freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Yardım Lütfen Nikon D40 Hakkında??

Sevgili Arkadaşlar ve Üstadlar 10,1 pixellik bir olympusum var bide arkımdan sürekli ödünç aldığım bir canon eos 40d makinem var.Kendime bir makine almak istiyorum nikon d40 iyi bir tercih midir? Yaptıgım araştırmalara göre makine çok iyi de pixeli bana az geldi ama duyduguma göre pek hissedilmiyomuş bu eksiklik sizin görüşünüz nedir?Teşekkürler şimdiden..

Tarih: 28 Ekim 2007, 23:17 - İp: 88.***.**7.56
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

MP olayı göreceli bir kavramdır. Eğer çekimlerinizi yaptıktan sonra bilgisyarda Crop olayını kullanıyorsanız MP önemlidir. Ben genellikle ürün çekimleri de yaptığımdan çok başvurduğum bir yöntemdir. Ama normal fotoğraf çekecekseniz (Manzara, Şehir hayatı, insan manzraları gibi) ve büyük boy baskı almıyacaksınız o kadarda önemli değildir.
Nikon D40 iyi makinedir ama çok önemli bir eksiği vardır bence. Gövdesinde AF motoru yoktur. Lens seçenekleriniz kısıtlı kalır. Sadece Nikon un AF motoru üzerinde bulunan lensleri kullanabilirsiniz ki bunların fiyatı da biraz tuzludur. Astarı yüzünden pahalıya çıkar.
Eğer ki Nikon almakta kararlıysanız size kesinlikle tavsiyem D80 almanızdır. İlk bakışta fiyat farkı size çok gelebilir ama inanın bana sonradan bu dediklerime hak vereceksiniz.
Ben Sony A100 kullanıcısıyım. Bunları anlatmamdaki sebep çok yakın bir arkadaşım da D40 kullanıcısıydı. Sadece üserinde gelen 18-55 kit lensle kullanıyordu. Lens takviyesi yapmak istedi ama yukarıda anlattığım nedenlerden dolayı hevesi kursağında kaldı. Çünkü aradığı lensin D40 uyumlusu 900 dolar civarındaydı. O gün içerisinde D80 e yatay geçiş yaptı Çok ilginç bir tezattır bu bence. Makineyi 500-600 dolara alın sonrasında lens takviyesi yapmak istediğinizde 300-400 dolarlık lense sırf makine bu özellikten yoksun diye 900 dolar verin.
Tercihlerinizi iyi belirleyip ona göre seçim yapın bence. Sonradan sıkıntı çekmenizi istemem.

Umarım yardımı dokunur.

#warp83' tarafından 28.10.2007 23:51:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ekim 2007, 23:50 - İp: 88.***.**0.169
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Açıklamanız için teşekkür ederim evet bende duydum bu olayı sizin görüşnüz nedir?Nikon almak istiyorum çünkü en net fotograflar nikondan çıkıyor bence..Sizin görüşünüz nedir sony den memnunmusunuz?

Tarih: 29 Ekim 2007, 14:29 - İp: 88.***.**4.253
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

ben bu nikonun d40 ı neden cıkarttıgını hala anlayabilmiş degilim zaten.
işin ilginç tarafıda cok satılıyor olması.
tamam nikon kalitesi ama, ne biliim sıradan bir zoom lens için 800 - 900$ masraf yapmak gerekiyor.
çok saçma.

Tarih: 29 Ekim 2007, 15:30 - İp: 85.***.**4.144
warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben Sony A100 den çok memnunum. Kullanımı basit ve iyi, fotoğraf kalitesi de güzeldir. İlla Nikon derseniz kesinlikle D80 derim. Pişman olmazsınız.

Stahl Nikon un bu makineyi çıkartmaktaki amacı insanları ilk önce Nikon kalitesiyle cazip fiyata tanıştırmak ondan sonrada üst modellere terfi ettirmek.

Tarih: 29 Ekim 2007, 17:56 - İp: 88.***.**0.169
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Elinizde Canon 40D varsa, Nikon D40 ı yanınızda sürekli taşıyabileceğiniz bir kompakt makine gibi düşünmek lazım.

D40 6 mp ama bu iş amaçlı profosyenel çekim yapmıyacaksanız. 6 mp fazlasıyla yeterli. MP kaliteyi belirleyen bir faktör değil.

