panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony A560 Test . .

Her makine aldığımda bir inceleme yazısı yazarım kendimce..
Ve yine; Bir kullanıcı lugatıyla, amatörlüğe yeni soyunmuş arkadaşların anlayabileceği bir dille bilgilerimi paylaşmaya çalışacağım.

Makinenin teknik özelliklerini buraya tam yazıp gereksiz kalabalık yapmak istemiyorum. Bu konudaki tüm detayları webde bulabilirsiniz zaten..

Ben özellikle, önceki SONYlerden farkı nedir, onları paylaşacağım.
İşte en belirgin farklar ve özellikler :

1- Gördüğüm en iyi yüksek iso performansı.. Yüksek isoda bile korunan ince detaylar..

2- Bugüne dek kullandığım tüm sonyler içinde (6 tane) zayıf ışıkta netleme kabiliyeti en iyi olan SONY.. Daha önceki kullandığım SONYlerin çuvalladığı durumlarda rahatlıkla netliyor.
(Bu kaabiliyet lense göre biraz farkediyor. Mesela cz16-80 ile ikisi süperdi)

3- Kullandığım önceki SONYlere göre daha doğru otomatik beyaz dengesi.. Özellikle A550 gün ışığında soğuk (hafif maviye çalan) tonlar veriyordu. A560ı daha başarılı buldum.

4- İyi panorama fotoğraf performansı.. 10-20 gibi geniş açılı lenslere ihtiyacı bir nebze azaltacak kadar güzel bence : )

5- Daha geliştirilmiş HDR özelliği.. Yani makine kendi üzerinde otomatik HDR yapıyor. HDR seviyesini 6 kademe olarak kullanıcının seçmesine olanak vermişler. 6. seviyede en yüksek dozda HDR uyguluyor. Dilerseniz AUTO HDR yapabiliyor.

6- Menüde kullanıcıya daha fazla manuel ayar imkanı sağlanmış.

7- İyi kalitede HD video özelliği.. Ah bir de videoda AF olsaydı. Yani makine videoda otomatik kendisi netleseydi.
Bu konuda görev kullanıcıya düşüyor.

8- Vizörde 11, LCD çekimde 15'e çıkarılmış netleme noktası..

9- Saniyede 7 fotoğraf çekim hızı..

10- Görsel keyif.. Mesela çekim modlarını seçerken çok güzel demo görüntüler geliyor dilerseniz.. İnsanın makineye olan sevgisini, sıcaklığını arttırıyor.

11- Kaliteli LCD ekran.. Parlak ve iyi kontrasta sahip..

12- Daha önce burada Veysel Kaya'nın incelemesini yaptığı A580 modelinden tek farkı, 2mp daha düşük çözünürlüğe sahip olması.. (14mp)
Ama A580in otomatik beyaz dengesinde, daha sıcak tonlar verdiğine şahit oldum. A560 bu konuda az daha iyi gibi..

KISACA, GÖRDÜĞÜM EN GÜZEL VE EN EĞLENCELİ SONY GERÇEKTEN..Aklıma gelen olursa, maddelere ilave ederim.

Ve kendi makinemin fotoğrafı :

#panctom' tarafından 26.08.2011 02:44:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 02:54 - İp: 94.***.**8.250
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İlk olarak dış mekanda YÜKSEK İSO gece çekimleri..
Performansa şaşıracaksınız..

İSO400

*

İSO800

*

İSO1600

*

İSO3200

*

İSO6400

*

İSO 12.800

*

İSO 25.600

#panctom' tarafından 24.08.2011 04:09:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 03:05 - İp: 94.***.**8.250
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Oda içi yüksek iso fotolarını eklemiştim ama onları daha sonra paylaşmak istiyorum.

* *

Hala bazen aklımda hep yüksek iso takıntısı oluyor. Aman diyorum, fazla yükseltmeyeyim isoyu..
Ama sonra yükseltip çekimimi yaptığımda, gördüğüm performans yüzümü güldürüyor.

iso800, 1600, 3200 . .
Korkmadan deklanşöre basabilirsiniz.

