mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Titresim Engelleme Modu Ve Kadraj

S.a. Canon 60d 18-135 kullaniyorum. Biraz once yerde duran lens kapagini farkli diyafram araliginda cekerek lensin en keskin noktasini falan ariyordum oyle ugrasiyordim ki kafama bir sey takildi... Makineyi tripoda guzelce sabitlemistim ve cekim yapiyordum 2 saniyelik self timerda. Fakat cektigim karelerin kadrajlarinda hep oynama oluyor otomatik odakta af tek noktada ve makine tripoda guzelce sabit... Acaba bu neden oluyor titresim engelleme modunum bir ozelligi mi ve birde titresim engelleme acikken lenste deklansore bastigimda tisssssssss diye cok hafif bir ses geliyor o neyin nesidir... Gece yarisi ortalik cok sessiz oldugu icin yeni duydum:-)

Degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Tarih: 1 Aralık 2012, 03:20 - İp: 78.***.**2.87
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

tripot kullanırken ıs kapatılır.Is elde çekim yaparken titreşim etkisini azaltmak için vardır.

#atilla61' tarafından 01.12.2012 10:12:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2012, 09:02 - İp: 92.***.**5.2
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Elbette elde kullanim icin ama benim ogrenmek istedigim bu sekilde bir etkisi varmi fotografa

Tarih: 1 Aralık 2012, 12:37 - İp: 5.***.**4.47
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Titreşimin önlenmesi lensin içindeki bir optiğin, yapılan titreşimin tersi yönünde hareket etmesiyle sağlanır.
Ses gelmesi normaldir

Tarih: 1 Aralık 2012, 12:55 - İp: 85.***.**9.165
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğrafı yüklersen nasıl bir oynama olduğunu görelim ona göre yorum yapalım.

Tarih: 1 Aralık 2012, 13:59 - İp: 212.***.**4.13
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Makina tripod üzerinde ise IS yi kapatmalasın (kullandığın lenste tripot algılama özelliği yok). Aksi taktirde fotoğrafta IS den kaynaklı titreşim nedeniyle netlik kaybı olur.
IS den gelen ses de normaldir.
Kullandığın lensin sunduğu maksimum çözünürlülük, odak uzaklığına göre değişir.
Aşağıdaki linkte hangi odak aralığında ne kadar çözünürlülük verdiğini inceleyebilirsin.

TIKLA

#turk' tarafından 01.12.2012 17:15:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2012, 17:12 - İp: 78.***.**2.247
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Az önce bir önceki mesajımda verdiğim linki inceledim.
Bu lens 70mm. den sonra epey zayıflıyor. En iyi çözünürlülüğü 35mm. ye kadar vermiş. Diyafram olarakta, 5.6 nın altına düşmemek gerekiyor.
Göründüğü kadarıyla genel standart kit lens kalitesinden öteye geçemeyen vasat bir lens.

Lensten memnun olmadığını tahmin ederek, en kısa zamanda, Canon 15-85mm. veya Tamron 17-50 (düşük bütçe alternatifi) gibi bir lens edinmeni tavsiye ederim.

#turk' tarafından 02.12.2012 16:10:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Aralık 2012, 16:09 - İp: 78.***.**2.247
mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

@turk ilgin icin cok tesekkur ederim. Bende verdigin linki inceliyordum biraz karisik gelmisti. İkinci mesajin cok daha aciklayi oldu. Bir lens almak sart gercekten. Cok tesekkur ederim yardimin icin

Tarih: 2 Aralık 2012, 16:50 - İp: 5.***.**1.124
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

http://www.kenrockwell.com/tech/image-stabilization.htm
titreşim engelleme elde iken kullanılır size düşük ışıkta daha düşük enstantene ye inme fırsatı tanır ve tripodlu kullanılmaz.elde çekimde iş görür.seste okbektifin içindeki image stablize bir salınım yapıyor ondandır yada motorun sesidir.usm motorlar daha sessiz ve seri çalışır 18-135 in yeni versiyonu daha hızlı ve sessiz silent motor diye bir motoru var onunda.

