davutyazici
davutyazici (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Ürün Çekimi İçin??

arkadaşlar merhaba. şöyle bi baktım bu konu açılmışmı diye ama göremedim. ben grafik tasarımla uğraşıyorum.katalog işleri için haliyle fotoğraf çekimleri gerekiyor. fotoğrafa eskiden beri merakım var ama profesyonel bir makine hiç kullanmadım. son bi kaç haftadır araştırıyorum. kursuna gitmeyide düşünüyorum ama şu aşamada ne tür bi makine işimi görür onu bile pek bilmiyorum. öncelikli kullanım alanı ürün çekimi olcak. küçük detay isteyen ürünler, büyük ürünler, yatak odası takımı vs. bu tür şeyler için 1500-2000 tl arası en ideal makine sizce nedir??

Tarih: 6 Şubat 2011, 15:01 - İp: 85.***.**6.35
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Ürün çekimi için teknik bilgi edinmek ,makinadan daha önemli. Zira, stüdyo ortamı olacağı için, ışık,reflektör gibi ayarlamaları öğrendiğinizde, sorunsuz çekimler alırsınız.
Aynı şey, iç mekan ürünleri için de geçerli.

alacağınız bir Canon 500D ve gerekli ekipmanla , her çekimi sorunsuz halledersiniz.
Ama unutmayın ki , tek başına makina yetmeyecektir.
Eğer gerçekten "ürün çekimi" yapacaksanız mutlaka harici flaşınız, reflektörleriniz,ışık çadırınız vs. olmalı...

Yoksa PS'de uğraşırsınız düzeltmek için.

Eğer bir kurs görmeyi düşünüyorsanız, elinizde mevcut bir makinayla başlamanızı ve makina almak için beklemenizi öneririm. Bİlgi ve tecrübe arttıkça daha sağlıklı seçim yaparsınız.
Yok "ben illa alacam" derseniz, dediğim gibi Canon 500D gibi bir makina sizi hiç üzmez.. + büyük ebatlarda çıktıları da sorunsuz alırsınız 15 MP sayesinde...

Kolay gelsin.

Tarih: 6 Şubat 2011, 16:05 - İp: 88.***.**2.169
davutyazici
davutyazici (üye)

çok teşekkürler tavsiyeleriniz için. benimde araştırmalarımdan sonra d500 belirginlkeşmeye başlamıştı kafamda aslında. nikonun d500ün muadili denilen d90ı daha pahalı. bide 18-55 lens acaba uygunmudur ürün çekimi için? yeterlimidir ilk etapta?

Tarih: 7 Şubat 2011, 01:47 - İp: 85.***.**6.35
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

D500 dğl, 500D... genelde karıştırılır ama yine de düzeltelim.
bir yanlış daha, 500D nin muadili değildir d90... d90 bi parmak yukardadır.

Canon 500D+kit lensle ürün çekimi tabiki yapabilirsiniz. tereddüt etmeyin.
Çok profesyonel olmaz ama zaten profesyonel ürün çekimi ciddi bir yatırım gerektirir

Elimizdekileri değerlendirelim

Tarih: 7 Şubat 2011, 02:40 - İp: 88.***.**2.169
davutyazici
davutyazici (üye)

teşekkürler. nikon D3100 hakkında birşeyler diyebilir misiniz? fiyat olarak 500D ye yakın. değerlendirilebilir mi acaba?

Tarih: 7 Şubat 2011, 10:54 - İp: 85.***.**6.35
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

#designwish' tarafından 07.02.2011 16:37:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2011, 16:33 - İp: 88.***.**2.169
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

biraz önce AF özelliği ile ilgili yanlışlık yapmışım . 3100'de AF özelliği eklenmiş.
Makinayı yakından görmedim ama diğer makinalardan daha küçük bir gövdeye sahipmiş.

Özellikleri ise özellikle deneyimsiz fotografçılara yönelik, kullanımı kolaylaştırıcı yöntemler sunmuşlar.

Açıkcası oldukça beğendim makinayı. Full HD eklenmiş, ISO değeri yükseltilmiş.

Yakından incelemenizi öneririm. Elinize oturması ve rahat hareket etmeniz önemli.
Son olarak 500D ve 3100 arasında karar , hislerinize kalıyor sanırım. Zira ikisi de muadil...

Tarih: 7 Şubat 2011, 16:42 - İp: 88.***.**2.169
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Makina zerrece önemli, bugün piyasada satılan hatta s0n 5 sene zarfında piyasaya süsrülmüş bütün DSLRlar ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Önemli olam ışıktır, sizin ışığı nasıl ayarladığınızdır. Bu konuda biraz ayarlama yapmanız gerekiyor. En ucuzundan beyaz bir şemsiye bulun ( bildiğimiz yağmur şemsiyesi ), beyaz veya gri mat bir örtüyle örtülmüş masanın üzerine şemsiyeyi yerleştirin. Çekimini yapacağınız malzemeyi şemsiyenin altına yerleştirin. Tabii bir de ışık lazım. Mümkün olduğunca beyaz ışık veren fakat florasan veya tasarruflu ampul olmayan ışık kaynakları seçin, yani tungsten veya halojen.

Yaptığınız işin kalitesini arttırmak için yatırım yapacaksanız :

1. 100mm Macro objektif
2. Wireless Flaş

100mm objetif bütün markalarda mevcut. Fakat lens eski modelse ucuz Nikonlar ( D40, D60, D3000, D3100, D5000 vs. ) AF yapamayacaktır.

Wireless flaş bütün markalar için mevcut ( 400 TL civarından başlıyor ), fakat ucuz Canon, Nikon ve Pentax modelleri wireless flaş sürmüyor, Sony'de böyle bir ayrım yok.

Tarih: 7 Şubat 2011, 17:07 - İp: 78.***.**8.242
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bana sorarsanız 500d - 17-70 bu bütçeye ilk başta yeterli. hiç kasmaya gerek yok.

düşünmeniz gereken nikon yada canon gibi markalar arasında olmalı. nikonun falancası ile canonun falancası arasında karşılaştırma olmaz. olursa bence yanlış olur. sonuçta iki farklı marka ve iki farklı sistem.

bir markaya yöneldiğinizde yol ayrımına giriyorsunuz. sonradan alınacak ekipmanları şimdiden alacağınız karar etkiliyor. o yüzden markalar arasında iyi seçim yapılmalı. ilerleyen zamanlarda astarı yüzünden pahalı gelebilir. yoksa bu bütçe ile giriş seviyesinde alacağınız makine ve orta karar lensle ne alsanız aşağı yukarı aynı kaliteyi alırsınız.

işler sadece makine almakla bitmiyor. paranızı idareli harcayın zira tripod ışık çadırı vs falanda almanız gerekecek.

Tarih: 7 Şubat 2011, 17:11 - İp: 88.***.**0.77
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

-"biraz önce AF özelliği ile ilgili yanlışlık yapmışım . 3100'de AF özelliği eklenmiş."

-@designwish,
-üstad...bir yanlışlık olmasın...yorumlarda bu makinanın eksilerinden biri olarak "AF motoru yok" deniyor...

Tarih: 7 Şubat 2011, 20:29 - İp: 78.***.**5.1
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Valla ben de yok biliyordum ama letsgodigital'de "Af seçeneği eklenmiş" diye okuyunca.....

Tarih: 7 Şubat 2011, 23:17 - İp: 88.***.**2.169