merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

Sony Alpha A100 Fotograf Galerisi

değerli sony a100 kullanıcıları..bildiğiniz gibi DSLR/SLR-LİKE SATINALMA REHBERİ dediğimiz sayfa dahada genişletilmiş bulunmaktadır.bu sayfada sony a100 fotografları için bir sayfanın açılması,yeni makina alacak veya makina arayışı içinde olan arkadaşların sadece fotograf incelemesini yaptıktan sonra daha sağlıklı karar vereceklerine inanıyorum..
cüneyt OCAKLILAR ve H.BAYKAL üstadlarımızın açtıkları sony inceleme sayfalarının,sony a100 kullanıcılarınında aktarmış oldukları bilgiler, kullanıcılara eşsiz bilgiler sunmaktadır. bu bilgilerin ders niteliğinde olduğuna inanıyorum.bu sayfaların teknik bilgilerin konuşulduğu sayfalar olarak kalması daha yararlı olur düşüncesindeyim. fotografların ise bu yeni açtığımız sayfada yayınlanması bence daha güzel olacaktır.yani bu sayfa sadece fotografların yayınlanması amacı ile açıldı.
mesut abinin bu önerisi bana oldukça mantıklı geldi.diğer sony a100 kullanıcılarınında beğeneceğine inanıyor ve ilk fotografı yüklüyorum
NOT:yükleyeceğimiz fotografların en fazla 800 piksel boyutunda olması sayfa düzeni açısından daha sağlıklı olacaktır..fotoğraf bilgilerinide yayınlamamız izleyiciler açısında daha faydalı olacaktır.slm.lar

#merhaz' tarafından 16.03.2008 03:31:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Haziran 2007, 13:49 - İp: 85.***.**0.211
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Koln , Katedral

#antika' tarafından 17.03.2008 03:51:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2008, 03:50 - İp: 82.***.**0.194
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Koln,

Tarih: 17 Mart 2008, 03:54 - İp: 82.***.**0.194
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Demirköprü Baraj Gölü
1/320 f:4 ISO:100

Tarih: 17 Mart 2008, 09:14 - İp: 88.***.**7.12
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

işte sony kullanmanın en güzel yönü..

çok düşük enstantanede, cillop gibi netlik..

Maalesef bugün itibarıyla a100ü sattım

bakalım yeni SONY'm ne olacak

Tarih: 17 Mart 2008, 17:07 - İp: 88.***.**2.179
physio
physio (üye)
Isparta / Amatör

arkadaşlar resimlerin sağ üst köşesinde bir nokta var..tam olarak toz mu yoksa ölü piksel mi bilmiyorum.. daha çok uzun pozlamalı fotoğraflarda çıkıyor... sony yetkili bayisine gittim..garantisi olduğu için... antalya bölge servisine gitti makinam... makinamı geri göndermişler arıza yoktur diye sonra tekrar denedim sonuç aynı nokta yerinde duruyordu... tekrar gönderdim bir daha baksınlar diye.. sizce bu toz mu yoksa ölü piksel mi tecrübeli arakadaşlara sormak istiyorum..

#physio' tarafından 21.03.2008 13:25:59 tarihinde düzenlendi.

#physio' tarafından 21.03.2008 13:36:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2008, 13:11 - İp: 88.***.**9.209
physio
physio (üye)
Isparta / Amatör

#physio' tarafından 21.03.2008 13:38:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2008, 13:37 - İp: 88.***.**9.209
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu "hot pixel" veya "dead pixel" değildir, orada gördüğünüz standart, ev tipi "toz"dur

Toz diafram (aperatür) ne kadar çok kısılmışsa, o kadar çok belirginleşir. (diafram kısınlınca poz süresi artar)

"hot pixel" veya "dead pixel" tek pixellik hatalardır, gelişigüzel herhangbir yerde ortaya çıkabilirler, zamanla sayıları çoğalabilir, şiddetleri değişebilir, ISOdan etkilenirler, fakat asla ve asla yer değiştirmezler, boyutları büyümez.

Tarih: 22 Mart 2008, 14:06 - İp: 82.***.**0.194
physio
physio (üye)
Isparta / Amatör

sayın antika benim makinamdaki sorun fotoğraflardan fark etmişseniz hep aynı yerde siyah nokta var... serviste sensör temizliği yaptıklarını söylediler fakat geçmemiş hala inceliyorlar... piksel hatası olup olmadığını konusunda bilgim yok fakat söylediğinzi gibi diyafram kısıldıkça daha belirginleşiyor nokta ancak temizlik yapılmasına rağmen geçmemesi piksel bozukluğu olduğunuda destekliyor... makinam hala serviste... sorun devam ederse ne yapacağımı bilmiyorum

arkadaşlar sorun çözüldü toz varmış.. temizlemişler serviste.. en kısa zamanda toz temizleme kiti edinmek lazımmış...

#physio' tarafından 26.03.2008 11:41:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mart 2008, 20:52 - İp: 88.***.**6.95
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Gerçi mesele hallolmuş ama ben yine de fiziksel açıklamasını yapayım:

Toz sensörün üzerine yapışmaz aslında, sensörün önündeki şeffaf filtreye yapışır. ( IR ve anti-alias olarak en az 2 katman ). Son 4-5 sene zarfında üretilen DSLRlarda bu filtre kasıtlı olarak kalın imal edilir, böylece olası kirlenme durumunda, pislik ile esas sensör arasında mesafe kalır.

Mercek, bu filtrenin ön yüzüne değil, arkadaki sensörün yüzeyine fokuslanır. Toz fokus noktasının çok önünde kaldığı için arkasındaki pikseller sağdan soldan ışık alırlar, tamamen karanlıkta kalmazlar, dolayısı ile toz nihai görüntüde silikleşir.

Diafram kısılınca ışık mercekten o kadar dar bir hüzme halinde geçerki, toz taneciği arkasındaki pikselleri tamamen gölgede bırakır, dolayısı ile nihai görüntüde toz belirgin ve çok rahatsız edici bir şekilde ortaya çıkar.

Tarih: 26 Mart 2008, 20:20 - İp: 82.***.**0.194
pollyteks
pollyteks (Objektif)
Kahramanmaraş / Meraklı

Kirlenmek güzeldir

#pollyteks' tarafından 29.03.2008 00:53:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mart 2008, 00:29 - İp: 78.***.**9.233