Tarih: 29 Ekim 2007, 19:09 - İp: 85.***.**7.155
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Aslına bakılırsa profesyonel resimler çekiyorum.Kişilerin istekleri oluyor.Ama çok ince bir çizgi var burda d80 in fiyatı 2 milyara kadar yaklaşıyor sanırsam?d40ı obcektifle beraber 1.2 milyara satılıyor(objektif yaramaz ama ) Kararsızım açıkcası..

Tarih: 29 Ekim 2007, 19:45 - İp: 88.***.**4.253
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

D40 kullanımı daha basit tasarlanmış, fazla ayarla uğraşmak istemeyenlerin makinesi. Fakat fotoğraf kalitesi D80 den aşağı kalır değil. (Her ikisinide kullandım) Fakat bu işle ciddi uğraşıyorsanız D40 sizin için yetersiz gelebilir. Bu durumda D80 e yönelmek daha doğru olabilir.

Eğer bütçe sorununuz varsa. size tavsiyem ikinci el bir temiz D70s alın. D40 dan daha ucuza mal edebilirsiniz. Bana göre D70s D80 den daha iyiydi. Hepsini kullandığım için söylüyorum.

Tarih: 29 Ekim 2007, 23:31 - İp: 85.***.**7.155
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

xtolga d70s i , d80 den üstün kılan özellikler nelerdir? Epeyce ilgimi çekti. Aydınlatırsanız sevinirim...

Tarih: 30 Ekim 2007, 00:12 - İp: 88.***.**6.156
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

tembelkus, Üstünlükten kastım teknik özellikler değil.

D70s de ki fotoğraf kalitesini nedense D80 de göremiyorum. d80 de birşeyler eksik gibi. Bana göre D70s in başarısını yakalabilmiş değil. Tabi bu tartışmaya açık konu.

Tarih: 30 Ekim 2007, 12:43 - İp: 212.***.**0.50
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Her iki makinayi da kullanmadim, dolayisi ile bizzat kendi tecrubemi aktaramiyorum.

Yalniz Ken Rockwell de D80 ve D40 daki bir sorundan bahsediyordu: Pozlama hatasi.

D80 ve D40 0.7 stop fazla pozluyormus, -0.7'ye ayarlamak gerekiyormus. Ayni durum Canon'un DSLRlar icin de gecerliymis onlari da -2/3'e kurmak gerekirmis.

Yalniz problem shuymuski D40 ve D80 tutarli bir sekilde pozlamiyorlamis. Canonlari bir kere -2/3 yaptin mi bir daha kurcalaman gerekmiyormus, D40 ve D80'i ise habire gozetim altinda tutman, her cektigin kareyi LCDde kontrol etmen gerekiyormus. Ken Rockwell, D200, D70 ve D50'nin pozlamasinin saat gibi dogru oldugunu belirtiyor, D40 ve D80 son 20 yilda cikan en kotu pozlamasi olan Nikonlarmis.

Iste D80 ile ilgili yazi:
http://www.kenrockwell.com/nikon/d80/d80-performance.htm

Bu da D40'in pozlamasinin ayni zayifligi paylastigini soyledigi makale:
http://www.kenrockwell.com/nikon/d40/users-guide/index.htm

Burada hemen shunu soylemem gerekir, Ken Rockwell'in favori markasi Nikon'dur, yaziarini Nikon'dan yana tarafli yazma egilmindedir.

Bir ilave de ben yapayim :
Fazla pozlama yeni baslayan amatorlerin tercihi ve egilimi oldugu icin ureticiler de populer bir model piyasaya cikarmak icin genel trendi takip etmisler.

Benim artik 1.5 yasini doldurmus KonicaMinolta 5D makinam ise tam "0" pozlar, ne eksik ne de fazla. Hatta ilk baslarda bana az pozluyormus gibi gelirdi, simdi isi ogrendikce dogru pozladigini idrak edebildim. Minolta isleri iyi gitmedigi icin dukkani Sony'ye devretmek zorunda kaldi, umarim Sony bol satis icin fazla pozlayan makinalar cikarmaz.

Tarih: 30 Ekim 2007, 13:22 - İp: 81.***.**5.159