yolgezer84
yolgezer84 (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Başlıyanlara Hangi Makina

arkadaşlar yeni makina almak istiyorum ama daha yeniyim hangi model marka makina tavsiye edersiniz. tavsiyelerinizi bekliyorum. bu arada önceki makinam nikon 5600 dü.

Tarih: 28 Mart 2007, 00:28 - İp: 88.***.**2.156
yolgezer84
yolgezer84 (üye)
İstanbul / Amatör

d-slr mi d-slr like mı arkadaşlar beni aydınlatırsanız çok sevinirim

Tarih: 28 Mart 2007, 00:48 - İp: 88.***.**2.156
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

5600 yetmediyse kompakt düşünmüyorsunuz herhalde.

Tarih: 28 Mart 2007, 06:56 - İp: 88.***.**7.245
yolgezer84
yolgezer84 (üye)
İstanbul / Amatör

biraz daha profesyonel bir makina istiyorum ama bu işte yeniyim onun için nasıl bir makina almalıyım yoksa makinam ile dewam mı etmeliyim yoksa kendi mi yetiştirmek için d- slr bir şey mi almalıyım

Tarih: 28 Mart 2007, 07:21 - İp: 88.***.**2.156
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

yolgezer84,
"bu işte yeniyim" diyorsun. Bilgisayarda fotoğraf işlemeyi tam bilmiyorsan, vizörden fotoğraf çekmeye alışkın değilsen ve şimdiki makinan yetiyorsa yeni bir makina alman için acele etmene gerek yok. Biraz bu sitede yazılanları izler ve araştırma için kendine zaman ayırırsan daha sağlıklı seçim yapabileceğini sanıyorum. Kolay gelsin.
not: Dilimizde "dewam" diye bir sözcük yok, lütfen Türkçe sözcüklerde yabancı (W,Q,X) kullanmayınız.

Tarih: 28 Mart 2007, 08:34 - İp: 88.***.**1.221
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Kompakt makineden sonra iki seçenek var;DSLR almak ya da DSLR-like diye tabir edilen digicam almak.

öncelikle;
Digicamlarin resim kalitesi dslr 'lerden kötüdür. Bu makinelerde alan derinliği sınırlıdır, yaratıcılığını çok kısıtlar. Deklanşör gecikmeleri vasattır. Kötü ve yetersiz ışıkta iyi sonuç vermezler. Yüksek iso da noise had safhaya ulaşır. Hatta iso 100 den sonrasını kullanmamak gerekir mecbur değilsek.

İkini olarak;
DSLR kameralarda resim kalitesi daha iyidir. Ama masraflı cihazlardır bunlar. Flaş alırsın, objektif alırsın.
Tatminkar fotoğrafa ulaşmak da kompakt makineler kadar kolay değildir.Makineyle satılan kit lensler başlangıç için idealdir belki ama bir süre sonra tatmin etmemeye başlayacaktır.

üçüncü olarak;
DSLR ve digicamların birbirlerine avantajları var. Örneğin sony h5'i ele alalım.
Küçüktür, her yere götürürsün. Üstündeki sabit zoom objektif çok geniş bir aralığı kapsar ve çok fazla amaca hizmet eder. Makro da çekerler ki, kit lensli dslr lerden daha iyi makro çektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.Video da çeker, hem de oldukça iyi çeker. LCD ekran kocamandır ve vizör işlevini de yerine getirir.

DSLR 'ler; adam gibi fotoğraf çekerler. Keyiflidir. Çok iyi resim kalitesine sahiptirler.LCD bir işe yaramasa da çok güzel vizörleri vardır.Eğer bütçen de iyiyse zamanla kendine güzel bir set oluşturabilirsin.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim. Digicamlar kompakt makinelerden daha iyidirler. Ama gerçek fotoğraf kalitesi vermezler.Tatilde, kırda, piknikte çok iyidirler. Bir dslr sahibi olsan da alıp kullanmak eğlencelidir. Ama gerçekten fotoğraf çekmek istiyorsan dslr almalısın.

Şu halde kompakt bir makineden sonra ne alınabilir?
Orta halli giriş düzeyi bir dslr alınabilir.Nikon d40 ve pentax k100d ilk akla gelenler ve sizin bütçenize uygun olanlar. Ben olsam nikon d40 alırdım.

Bir dslr olmamasına rağmen pek çok dslr'ye kök söktürecek kalitede resim üreten sony r1 alabilirsin. Biraz pahalı gibi dursa da fiyatını son kuruşuna kadar hak eden ender makinelerden biridir.

Tarih: 28 Mart 2007, 13:55 - İp: 81.***.**7.49
yolgezer84
yolgezer84 (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim çok sağolun

Tarih: 29 Mart 2007, 20:47 - İp: 88.***.**2.156
  • 1