Tarih: 2 Aralık 2012, 21:39 - İp: 78.***.**1.60
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" genel standart kit lens kalitesinden öteye geçemeyen vasat bir lens "

Lutfen arkadaslar .....Lutfen Su cumleyi " genel standart CANON kit lens kalitesinden öteye geçemeyen vasat bir lens " diye duzeltelim Kit lenslerine 5Mp kaliteyi yeterli goren Canon ile Nikon kit lenslerini kiyaslamayalim.

Asagidaki fotograf, Nikon 18-135mm kit lens ile 30 sn gece pozlamasi ile yaklasik 120-150m uzakliktaki karsi kiyinin 28mm ile cekilmis fotografi . Galerimde de var. Tum fotograflarimda kullandigim lens.
Hatta bana, 28mm prime lensimi ( daha az cozunurluk veren ) sattiran kit zoom diyebilirim.

Bu da %100 krop - teknenin adini okumak mumkun. ( Teknenin suda 30 sn boyunca oynadigini da unutmayalim )

Not : Bu lensin test sonuclari sadece 8Mp olarak var - yaniltmasin. Kendisiyle ayni Mp'de benzer keskinlik veren lensler, 16 Mp'de %20-%40 fazla cizgi sayisina ulasiyor.

Neyse, yeni Canon 18-135'de kit zoom kullanicilari adam yerine koymayi ogrenmis Canon ...

Tarih: 2 Aralık 2012, 22:30 - İp: 96.***.**5.17
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

paperman konuyu Canon Nikon çekişmesine getirmeye gerek yok.
Canon ile ilgili olumsuz bir konu gördüğünde, konuyu hemen Nikon kıyasına getirmen itici oluyor. Bu konuda senden başka Nikondan bahseden olmuşmu bir bak bakalım.
Niye herhangi biri çıkıpta Pentaxın kit lensi hem keskin hemde waterproof diye çıkıntılık yapmıyor. Çünkü konunun başka firmaların lens kıyaslamasıyla alakası yok.

Fuad dslr ile yeni tanıştığı için, bilgisizliğinin sıkıntılarını yaşıyor. Makinasını tek olarak 200 usd. (amazon fiyatı 209usd.)ye satılan, kit olarak alındığında ise 100 usd. civarına mal olacak Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II ile satın alsa, bu sıkıntıları yaşamaz, senin örneğini koyduğun fotoğrafın kalitesinde fotoğrafları, çok rahat çekerdi.
Hemde beğenmediğin Canon nun başka bir kit lensiyle.

TIKLA

Her firmanın fiyatını hak eden lensleri olduğu gibi, hak etmeyen lensleride olabilir. Kötü kopya, back veya front fokus sorunlu lensleri olabilir. Ha işte yakaladım, iki lafta ben sokayım mantığından artık kurtul.
Birinin sorununa faydan dokunacaksa, veya bizim söylediğimize ilave katkı yapacaksan gel bilgini paylaş. Nikon propagandası yapayım diye konuya dahil olacaksan benim dahil olduğum konuya dahil olma.
Al işte verdiğim linkte kit le alındığında 100 dolar civarına mal olan, Türkiyede 150 Tl. civarına 2. eli bulunan bir lens, buna ne diyeceksin şimdi. Bunu Nikon mu üretmiş ?

Ayrıca lensleri ve özelliklerini bilen bir kişi, o standart kit lens kalitesinde dediğim 18-135 ile de iyi fotoğraflar çekebilir.
photozone daki grafiklerde bu açıkça görülüyor.

Burada asıl sorun fuadın lensler konusundaki tecrübesizliği, sahip olduğu lensi maksimum verimi alacağı değerlerde kullanamaması.
Bu da zamanla, tecrübeyle, bilgiyle öğrenilecek şeyler.

#turk' tarafından 03.12.2012 02:30:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2012, 00:40 - İp: 78.***.**5.186