mahlasss
mahlasss (üye)
İstanbul / Amatör

Tecrübesizliklerim Ve Ötesi...

Merhabalar
Uzun bir yazı oldu ama kusura bakmayın... Amaç sadece içimi dökmek ve ilk defa makine alacak arkadaşlara ufakta olsa tecrübesizliklerimin bedelini anlatabilmek.

Yazının içriği
Hayyam nasıl bir yer?
d7000 alınmalı mı?
hayyam'da 2. el durumu
Bir kişi neden Hayyam'da makinesini satar.
Hangi makineyi almalıyım
hayyam'daki kötü esnaflar(!)
Hayyam'da yenen kazık vs vs vs
Kısacası ilk makinemi alırken yaptığım hatalar ve yediğim kazıklar

Affınıza sığınarak;

YILLAR ÖNCE BAŞLAYAN SEVDA
Yıllar Önce DSLR makine alma isteğiyle başladı her şey, Yıllarca uzaktan bakabildiğim makineler belli dÖnem sonra AVM'lerde sergilenmeye başlayınca uğrak yerlerim teknoloji marketlerin fotoğraf bÖlümü olmuştu, Her gittiğimde elime alır deklanşöre basar, iç çekerdim. Sonra para biriktirmeye başladım bu arzunun geçmeyeceğini anlayınca. Biriktir Biriktir birikmez rakamlar 16-17 yaşındaki bir ergen için... Başka baharlara bıraktım elbet.

FORUMLARDA KONU AÇ, OKU, ARAŞTIR, SOR, SORGULA
Bu arada geri kalmamak için araştırdım durdum, bütün forumlara üye oldum, bilen kullanan herkese soru sordum. Konular açtım, konularda boğuldum. O makine bu makine derken yıllar Önce d200'e olan sevgim yerini d90'a bıraktı.

Tekrar bir para biriktirme hevesi başladı ve yine bana hüsran başlığıyla sonlandı d90 hayallerimde. Ama bu bu arzu sönmemişti...

Araya da üniversite eğitimi girince iyice askıda kaldı tabi ki... Üniversite bitince iş hayatına başlayınca ilk yapmam gerekenin makine için para biriktirmek olduğunu biliyordum ve öylede yaptım, üniversiten gelmiş asgari ücretle çalışan birisi olarak rakamlar yine yüksekti. Para biriktirene kadar d7000 denen bir şey çıktı, -eee Gönül bu seferde buna kaydı...

HAYYAM PASAJINA İLK ADIM
Fiyatların Türkiye'deki vergilerden vs. yüksek olması, alternatifleri sorgulamama neden oldu, Yurt dışı, spot derken, cesaret geldi adını her seferinde duyduğum ama güvenemediğim 'Hayyam pasajı'na gittim ve ilk adımı attım. İçeri girdiğimde o kadar makineyi gÖörünce heyecan yapmıştım Fiyatlar düşüktü 'bu makineler sağlam bir şey olmaz' diyordu herkes ve bende bir kenarından Hayyam'cı oldum o aralar ve Hayyam'dan almaya karar verdim.

D7000 ALMA KARARI VE SORUNLARI
Sonra karar verdim alacağım makine d7000'indi, artık gecelerim-gündüzlerim D7000 olmuştu... Araştırdım ettim bu sefer sorunları baş gösteri, o yabacı forumda bunu gördüm bu başıma bu geldi dedi.. Soğudum, korktum... Ama başka bir makineye de ısınamadım, Ama bir şey bulmam gerekiyordu, bir ada canon 60d gözüme battı ucundan... çok beğenmesem de bu olabilir dedim içimden onuda araştırdım...

HAYYAM'DAKİ D7000'LERİN DURUMU
Günler günleri aylar ayları kovaladı d7000 sorunları ve canon 60d arasında gidip geldim... Sonra tekrar forumlara daldım ve bir sorayım bu d7000 sorunları ne alemde dedim, herkes giderilmiştir Nikon halen bu şekilde devam etmez- edemez dendi. Mantıklıydı! sorun yaşayanlar da vardı ama, ne yapacaktım?; seri numaralara bakın diye bir şey gördüm başladım bu sefer seri numaraları araştırmayı, araştırdım araştırdım ve buldum 8xxxxx serilerden alınmalıydı diyorlardı. Buna da inandım....

