deklanjorum
deklanjorum (üye)
İstanbul / Amatör

Üstad Ve Amatörlerden Öneri Bekliyorum!

Selamlar Yeni Üyeyim..Tanıdıklarım aracılığıyla Yurt dışından fotoğraf makinası getirmek istiyorum.! Hangi makineyi istesem diye araştırırken feci şekilde heveslendim..Sanırım yurt dışından getiremesem bile Türkiyeden hemen alıcam..
Ben D40-D80-D200-D300 ve Pentax k20D ve pentax k10D yi inceledim.Amatör olarak mimari, doğa vb. fotoğraflar çekmek istiyorum..
En fazla 1500-1750 tl civarında bişey bakıyorum.Şimdilik Beraberindede ayrı ayrı lensler veya objektifler alamayacağım için beni bir süre idare edicek ve Geniş
kullanım alanı olan objektif ve lensli bir makina istiyorum.
Lütfen alacağım ucuz yerler ve teknik bilgiler hakkında yardımcı olurmusunuz?

#deklanjorum' tarafından 22.08.2009 20:58:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 20:58 - İp: 78.***.**9.29
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon D40, D80 ve de D200 ile Pentax K10D, artık üretilmeyen ve de üzerlerine halefleri çoktan çıkmış makineler..Özellikle D40'ın sıfırını stoklarda dahi bulabileceğinizi sanmıyorum ancak bahsettiğiniz diğer modellerin sıfırlarını, stoklarda bulabilmeniz mümkündür..

Nikon D200 ve D300, üzerlerine otomatik çekim modu dahi olmayan, çok gelişmiş ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmış profesyonel makinelerdir..Bu makineleri kullanabilmek için belirli düzeyde bir fotoğrafçılık bilgisi şarttır.Öncelikle bu iki makineyi ve üretimden kaldırılalı uzun süre olmuş olan D40'ı eleyin..

Gerek bahsettiğiniz çekim tarzları için üzerinde gelen kit lensinin kalitesi, gerek kullanım kolaylığı ve pratikliği ve gerekse ekonomik fiyatları nedeniyle Nikon D60 yada Canon EOS 450D modellerinden birini tavsiye ederim..Spot piyasada Nikon D60 700, Canon EOS 450D ise 750 dolardan satılıyor şuanda..

Madem İstanbul'da ikamet ediyorsunuz, o halde mağaza seçeneğiniz son derece fazla.. eğer alacağınız ürünün illaki Türkiye garantili olması konusunda bir takıntınız yoksa sirkeci'deki Hayyam Pasajı'ndan istediğiniz ürünü ekonomik fiyata temin edebilirsiniz.. Şimdiden iyi alışverişler ve bol fotoğraflı günler

Tarih: 22 Ağustos 2009, 21:15 - İp: 88.***.**2.51
deklanjorum
deklanjorum (üye)
İstanbul / Amatör

İlk önce teşekkür ederim AERON söylediklerin üzerine aklımdan D40, D80 D200 D300 ve Pentax K10D yi sildim..Gelişime açık olmadığı ve Nikon kadar gelişmiş olmadığını düşündüğüm için Canon'u da düşünmüyorum.. Nikon D60 veya Pentax K20D düşünüyorum ve şuan araştırıyorum ama hayyam pasajındaki firmaların sitesinde bile fiyatlar biraz pahalı Özellikle sahibinden.comda süper fiyatlara makineler buldum..mesela 950 tl ye NIKON D60 18-55mmVR OBJEKTIFI ILE BIRLIKTE IKINCI PILI, 2GB HIZLI HAFIZA KARTI, UV OBJEKTIF FILTRESI VE TÜM STANDART AKSESUARLARIYLA ORJINAL KUTUSUNDA BİR ÜRÜN BULDUM..Ancak pek fazla anlamadığım için 2.el almaktan korkuyorum..Bu fiyat nasıl ve sizce ne yapmalıyım..Tercihlerim doğrumu.?

http://www.sahibinden.com/nikon_d60_18-55mmvr_isvicreden-31WQQaXQQ16145426WQQpXQQdisplayitem&keyword=D60

#deklanjorum' tarafından 22.08.2009 21:55:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 21:53 - İp: 78.***.**9.29
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d60 alacagınıza sony a200 yada pentax k200d tavsiye ederim.
hiçbirsey vermeyen bir makineye sırf markası yuzunden para vermeyı tavsiye etmem.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 21:56 - İp: 78.***.**2.5
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

''Gelişime açık olmadığı ve Nikon kadar gelişmiş olmadığını düşündüğüm için Canon'u da düşünmüyorum''

Son derece yanlş bir bilgi ve yanlış bir düşünce..

