ölçümlerle 2,5 x 3,5 cm filmin 25 megapixel görüntü algılayabilen bir dijitalle eşdeğer olduğunu tespit etmiş olabilir ama kesin sonuç olamaz. Bazı uzay çalışmalarında yada uzaydan yeryüzü fotosu çalışmalarında hala kaliteli filmler kullanıldığını çünkü dijital görüntü algılama teknolojisinin yetersiz kaldığını okumuştum.
şöyle örnekleyim örneğin 6x6 ebadında çok kaliteli çekilmiş bir semt diasının bir toplu iğle başı kadar noktayı 30x30 cm ebadına büyütülerek görüntülendiğini ve bu görüntünün içindeki otomobil markasının (logosundan) tespit edildiğini biliyorum
Bu çok yüksek bir kalite ama aynı oranda çok yüksek teknoloji ve yatırım gerektiriyor.
Ofset baskıda bir diayı 50x70 cm büyüttüğümüz oluyor. Ama bu büyütme işlerinde tambur scanner denen bir cihaz kullanılıyorki büyüklüğü bir otomobilin boylamasına yarısı kadar ve fiyatı 30-50 bin dolar civarında..

Tarih: 19 Ağustos 2006, 13:25 - İp: 81.***.**9.247
tekin43
tekin43 (üye)
Kütahya / Meraklı

Rokomet bir sorum olacak. Pozitif film yani dia tarayıcısı CanoScan CS4200F gibi modeller var. Bu tarayıcı dia filmi direkmi bilgisayara taramakta yoksa alınan dia baskısını mı? Yani slr makinaya pozitif dia film takılıp direk tarayıcıdan bilgisayara aktarma imkanı var mı?

Tarih: 2 Eylül 2006, 19:14 - İp: 88.***.**8.29
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

tekin .. selam.. dia pozitifi banyo edildikten sonra direkt o bahsettiğin dia scannerinden tarayıp bilgisayara alabiliyoruz..

Dia banyosu, hassas bir konudur.. heryerde yaptıramazsınız.. O konuda uzman laboratuvara güvenmek en doğrusu..

bana yönelik soruyu cevapladığı için rokomet'e teşekkür ederim.. ona yönelik soruyu cevapladığım için.. amma karıştı olay vallahi.. katıldığımız konuya cevap geldi maili düzenlensede, böyle durumlar azalsa..

Tarih: 3 Eylül 2006, 10:33 - İp: 85.***.**7.246
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

mete selam
dia tarama olayını gayet güzel anlatmışsın
ben özetleyim anladığımı
1- Pozitif film (dia) makarası makinaya takılır
2- fotolar çekilir
3- Banyo yapılması için "ehil" laboratuvara (fotoğraf stüdyosu olarakta bilinir) verilir.
4- Banyo yapılmış pozitif film (dia), Tarayıcıya takılır.
5- PC ye aktarılan taranmış görüntülere bakılır.

mete sana katılıyorum uzun zamandır buraya bakmak aklıma gelmemişti. reklam olmasın die adresini vermediğim başka bir forumdaki gibi nikimize tıkladığımızda en son cevap verdiğimiz konular görüntülense aslında oradan da takip edebiliriz. Senin önerin gibi katıldığımız konuya gelen cevapların uyarısı mailimize gönderilirse sanırım mail kutumuz bir anda dolabilir..

Tarih: 5 Eylül 2006, 12:47 - İp: 81.***.**0.63
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Rokomet yanıtın için çok teşekkürler.Geç oldu teşekkürüm ama güç olmadı.

Tarih: 6 Eylül 2006, 21:50 - İp: 85.***.**1.254
hkan
hkan (üye)
İstanbul / Meraklı

yanıtlar tatmın edıcı pekı bısı daha sorsam
dıgıtalmı yoksa fılmlımı tercıhınzdır bu durumd kalıte acısından

Tarih: 6 Eylül 2006, 22:04 - İp: 213.***.**1.2
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili hkan
umarım benim gibi buraya bakmayı unutmaz ve yanıtımı okuyabilirsin.
sorduğun bu soru dijitaller çıktığından beri fotoğraf dünyasında çok geniş ve hararetli bir tartışma konusu zaten..
Halen her iki kategorininde ateşli savunucuları var.. Fakat seninde bildiğin gibi dijital teknoloji her gün bir adım ilerlerken film teknolojisi (sektörü) gerilemekte. Film üreticileri bir bir kapanmakta ve filmli makinalar üretilmemekte..
Bu soruya kesin olarak yanıt vermek zor..
Birebir örtüşmesede fikir vermesi açısından örnekliyorum. "Benzinli araçlarmı, yoksa Dizel araçlarmı daha iyi" gibi bir soru..
her iki çeşidinden birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları var. Birazda kişisel tercih meselesi,

Tarih: 13 Eylül 2006, 16:37 - İp: 85.***.**5.25