Artık alacaktım zamanı gelmişti yıllarca beklediğim gün gelip çatmıştı. Bir cuma namazı çıkışı doğruca Hayyam'a attım kendimi, ara sıra fiyat sorduğum bir dükkan vardı daldım oraya, ne kadar dedim, şu kadar dedi düşünmedim bile heyecandan tamam ver dedim. Aldım bir kare çektim baktım düzgün gibi zaten ayrıntılı inceleyecek bilgim yok, çıktım hemen kendimi dışarı attım ve fotoğraf çekmeye başladım...( o kadar araştırmanın avantajı her menüyü, İSO diyafram estantene ne işe yarar Öğrenmiştim

VE BAŞIMA GELENLER
Bir kaç gün sonra lekeler çıkmaya başladı, boğazımda bir düğüm oluştu. Her şey kursağımda kalmıştı sanki. Hemen foruma daldım. Örnek foto falan toz dendi, temizletirsen gider dendi, Öyle yaptım gitmedi lekeler... Anladım ki bazı arkadaşların dediği gibi sorunlu d7000'ler bilerek bazı ülkelere postalanıyor... çünkü Nikon tr ürünlerinde bu sorunu yaşayan adam yok denecek kadar azdı... Düşündüm taşındım sordum sorguladım yine ve 60d almaya karar verdim gönülsüz gönülsüz... İşte tecrübesizlik burada da devreye girdi. Aklımın kocaman bir köşesinde D7000 olduğunu bile bile canon 60d aldım. Güzeldi benzerdi onla çektiğini bunla da çekersin dedi herkes ama öyle olmadı...Kalite olarak Özellik olarak benzer makinelerdi bazıları daha iyi diyordu hatta. Ama sevemedim ısınamadım, Olmadı o beni tamamlamıyordu. Öylede oldu çektiğim her fotoğraf berbat bir şey geliyordu. Makinede sorun var zannetim, Konular açtım konulara boğuldum... Örnek fotolar attım herkese ama gelen cevap normal bir şey yok diyordu... ama ben beğenmiyordum.. Sonra lenste sorun olabilir dediler 18-135 çok kaliteli bir lens değilmiş. Konular açtık konularda boğuldum bunun içinde, evet iyi değildi 18-135 ama o lensin en iyi aralığında çektiğim fotolarıda sevemedim.

eee sorun neydi o zaman diyordum uykularım kaçıyordu huzursuzdum yıllarca peşinde koştuğum DSLR makine vardı evde ama evde yatıyordu. O kadar para verdim ama ben foto çekmiyordum... ne diye aldım o zaman diyordum. Kazık yedim yada kazık attım kendi kendime diyordum. bir şeyler yapmam lazımdı ama ne?

TEKRAR D7000 ALMAYA KARAR VERMEK
Baktım olmayacak bu böyle D7000 almayalım dedim bana maddi külfeti elbet olacaktı ama Canon 60d'nin üstünü çok fark istediler. Para kalmamıştı. Morel sıfır dolanıyordum yine lens alayım o zaman dedim biraz para biriktirip ama ben makineyi sevememiştim. Lens aldığımda yine bir şey değişmez ise dedim. Son bir karar vermem lazımdı ve verdim d7000'ine geri dönmek. İNSAN SEVDİĞİYLE GüZELDİR lafındaki gibi...

Forumdan derdimi çok dinleyen o sabırlı insanla durumu paylaşırken ikinci el bir tane temiz makine var dedi ve onun yardımıyla d7000'ine geri dÖndüm... Ve o çocukluktan beri süren sevdam yine ateşlendi... kısa sürede olsa

NEDEN Mİ KISA SÜRDÜ?
En son olarak Aldığım D7000 sorunsuz bir şekilde çalışıyordu, Aldığımın 2. gecesi live ve vizör focuslarını test etmek için çekimler yapıyordum. Pc yanımdaydı ve öyle gezerken -Aaa dedim şu makine nede olsa Nikon tr garantili siteye bir bakım falan dedim ne var şu sitede yeri nerededir falan falan. sitede gezerken ürün sorgula diye bir yer gördüm.. Makinenin altındaki seri numarasını yazdım ve karşıma çıkanlarla şok oldum... Neden mi çünkü ürün garantiye gönderilmiş ama sıvı temasından garanti dışı kalarak 1450tl tamir bedeli çıkarılmış ve ürün tamir edilmeden geri alınmış sahibi tarafından...