Netfoto forumlarında yazmaya başladığımdan beri beni bilen bilir; ne Canon'un ne de başka herhangi bir markanın asla fanatiği değilimdir..ancak var olan gerçekleri de bizlerin düşünceleri değiştiremez..

Analog'dan dijital geçişte makinelerin iç tertibatı olduğu gibi değişti siz de biliyorsunuz ki..Dijital makinelerin ( özellikle de dijital SLR'lerin ) kısa olan tarihçelerini ve gelişim sürecini araştırınız; söylediğinizde ne kadar yanıldığınızı siz de farkedeceksiniz..Bir kere her şeyden önce kendi teknolojisini kendisi üreten, bu iş için yıllık milyarlarca dolarlık ar-ge yatırımı yapan, ürettiği makinelerle sektörün standartlarını belirleyen bir firmadan bahsediyoruz..Makinelerini elinize alınca kendinizi bir fotoğrafçı gibi hisstmezsiniz, makinelerinde bir ruh bulamazsınız ve bu nedenle Canon'u kişisel tercihlerinizden dolayı sevmezsiniz, o zaman anlarım ve sizin görüşünüzdür derim..Ancak gelişime açık olmamakla suçlamak ve Nikon kadar gelişmiş bulmamak kusura bakmayın ama tamamen kör cahillik..nikon, sensörünü Sony'den satın alırken ( daha doğrusu almaya mecburken ) Canon kendi sensörünü kendisi geliştirip kendisi üretiyor ve bu Canon mu Nikon'dan daha gelişmiş değil?Canon'un üçuçuk sene önce çkardığı 5D modeli, Nikon'un daha birkaç ay önce çıkardığı D700 modelinden daha fazla detay ve netlik veriyor.. Tabii bu söylediklerimden Nikon'un kötü bir marka olduğu anlamı da çıkmasın..ama Canon, analog'dan dijitale geçiş sonrası liderlik koltuğunu devralmış, bu sektörün en büyük markasıdır..

Tarih: 22 Ağustos 2009, 22:55 - İp: 88.***.**2.51
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

slmlar ben de dslr bi makina almaya çok hevesliyim. bu konuda bılgısı olan bır tanıdıgım yok. benım gıbı meraklı olan bı arkadasım var, o da benım gıbı arastırıo uzun zamandır. onun soyledıklerı ve forumlarda okudugum yorumlar netıcesınde eos450d almayı dusunuorm. ancak forumlarda ergonomısı acısından ele oturmayan vs dıolar. henuz tutmuş deılım makınayı. ancak almaya gıttıgımde mısal verıorm makınayı begendım. alıp 1 2 foto cektım. elıme tam oturmadıgını hıssettım. ondan vazgeçtım dıyelım. d60 a baksam, elıme tam oturursa cuk dıye tamam ben bunu alıyım desem aptallık yapmış olurmuym? + ele ıyı oturmuo dıye bı makınayı elemek doğru mudur. benı aydınlatırsanız memnun olurum.

dilbilgisi olarak msn Türkçe'siyle konuştuğum için de kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler

#byjehan' tarafından 22.08.2009 23:20:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 23:18 - İp: 88.***.**7.88
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Giriş seviyesi olarak adlandırılan Canon 450D ve tüm XXX D serisi modelleri, nikon D60, Pentax K200D...bunların hemen hepsinin ebatları birbirlerine çok yakın ve orta yada daha gelişmiş modellere göre nispeten küçük ebbatlara sahipler..O nedenle giriş seviyesi bir model olduktan sonra markanın bir önemi yok ve hepsi de elinize oturmayacak..

Tarih: 22 Ağustos 2009, 23:33 - İp: 88.***.**2.51
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

grip kullanın falan dıolar. bu bi çözüm mü peki?

Tarih: 22 Ağustos 2009, 23:49 - İp: 88.***.**7.88
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

''grip kullanın falan dıolar. bu bi çözüm mü peki?''

griple makinenin boyu enlemsine değil boylamasına uzar ve makineyi tutacağınız yerin ebatları yine değişneycektir..Dikey çekimlerde avantaj sağlar.. Tabii bir de makinenin ağırlığı artacaktır bir mikta..Bunu da avantaj olarak kabul edebiliriz..

Tarih: 23 Ağustos 2009, 00:04 - İp: 88.***.**2.51
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkur edıorm. bi sorun cıkmazsa tam 10 gun sonra bende fotograf dunyasına merhaba dıyecegım. teşekkurler.

Tarih: 23 Ağustos 2009, 00:45 - İp: 88.***.**7.88
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

fotograf dunyasına merhaba demek:D

Tarih: 23 Ağustos 2009, 00:45 - İp: 88.***.**7.88