majesticbubble
majesticbubble (üye)
Kocaeli / Meraklı

Yeni Başlamak.

Böyle bir konu vardı aslında tekrar açmış olmak istemem gerçi. Ancak henüz 1 haftadır falan kafamda var makine almak. Daha önce ne resim çektim ne de başka bir şey. Ps ile uğraşınca kafama yattı. Bir makine alıp kursa başlamak istiyorum.. Evet, bu konuda fikir verebilecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler (:

Tarih: 16 Eylül 2009, 02:15 - İp: 88.***.**4.46
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

yenı konu acmana gerek yoktu aslında.
fotograf cekmek gercekten cok mukemmel bısı bunu soylıyım ılk olarak.
ancak bıraz pahalı bır hobı bu. forumu ıyıce bı arastır fıyatlar konusunda falan da bılgı sahıbı olursun. makına almadan teknık bılgı de edınmıs olursun.
benım tavsıyem canon yada nıkon deıl, forum ve google.
kolay gelsın

Tarih: 16 Eylül 2009, 02:47 - İp: 78.***.**6.88
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Canon 450d + Kit Lens. Erkayalar garantili olanlar genelde 1800 civarı.. Hayyamdan çok daha hesaplı bulabilirsin..

Tarih: 16 Eylül 2009, 11:12 - İp: 78.***.**2.101
facetk
facetk (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhabalar,
Ben de öyle ahım şahım anlamıyorum bu fotoğraf olayından ama şimdiye kadar ki edindiğim bilgilerden bazılarını paylaşmak isterim, öncelikle bence Canon 450D almak yerine 500D almak daha mantıklı, Canon EOS 500D hem daha yeni teknoloji görüntü işlemcisi digic 4 hem de lcd harika (920,000 px), Sırf lcd bile tercih sebebi bence,

Fiyat konusuna gelince internette 1900 lira ile 2900 lira arasında değişen bir fiyat aralığı var ama Hayyam Pasajındaki fiyatı kit lensi ile birlikte ortalama 925$. Lakin asıl önemli olan lensler, Body kadar kullanacağın lensler de önemli ve malesef lensler de hiç ama hiç ucuz değil (kalitelileri),

Bu arada forumda Canon 500D ile ilgili açılmış pek çok konu var, arattırıp inceleyebilirsin.. Çeşitli makinelerin karşılaştırmaları var, onları incele hem aklın karışır hem de biraz daha bilinçlenirsin..

Genelde iki marka vardır öne çıkan; biri Canon öbürü Nikon, kimisi Canon der kimisi Nikon, bu iş aynen takım tutmak gibidir ve fotoğrafçılar (öyle olmayanları tenzih ederim) Canoncular ve Nikoncular diye iki grupturlar, Ben senin de tahmin ettiğin üzere Canoncuyum,, Makine almak çok zorlu ve yorucu bir süreçtir, bazen öyle an gelir ki insanın kendini empire state'in en tepesinden atası gelir, bittecrübe sabit

Şunu sakın aklından çıkarma, makinenin markası ve özellikleri ne olursa olursa olsun asıl önemli olan senin yeteneğindir, gerisi laf ,, Üstad bir röportajında şöyle der: "Boyuna soruyorlar, sen ne marka fotoğraf makinesi kullanıyorsun diye, fotoğraf makineyle mi çekilir! Şimdi en gelişmiş elektrikli daktilo bende olsa, en iyi romanları ben mi yazarım! Ben Singer dikiş makinesiyle bile fotoğraf çekerim.." bilmem anlatabiliyor muyum? Parantez içinde not: Leica kullanıyor,

Canon EOS 500D ile ilgili incelemeye buradan, teknik özelliklerine buradan ve test fotoğraflarına da buradan ulaşabilirsin..,,

Eğer koşmak istiyorsan önünde uzun ve zorlu bir maraton var, Şimdiden kolaygelsin..

edit: ulan ne yazı yazmışım beeehhh, dan brown yaya kalır yanımda

#facetk' tarafından 16.09.2009 15:07:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2009, 12:15 - İp: 79.***.**5.219
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

facetk saydıgın ozelliklerin hiçbirisi majesticbubble için bir anlam ifade etmiyor suanda..
ayrıca 1800 lira gibi bir harcama gercekten gereksiz ve fazla bir harcama..
hem bu konuda hiçbirşey bilmeyip hemde bukadar harcama yapmak yanlıs bana gore..
kursa bile gidilecek olsa dslr neyin ne oldugunu bilen insanlara gore bir teknoloji diye dusunuyorum..
**
1800 lira verene kadar 1000 liraya aynı kalitede makineler alınabilir.
a200 mesela
800 lirayı kursa+aksesuarlara vs verirsiniz..
herhangibir dslr nin seviyesi ne olursa olsun bir fotografcıya yetmemesi gbi bir durum sozkonusu bile degil.
bunuda aklınızda bulundurun.
tavsiyem ,ikinci el temiz bir makineyı 700-750 lira gibi bir fiyata almanız, yada sıfır spot bir a200 almanız,oda 900-950 liraya bulunuyor..

Tarih: 16 Eylül 2009, 16:19 - İp: 78.***.**8.200
majesticbubble
majesticbubble (üye)
Kocaeli / Meraklı

öncelikle hepinize teşekkür ederim..
evet gaijin haklısınız 1800 lira benim için fazla bir harcama olur, henüz 17 yaşıma yeni gireceğim,fazla sıkılgan biri olduğumda düşünülürse..
sanırsam limit 700-800 olur zaten 2-3 ay sonra alacağım makineyi, şimdiden araştırmak istedim =)
ayrıca kocaeli'ndeyim ve buralarda nerden alabilirim bilmiyorum ya da internetten mi almalıyım ^o)

Tarih: 16 Eylül 2009, 17:42 - İp: 88.***.**7.95
  • 1