Gece saat 4'tü ve o gece uykusuz geçti elbet bu kadar başıma gelen reva mıydı dedim kendi kendime sabahı bekledim ve güneşin ilk ışıklarıyla Hayyam'ın yolunu tuttum...

Gittiğimde bunu duyan satıcı şaşırmış gibiydi ama bir inançsızlık vardı üzerinde. Nikontr'den yazdırdığım belgeyi gösterdim ama bana halen çalışmıyor mu sorun mu var diyordu anlamsızca, Ona ürünü satan kişiyi buldum faturadaki numaradan, elaman yok ben d5000'i verdim garantiye ben, yok ben Çanakkale'deyim falan diyordu.
Ama seri numara d7000 altında yazıyordu d5000 olamazdı asla.

Satıcı çok rahattı (neden rahat olduğunu sonra anladım ve aşağıda yazacağım) Benim değişim için verdiğim 60d satılmıştı... Ne yapacaktık...

Anlamsızca beklemeye başladım müşteriler geliyor gidiyor ben düşünüyordum. Başka bir 2. el d7000 yoktu benim 60d satılmıştı kala kaldım.

Paranı geri vereyim dedi bana, bunu da düşünüyordum. 29 günlük 60d'mi üzerine 50 tl vererek almıştım ve d7000'i 1800tl'ye satıyordu. Yani ben adama 1750t+50tl verip almıştım ürünü. Ben halen düşünmeye devam ediyordum. dışarı çıkıp sigara üstüne sigara yakıyordum. En son üzerine para ver spot d7000 vereyim dedi. Gene kıçıma bir şeyler girecekti.

Adam çıkıp da ben nasıl böyle bir ürünü aldım da bir de sattım demiyordu. Umurunda değildim onun, köşede oturuyordum öyle. Zaten bana giren çıkan yok demişti en başta (bunu da neden dediğini sonra anladım)

Bir ara karar verdim başka bir 2. el D7000 gelince haber ver dedim ve kartımı bırakarak dükkandan çıktım... Aşağı inerek tıkanmış boğazlarıma rağmen bir sigara daha yaktım 'huzursuzdum.'

Aldığın 2. el ürüne daha önce aldığın 0 ürüne bak dedim. Başka bir ürün daha almanın ne anlamı var dedim. Hangisi adam akıllı çıktı ki bu yeni gelecek 2. el çıksın dedim.

Geri dönerek paranı geri vereyim teklifini değerlendirmek istediğimi söyledim. 'Tamam' dedi çıkardı bana parayı uzattı. Saydım yanlış saydığımı düşündüm. -Hayır yanlışlık yoktu 1750 idi. 1800 olması lazım değil mi dedim. 'Yoo' dedi bana.
Neymiş 50tl dükkan parasıymış. 1800'tl ye sattığı ürün bozuk vs. çıkınca 50tl dükkan parası kesiyor akıllı. Sinirlendim ve çıkıştım biraz elbet. Baktım pişkin pişkin oturuyor. Lanet olsun dedim ve çantamı (içi boş) bir şekilde alarak çıktım...

Daha önce ona elimde bulunan sony marka dia filmli bir makinenin fotosunu göstermiştim. Daha fotoya göz uçuyla bakar bakmaz sahte bu ben anlarım 20 yıldır bu işi yapıyorum demişti. He efendim sen 20 yıldır yapıyorsun ama sıvı teması olan makineyi bile anlayamamışsın zıçam senin 20 yılına. Buram buram zıcam hemde...

50 tl ile zengin olacak aklı sıra. Ama ben hakkımı helal etmiyorum (Allah katında varsa ise eğer bilemem)

He şunu da belirtmek lazım bana giren çıkan yok demişti dedim ya onunda neden olduğunu anlatayım. Bana dedi ki 1750tl için tartıştığımız sırada. Başkası olsa bu ürünü geri almaz bile ben seni mağdur etmemek için aldım... O ürünü almayan adamın o makineyi bir tarafına..... (anladınız siz). ve cümlesine devam ederken dedi ki ben ürünü başkasına 1800'e satarım ben zarar etmem. İçimden yüzüne tükürdüm elbet bunun için.

