cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Sony Modeller

Arkadaşlar kompakt makineden d-slr'ye geçmeye karar verdim forumları okudum farklı yerlere baktım Nikon D90 olabilir demişken Sony'nin sitesindeki modeller ilgimi çekti.İlk a580'e karar vermiştim sonra a55 daha iyi göründü.Bu iki model de daha Türkiye'de yok incelemelerine baktım Ekim ayında çıkar diyordu.Zaten benim de acelem yok şimdiki kompakt makinem yetiyor ama çok fazla bozulmaya başladı bir kere daha bozulursa d-slr alacağım.Sony a580 mi yoksa Sony a55 mi?İki modelde de panaromik çekim var ve panaromik çekim olması benibu modellere yönlendirdi.

Ayrıca diyafram, enstantane vs. terimleri biliyorum hangi koşullarda nasıl kullanmam gerektiğini lensler hakkında da bilgim var bu forum sayesinde...

#cacaca_01' tarafından 03.10.2010 13:51:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2010, 13:39 - İp: 88.***.**6.113
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Önce bir çıksın bakalım...
yozkan88 demiş ya elektronik vizör ve GPS full şarjda kullanım süresini kısaltır diye ben de genelde gezilerde kullanacağım 1 hafta şarj etme imkanı olmadan her gün 2-3 saat fotoğraf çekileceğini düşünürsek baya bir batarya gerekir onu öylesine yazmıştım aslında .Bir daha ki yurtdışı gezisine kadar çıkmaazsa Almanya'da varmış ordan bir bakarım artık...

Tarih: 3 Ekim 2010, 19:18 - İp: 88.***.**6.113
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Sony A55 ghosting " diye bir google arama yapıp , o konuyu da göz önünde bulundurun .

Işığın sadece %70'ini geçirerek sensör üzerindeki görüntüyü ondan oluşturan bir sistem ( evvelce de denenmiş ama tutmamış ) , iyice oturmadan ve kusursuzluğu ispatlanmadan denenmemelidir derim .

Objektifimizin önüne takılan filtrenin görüntü kalitesini etkilediği tartışılırken , 45 derece açı ile duran şeffaf bir aynadan geçen ışığın oluşturduğu görüntüde kayıpların oluşup/oluşmadığını , sonuçları görmek için biraz beklemeli .

Dpreview'un değerlendirmesine göre de "dikkatli" gözlerin göreceği bir "ghosting" / hayalet görüntü hakikaten var ama giriş seviyesi DSLR kullananlar için pek önemli olmadığı belirtilmiş . Yine de kulağa kar suyu kaçıracak bir sebep .

Tarih: 3 Ekim 2010, 19:21 - İp: 96.***.**4.180
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

İşler karıştı şimdi hayalet görüntü derken ne demek istediniz yani görüntülerin karışması gibi birşey mi?Bir de bu şeffaf ayna gerekli mi ki bir özelliği mi var neden yapmışlar böyle bir şeyi ? Test fotoğraflarına baktım iki modelin de görüntüleri çok güzel ve net anlayamadım yarı şeffaf ayna görüntü kalitesini mi düşürüyor?

Tarih: 3 Ekim 2010, 20:38 - İp: 88.***.**6.113
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

TIKLAYIN

DSLRlerde çekim anında ayna yukarıya kalkarak görüntünün arkasındaki perde ve sensorun üzerine düşmesine izin verir .

Sony'nin A55'de kullandığı sistemde , şeffaf olduğu için aynanın yukarı kalkması gerekmiyor . Bir çok avantajı olabilir bunun - sürat/sarsıntı gibi .

Ama ortada bir gerçek var ki ışığın sadece %70'i bu aynadan geçebiliyor . Ayna da 45 derece açıyla duruyor . Her ne kadar tüm yansımaları önleyici teknolojiler/kaplamalar kullandıklarına emin olsam da bu benim 45 derece açı ile duran bir camdan fotoğraf çekmem gibi bir şey .

Üstelik makinayı aşağı yukarıya eğdiğimde bu eğik açı daha fazla sorunlara yol açabilir.

Sonucunda bir çok kullanıcı , direk ışık kaynaklarının yer aldığı fotoğraflarda az miktarda hayalet görüntüler oluştuğunu bildirmiş . Mesela sokak lambalarının yanında hayali lambalar gibi . Bu benim gibi gece pozlamalarından hoşlanan biri için tam bir kabus mesela .

Uzun süredir Nikon kullanıyor olmama rağmen , Nikon böyle bir ürün çıkarsa İLK ÇIKTIĞINDA almam , kusursuzluğunun ispatlanmasını beklerim .

20-30 yıl önce böyle çıkmış ve sonradan tarih olmuş SLRler var .

Tarih: 3 Ekim 2010, 21:05 - İp: 96.***.**4.180
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Teşekkürler anladım şimdi piyasaya çıkmasını bekleyeceğim.O zaman bir daha bakarım.Peki a580 ile a560'ın arasında mp. farkından başka fark var mı?

Tarih: 3 Ekim 2010, 21:16 - İp: 88.***.**6.113
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Valla Uğur hocam öyle güzel açıklamışsın ki beni bile bir düşünce bastı. Bu sistemde bence optik vizör olmaz. Işığın %30 u optik vizör için çok yetersiz. Tek avantajı video çekerken sürekli AF yapması ve biraz daha hızlı seri çekim olarak görünüyor semi-transculent sisteminin. Bunu da A580 ile arasındaki farka bakarak söylüyorum.

cacaca Mp de , seri çekimde ve iso başlangıçlarında biraz fark var. Onun dışında tıpatıp aynı.

Tarih: 3 Ekim 2010, 22:46 - İp: 85.***.**0.172
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

konudan bağımsız, badboy iso demişken bende merak ettiğim bir soruyu sorayım. neden sony iso 200'den başlatıyor kompaktlar bile 64'ten başlatırken?

Tarih: 3 Ekim 2010, 23:02 - İp: 217.***.**5.157
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Başka sorunlar da var ; bir tanesi AF hızının yavaşlığı .

50 saniye gibi bir buffer temizleme süresi belirtilmiş RAW çekimlerde . Bu korkunç bir süre - bir kere bufferı bitirdiniz mi yandınız demek .

Sigma , şimdiye kadar ürettiği Sony mount lenslerin A33 ve A55'de çalışmayacağını belirtmiş

----------------

Yeni ve bir çok ileri sınıf makinada ISO , 200'den başlıyabiliyor . Buna sensörün "true" / gerçek ISO'su deniyor ve en iyi kaliteyi i, en az gürültüyü bu değerde veriyor . Bir bakıma ISO 64 - ISO 100 kalitesinin , ISO 200'de yakalandığını gösteriyor .

ISO ne kadar yğksekten başlarlarsa , çıkabileceği üst limitleri de o kadar yüksek oluyor .

Tarih: 4 Ekim 2010, 00:11 - İp: 96.***.**4.180
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Peki a55 mi-a33 mü-a580 mi-s560 mı ?

Tarih: 4 Ekim 2010, 00:14 - İp: 85.***.**3.85
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Buna Sony'den anlayanlar /kullananlar cevap versin . Ben sadece yeni ayna sistemini meraktan araştırmış olduğum için fikir belirttim . Ama A33 ve A55'i bu safhada önermeyeceğim kesin.

Tarih: 4 Ekim 2010, 00:50 - İp: 96.***.**4.180