worldofhell
worldofhell (üye)
İstanbul / Amatör

Yardıma İhtiyacım Var Bakabilirmisiniz.

Öncelikle merhabalar arkadaslar.
Ben aranıza yeni katıldım ins 3-4 gün içinde bi 450 d alıcam ama kafama takılan bi kaç soru var.
ben 450dnin teknik özellikleri için felan acmadım konuyu yeterince araştırdım.
Ben makinayı 2. el alıcam buldumda temiz bişi tabi ben temiz sanıyorum bilemiycem henüz görmedim makinayı size sormak istediğim ve derin bilgilerinizden yararlanmak istedigim konu malum ben acemiyim bişi bilmiyorum makinayı almaya gittigimde makinanın çalışmayan aksaamı varmı, shuuteri 4000 diyor dogrumudur yanlısmıdır nasıl ögrenebilirim alırken nelere dikkat etmeliyim adama neler sormalıyım bunlar hakkında bi kaç tavsiye verirseniz çok minnettar olurum şimdiden çok teşekkürederim..

Tarih: 14 Şubat 2012, 10:38 - İp: 78.***.**4.250
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

4000 degilse 14000 dir 24000 dir.

10 bine gelince sıfırlanır sayac.
programlarla falan bakılabiliyor buna diye biliyorum ancak alım aşamasında boyle bir program bulup kontrol etme sansınız olacagını sanmam.
makineyi alın bir kac fotograf cekin, kurcalayın. üzerinde cizik varmı kontrol edin. flaşlı cekim yapın arka arkaya birkac tane. acıp kapatın. bir iki cekim yapıp tekrar kapatıp acın..
satıcının neden sattıgını ogrenmeye calısın. bir de sorması ayıp kac liraya alıyorsunuz makineyi?

bu biraz guvensizlik, paranoya ama sonucta milyara yakın bir para odeyeceksiniz

Tarih: 14 Şubat 2012, 10:44 - İp: 78.***.**0.108
worldofhell
worldofhell (üye)
İstanbul / Amatör

850 lira kit lensi uv ve bisürü aparatı ile birlikte işte ama korkuyorum aldıgım gibi masraf cıkarıcak bi makina almaktan bide malum öğrenciyim bide bu auto focus felan demişti bi arkadasım ototmatik netleme bozuk oluyomus sanırım cogunda doğrumudur

Tarih: 14 Şubat 2012, 10:58 - İp: 78.***.**4.250
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

degil, sallamış arkadaşınız.
aksesuarlara cok takılmayın. uv filtreyi hic takmamanızı tavsiye ederim. fotograf kalitesinden epeyi götürür, focus hızını ve tutarlılıgını düşürür.
850 lira temiz makine için iyi bir fiyat.

Tarih: 14 Şubat 2012, 11:29 - İp: 78.***.**0.108
worldofhell
worldofhell (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkürederim cevapladığınız için yararlı olucak bu bilgiler.

Tarih: 14 Şubat 2012, 11:39 - İp: 78.***.**4.250
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Gaijin'in dedikleri doğru, ayrıyeten UV filtreyi çekim sırasında çıkartmanızı tavsiye ederim, belki sert bir darbeden lensinizi koruyamaz ama çizilmeleri önler.Takılı kalsın

Makinenin sahibine bir fotoğraf çekip size atmasını söyleyin.
Attıktan sonra PhotoMe programıyla hem perde sayısına hem de fotoğrafın tarihine bakın, bir sorun yoksa kişiyle buluşun.

Vidalarına dikkat edin, tamir izi var mı vs.
Lensin kapağını kapatıp 30 saniye uzun pozlama yapın ISO 400 gibi bir değerde. Farklı diyafram değerlerinde fotoğraflar çekin, seri çekim modunu deneyin, lenste çizik var mı diye iyice kontrol edin, güneş ışığını farklı açılarda lensin içerisine girmesini sağlayarak bunu daha rahat farkedebilirsiniz.

Aklıma gelenler bunlar ama google'da "2.el DSLR alırken dikkat edilmesi gerekenler" gibisinden aratırsanız daha fazlasını bulabilirsiniz belki

Tarih: 14 Şubat 2012, 19:27 - İp: 85.***.**6.182
  • 1