SONUç NE Mİ OLDU?
Artık makine falan almayı düşünmüyorum 1000 tl zarar ederek geçen 2 aylık fotoğraf çekme hikayemi başka baharlara bırakıyorum. Hayatımda ilk defa spot ürün alayım dedim pok oldu. He spot olduğu için mi hayır bu işi suistimal edenler yüzünden. Tecrübeyle pek alakası yokmuş bunun karşındakinin şerefiyle alakası var onu anladım...

Artık Hayyam'da 'ben yıllardır bu işi yapıyordum dandik ürün alıp dükkanıma koymam' diyen kimseye inanmıyorum ve 'bu üründe sorun yok çart curt' diyen kimseye inanmıyorum ve de anladım ki Hayyam benin gibi ısınamadığı makineleri yada para ihtiyacı olanların ürünlerini sattığı yer olmaktan öteye geçmiş. Kazıklıyanların 'kazıklandığı' ve kazıklamaya devam etmekte kararlı oldukları yer haline gelmiş. Artık benden uzak olsun. Ve parantez içinde teşekkür ediyorum 14 yaşından beri hayalini kurduğum heyecanlarının ağzına ettikleri için....

Bir kaç gündür forumlarda bazı arkadaşlar d7000 hakkında soru soruyorlar bana açıkça anlattım işte. Girer mi size de evet girer ama ne keriz olduğunuz için nede şansız. teknoloji şans işiymiş doğrudur ama bu kadarı şans değil karşındakilerin adiliği....

Hayyam'a gelen çoğu ürün yurt dışında sıfırlanmış ürünleriş bunu anladım çok d7000 alanda çıktı lekeler nikon tr garantililerde bir sorun yok şuanda. temiz dedikleri lensler kendilerinin söküp takıp, o lakça dilleriyle yaladıkları lensler. Bırakın Hayyam'ı ben yandım siz yanmayın... Yediğim kazıklara üzülmüyorum o kadar paraya alamayacağım tecrübe satın aldım. Sizlerde parayla satın almayın...

Belki hayyam'da çok iyi esnaflarda vardı sözüm onlara değil. Ama çoğu her şeyin farkında yurtdışının dandik ürünlerini alıp sattıklarını biliyorlar hemde hepsi... Anladım ki kaçakçıdan USTA, ESNAF olmaz. Onlar sadece kaçakçı. Bende bu işe ucundan destek oldum hayatımda ilk defa. en çokta bu yüzden pişmanım işte...
Artık nemi yaparım alabiliyorsan tr garantili alırım alamıyorsam almam. Size de tavsiyem bu olabilir ancak....

Ayrıca aklıma yeni gelen yazmayı unuttuğum bir şeyi daha yeni hatırladım...

İlk gün makineyi almaya gittiğimde; bu ürünü satan neden sattı dediğimde 'paraya ihtiyacı varmış' o yüzden sattı dedi ürünün bir şeyi yok adama para lazımmış dedi... Mantıklıydı!

üründe sorun çıkınca ve geri gittiğimde ise; Yaw neden satmıştı ki bunu diye tekrarlayınca d600 akacakmış o yüzden sattı dedi, 'haftaya gelip alacağım dedi ' dedi. Mantıksız!

Neden mi mantıksız bence açıklıyayım:

şimdi haftaya bir d600 alacaksınız elinizde d7000 var onu bu hafta satmak yerine alacagınız hafta takasa sokarsanız daha karlı olur alışverişte o yüzden

adam paraya mı sıkışan biri nasıl d600 alıyor anlamadım(!)

HEPİNİZİN IŞIĞI BOL OLSUN VE CEBİNİZDE PARA YOK OLSUN Kİ HAYYAM'IN öNüNDEN GEçMEYİN

HERKESİN AFFINA SIĞINARAK

#fuadoner' tarafından 07.12.2012 23:13:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2012, 23:10 - İp: 46.***.**2.140
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

