murat66
murat66 (üye)
Burdur / Amatör

Sony Alfa Lar Nerede Üretiliyor

arkadşlar sony a300 alacağım fakat üretim yerinin neresi olduğunu merak ediyorum eğer üretim yeri japonya değilse kalite açısından bir fark olur mu ?

Tarih: 22 Mayıs 2009, 18:04 - İp: 88.***.**1.228
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

olmaz.

Tarih: 22 Mayıs 2009, 18:05 - İp: 78.***.**0.116
murat66
murat66 (üye)
Burdur / Amatör

teşekkürler kısa cevabınız için
birde şunu sorayım sony a300 mü canon d450 mi yoksa nikom d 80 mi üçünün arasında kararsız kaldım fakat daha canlı keskin fotoğraflar daha hoşuma gidiyor tabi birde sağlamlık önemli

Tarih: 22 Mayıs 2009, 19:14 - İp: 85.***.**6.111
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

üçü arasında a300 daha on plana cıkıyor benım için..
daha az fıyata daha cok ozellik sunan makine herzaman daha ıyıdır

Tarih: 22 Mayıs 2009, 19:34 - İp: 78.***.**0.116
aykutbuy
aykutbuy (üye)
Kocaeli / Meraklı

Benim geçen sene aldığım A200 ün altında üretim yerinin japonya olduğu yazıyordu.

sadece kit lens "made in china"

Tarih: 25 Mayıs 2009, 08:25 - İp: 212.***.**5.66
mfaslan
mfaslan (üye)
İstanbul / Amatör

siz sony olsaydınız, bir ürününüzün başka bir ülkede üretiliyor diye daha düşük kalitede ürtilmesine izin verir miydiniz?

Tarih: 25 Mayıs 2009, 12:19 - İp: 78.***.**8.190
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

İşin aslına bakarsanız Çin de üretilen bir Sony ile Japonya da üretilen bir Sony arasında kalite farkı olacağını düşünüyorum. Birçok ürünün (otomotivden tekstil aksesuarına, kuyumculuğa kadar) seri imalatında bulundum ve üretim yerine göre kalitenin farkettiğine çok defa şahit oldum.

Öncelikle işgücü olarak ele almak lazım. Çin de işgücü ucuz ancak kaliteli değil. Kalite anlayışı, kontrol anlayışı, teknik bilgi, problem çözebilme, üretim geliştirme gibi yetenekleri göreceli olarak çok zayıf.

Ayrıca firmaların Çin de üretim yapma isteklerinin tek nedeni ucuz işgücü değil. Daha önemli sebepler o ülkenin doğal kaynaklarının ucuzluğu, vergilerin çok düşük olması, işçi haklarının zayıf olması (dolayısıyla işveren birçok yükümlülüğü yerine getirmek zorunda değil), ucuz yan sanayii ve elbetteki ucuz hammadde sağlama olanakları. Tüm bu saydıklarımın hepsinin kalitesi, Japonyadakinin yarısı yoktur.

Ama tabi Çin de üretilen bir Sony, adi Çin malıdır gibi bir yaklaşım yanlış olacaktır. Ben iş tecrübeme dayanarak Japonya da üretilen bir Sony ile arasında fark olacağını düşünüyorum. Seçenek dahilindeyse Japon üretimi tercih edilmelidir.

Tarih: 25 Mayıs 2009, 13:32 - İp: 78.***.**5.148
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Maalesef T-yaman'a katılıyorum. Japon ürtimi tercih sebebi olabilir. Ama garanti süreleri aynıdır. Orjinal sony ise problem yok.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 23:07 - İp: 88.***.**4.135
  • 1