öncelikle geçmiş olsun diyerek başlamak istiyorum bende d600 almak istiyordum ama makine sıkıntılı 4000 tl az para değil spot daolsa garantilisi zaten uçmuş 6500 tl 60d kullanıyorum garantili aldım sorunsuz bir makine ama insan FF ye geçmek istiyor.Tecrübe yediğimiz kazıkların bileşkesidir demişti daha üniversitedeyken hocam..Evet malesef öyle hayyamda işini iyi yapan insanlar da var sadece tanıdık aracılığıyla gitmeniz daha iyi olurdu bence.İlla hayyam değil sahibindne az kullanılmış temiz bir 2. el almanız daha karlı olur ben sıfır aldım saterken çok zarar ediyor ama arada çektiğiniz size kar kalıyor galiba.Tekrar geçmiş olsun.Esnaf aslında içinde derin anlamlar barındıran bir kelime sulandıranlar utansın.Size tavsiyem ara vermeyin biraz düşünün ama, ara verirseniz küsersiniz fotoğrafa...

#theyapici' tarafından 08.12.2012 09:57:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2012, 23:42 - İp: 78.***.**1.43
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

aslında iyi hikaye olmuş tabi size geçmiş olsun.

ben inanıyorum ki bir çok kişi böyle kazıklanıyor. bu tür işlerde kiminle hangi sofraya oturduğunuza dikkat edeceksiniz. gadınızı alıcaksınız.

malesef benim gördüğüm bi çok kişi parayı gördüğünde afedersiniz g.t. başı oynuyor.

bi araştırma sonucuna göre para insan beyninde esrar/eroin gibi nesneyle aynı noktayı uyarıyormuş. yani insan parayı görünce g.t.başı dağıttı kelimesi burdan türemiş olabilir. yani adam parayı görünce kendini biraz kaybediyor. tabiri caizse uçuşa geçiyor hahahahh

Zaten az önce dediğim gibi "kiminle hangi sofraya oturduğunuza dikkat etmelisiniz" deki gibi.. zaten sizinde dediğiniz gibi bu adamlar kaçakçıvari bişey. bunu herkes az çok biliyor. ama bunu bildiğiniz halde çakallarla o sofraya oturuyorsunuz.

Bu şu demek değil. örneğin spot almasaydınız, örneğin kurumsal bi yerden alsaydınız eğer o işyeri parayı görünce ağzının suyu akıyorsa bunu öyle bi kılıfa sokar ve sizi kazıklarki sizin suhunuz bile duymaz. ve hiç sesiniz bile çıkmaz hatta adamlara teşekkür bile edersiniz. bakz: http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=sjVa8h8vHiY&NR=1

lasvegas oollalalallaaaaa

Tarih: 8 Aralık 2012, 00:48 - İp: 88.***.**6.64
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

Çok geçmiş olsun teknoloji biraz şans faktörü etkili oluyor ise de insanlarımızın iyi niyetini suistimal eden insanlar da azımsanacak kadar değiller.Bende makinemi 2.el mi Spot mu düşünüyorken.Bir baktım Hayyamdan D90 fikirlerimde varken - Yalçınlar'dayım D5000 alıyorum hemde 4 hafta ÖZER KANBUROĞLU fotoğfafçılık ve çekim tekniği kursu hediyesi ile..
2 senede tüm türkiye garantili.
D7000 falan hikaye aslolan fotoğrafı çekerken benimsemek.
Selamlarım ile..

Tarih: 8 Aralık 2012, 00:54 - İp: 78.***.**9.207
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Fuad senin adına üzüldüm. 2. kez aldığın D7000 den örnek fotoğraflar yükleyeceğini söyleyip yüklemeyince o makinadada bir sorun yaşadığını tahmin ettim.

Keşke elindeki sıfır 60D yi değiştirmeseydin. 60D kullandığın lens kalitesi dışında sana sorun çıkartmamıştı, ileride güzel bir lens alıp yoluna devam eder giderdin.

TIKLA

Üstteki linkte aynı makina (60D) ama farklı lenslerle çekilmiş yüzlerce fotoğraf var. Sayfa sayfa gezip onlara bakabilirdin. İyi bir lensle bu makina seni çok mutlu eder, bu kötü tecrübeleri yaşamazdın. Çünkü makinan sıfır, sorunsuz, sana yıllarca hizmet edecek bir gövdeydi. 60D yi bir sonraki gün geri almaya gittiğinde sattım demeside, sorunlu D7000 ni bilerek satması gibi üçkağıt. Belki biraz zorlasan makinanı geri alabilirdin.

Neyse artık olan olmuş.
Tekrar geçmiş olsun.

Tarih: 8 Aralık 2012, 00:56 - İp: 78.***.**4.49
kendo
kendo (üye)
Yurtdışı / Amatör

okuyamadım vallahi ama güzel bir deneme olmuş :D

Tarih: 8 Aralık 2012, 04:10 - İp: 85.***.**0.173
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sirkeci piyasasinin nasil calistigini arada bir anlatmaya calisiyordum fazla dokundurmadan ama bu kadar aciklikla yazamiyordum - hani " 10,000 km otedesin, ne anlarsin " diyenler cikabilir diye . Sen iyi ifade etmissin Fuad ; rahatlamissindir srtik

Yapacagin en buyuk yanlis, bu sebeple fotografciliga kusmek olur. Aslinda senin de hatan yok degil - boyle en iyi makinadalardan baslamaya/kili kirk yarmaya ne gerek vardi ? . Giris seviyesinden baslamis olsan, 60D ile ilgili sorunlari inan yasamazdin diyeyim.

Simdi hic oyle fazla dusunmeden gidip 2.el bir D90/D300 alacaksin 18-105mm ile, fotografin keyfine bakacaksin. Nikon dememin sebebi, ona egilimli olman. 2. eli alirken de, gidip Hayyam gibi aracidan veya internetten degil, karsilikli oturup cay ictigin, makinasina bebegi gibi bakmis bir kullanicidan alacaksin. Insan sarrafi olmaya gerek yok - gozunun icine baka baka, sohbet ede ede seni kandiracak amator fotografci pek yoktur ( o yuzden makina kusurluysa Hayyam'a satmayi tercih ederler ). Uckagitcinin, hirsizin tipinden de ilk bakista, ilk cumlede anlarsin zaten. Bir de sensor temizletirsin, tamam...

Birak artik gicir gicir/kusursuz/en yeni makina pesinden kosmayi. Paran da cebine kalsin , 6 ay - 1 yil sonra aldigin paranin 200-300 TL eksigine satarsin - istedigin modeli alirsin .

Bu arada, kimin imkani olur bilmem - Avrupa'da en ucuz makinalar Isvicre Mediamarkt ve Saturn'de. 2 ay once D800 & D600 &D7000 gibi makinalarin hepsi ABD fiyatlarinin en az %10 altindaydi - vergi dahil. ( Isvicre'de KDV %7 oldugu icin neredeyse Duty Free gibidir. O %7'nin cogunu da havaalani cikisinda geri alirsiniz, vergi iade formu doldurduysaniz ). 5 yil once aldigim D80 de o zamanlar yine ABD'dekinden ucuzdu. Bahsettigim yer Basel - Istanbul'dan her gun en az 3-4 ucus var - Pegasus/Easy Jet konser/mac bileti paralarina ucuyor. Vize sorunu yoksa degerlendirmeye deger.

Tarih: 8 Aralık 2012, 06:27 - İp: 96.***.**5.17
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Yorgan gitmiş, kavga bitmiş, hadi yazmamayım diyorum beni tekrar tekrar yazmaya mecbur bırakıyorsun paperman !

paperman@ "Giris seviyesinden baslamis olsan, 60D ile ilgili sorunlari inan yasamazdin diyeyim."

Fuadın macerasını en başından beri takip ediyorum, 60D ile ne sorunları yaşadı paperman?

Makinamı bozuktu D7000 gibi, sensöre yağmı sıçratıyordu D7000 gibi, makinada fokus hatasımı vardı D7000 gibi?

Makina lcd den doğru fokus yapıp, vizörden hatalı fokusmu yapıyordu D7000 gibi?

3 günde bir sensör temizletmeyemi gitti D7000 gibi?

Fuadın foruma yazmadığı ama senin bildiğin başka sorunlarmı vardı D7000 gibi (seri no dan çıkan son vukuat)?

60D ile ne sorunlar yaşadı paperman?

Bizim bilmediğimiz neyi biliyorsunda böyle yazıyorsun?

Hangi makinayı alırsa alsın, üzerine kötü bir lens takılırsa, alacağı sonucun tatmin edici olmayacağını sen bilmiyormusun paperman?

Aynı makinayı daha iyi bir lensle kullanmaya çalışsaydı, o zaman makinamı iyi olacaktı?

Makinanın ucuna takılan lens mi makinayı iyi yada kötü yapıyor?

Fuad o kit lensi 7D ye taksaydı, o zaman 7D mi kötü olacaktı?

paperman bu teknik konuları senin çok iyi bildiğini biliyorum, ama bildiğin halde neden böyle yazdığını anlamıyorum.
Ya kasıtlı olarak böyle şeyler yazıyorsun, yada aradabir saçmalıyorsun, farkında değilsin.
Başta pentur olmak üzere sen ve senin gibi bir kaç fanatik Fuadın başını yaktınız, bari konuyu en başından beri bilmeyipte, sadece bu konuyu okuyacakların başını yakmayın.
YETER ARTIK...

#turk' tarafından 08.12.2012 11:32:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2012, 10:51 - İp: 78.***.**4.49
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

FUAD KARDEŞİM SONRADAN DEĞİL BAŞTAN YAZDIM, yaşayacaklarınıda yazdım. tr garantilisinide alsan fazla değişen bir şey olmayacaktı hayyam ve sirkeci ve paralel ithalat hikayeside problemli olduğunuda yazmıştım.NE diyelim geçmiş olsun. BEN BURADA DEFALARCA VE DEFALARCA İNSANLARIN DÜRÜST DAVRANMADIĞINIDA YAZDIM, SORUNLU D7000 LERİ SORUNSUZ GİBİ YAZIP 2. ELİ DÜŞMESİN DİYE İNSANLARA KAKALAMAK İÇİN FORUMDA LAFI DÖNDÜRDÜKLERİNİDE YAZDIM. özel den , emailden yediğim küfürün haddi hesabı yok bu millette dürüstlüğün D si KALMAMIŞ.Benim makinaya seninki sorunluymuş diyenlerin makinalarının benden çok daha sorunlu olduğunu dürüst davranmadıklarınıda yazdım, şunu bilki tr garantiside hikaye onun için kendini fazla üzme, ben 2 yıldır bu konularda gerekli uyarıları yaptım vicdanım rahat... Ben hala D7000 kullanıyorum kendi sorunlarımı belli ölçülerde çözdüm benim makinayı kime versem en ufak bir sorun görmez ama BENİM ALAYIŞIMDA BU YOKTUR!!! GERÇEK NEYSE ODUR ZARARA ETSEM DAHİ. BU YAMUK KALİTESİZ İNSANLARDAN SIKILDIM ARTIK ...
fOTOGRAFLARINI B€Ğ€NM€M€NİN nedenleri Ç€KİM öncesi deneyiminin bilginin az olması ve onun kadar önemlisi çekim SONRASI fotografı ps de işl€m€yi bilmm€m€nd€n kaynaklı bence sen bunları ve kendini geliştirmeye bak makina sorunlu bile olsa işini bildikten sonra bu sorun olmayacaktır....

#buzlucam' tarafından 08.12.2012 14:13:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2012, 13:51 - İp: 78.***.**5.253
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

o dükkanı merak etmeye başladım, veya esnafın adını...
2001 yılında yediğim kazığın benzerini hatırlattı bana...
diyaloglar çok benziyor ama yanılıyor olabilirim...

sana mesaj yazdım, bir bak istersen...

Tarih: 8 Aralık 2012, 16:24 - İp: 94.***.**8.56
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

@Turk
Evet insanlarda bir nikon hayranlığı var bence manzara için iyi çok abartı renkleri var nikonun.canon daha doğal.Nikon makineler bozuk seride olsa sağlam canondan iyidir gibi bir mantık var.Ben ilk 400d ile başladım elime d7000 de geçti emanet ama alışamadım.60d aldım mutluyum şimdi ise yine canon mark3 e geçeceğim nasipse d600 ün sıkıntıları malum ama şimdi biri gelip d600 sorunluda olsa yok dinamik aralık bilmem ne mark3 den iyidir diyen çıkabilir kendince onada saygı duyarım.
@fuadöner
Burada parasıyla rezil olan(yanlış anlaşılmasın deyim) Fuad Kardeşimize takrar tekrar geçmiş olsun diyorum.Bu hale düşürenler utansın resmen yalan ve dolandırılıkla kandırmışlar adamı.Bu mu esnaflık bu mu müslümanlık?

Tarih: 8 Aralık 2012, 16:33 - İp: 78.***.**1.43