#panctom' tarafından 24.08.2011 04:16:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 03:41 - İp: 94.***.**9.183
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Şimdi de dış mekanda ve gün ışığında OTOMATİK BEYAZ DENGESİne dair örnek bir iki fotoğraf..

Tabii bu sadece kabataslak bir örnektir. Aslında çok matematiksel, stüdyo testleri yapılması en uygunudur.
Ama bu testleri yapacak laboratuar ve donanıma (aynı zamanda birikime) sahip olmadığımız için, görsel sunumla idare edeceğiz.

İşte OTOMATİK BEYAZ DENGESİnde SONY A560..

Lens : CZ 16-80

SONUÇ ÇOK İYİ..
Çoğu makine bu ışıkta beyaz dengesinde soğuk mavi tonlar veriyor.
Ama bu renkler bence mükemmel !

Ve cz 16-80 in olumlu katkısını da eklemeliyim.

#panctom' tarafından 24.08.2011 04:54:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 04:29 - İp: 94.***.**9.183
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ve bu gecenin son fotoğrafları..

SONY'e haksızlık yapılıyor canon ve nikon takıntıları sebebiyle, çok eskiden beri..

AUTO beyaz dengesinde, renklerin doğruluğu ve güzelliğine dair 2 örnek daha..

LENS : Minolta 85mm f1.4 (teşekkürler Fipar hocam)

İyi sabahlar herkese..

Tarih: 24 Ağustos 2011, 04:44 - İp: 94.***.**9.183
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Güzel çalışma Mustafa hocam. Ve fotoğraf kalitesi ortada bir an ben bile düşündün a500 den sonra acaba satabilirsem a560 ya da 580 alsam mı diye?
Gerçi a77 de çıkmak üzere ve okuduğum kadarıyla baya iddialı olacak.

Bu arada iso testini karanlık bir ortamda yapsaydın daha anlaşılır olurdu.
Selamlar.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 08:14 - İp: 217.***.**9.210
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Hocam çok güzel örnekler vermişsin gerçekten şaşırtıcı bir makine beni benden aldı iso başarımı

Tarih: 24 Ağustos 2011, 12:35 - İp: 78.***.**8.201
erkinn
erkinn (üye)
Eskişehir / Amatör

çok güzel bir paylaşım. bayadır internette araştırıyorum yeni makina olunca fazla bilgi bulunmuyor. özellikle sizin gibi bir kullanıcının yorumunu görmek oldukça faydalı oldu benim için.

ek olarak bende bu makinayı almayı düşünüyorum. eskişehirde öğrenciyim. hayyamda sony bulunmuyor gibi yorumlar gördüm. acaba nerden alabilirim uygun fiyatlı, bilginiz varsa paylaşırmısınız

Tarih: 24 Ağustos 2011, 13:40 - İp: 88.***.**9.32
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Güzel test devamm Mustafa... Bu arada A77 yide inceliyom fena birşey bu makina birçok şeyi değiştirecek...

Bir soru sorayım neden A580 değil de A560 aldın?

Tarih: 24 Ağustos 2011, 13:54 - İp: 85.***.**3.137
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İlginize teşekkürler arkadaşlar.. Herkese tek tek cvp yazayım hemen..

Delirendeli, iso testini zaten karanlıkta yaptım : )
Fotoğraflara bakarsan, ağaçların olduğu yerde üst kısımda karanlık bölgeler var.
Yani bunu bilerek ayarladım. Karanlık, orta ışıklı ve aydınlık kesimler var.
Hepsindeki iso başarımı görünsün diye..
Daha karanlıkta yapmanın gereği yok.. Bizler normalde karanlıkta kara fotoğraflar çekmeyeceğiz ki deme : )))
CZ 16-80'i bazı yönlerden özlüyorum bazen.. Nasıl gidiyorsunuz?
18-250 ile ilgili fikirlerimi sonra yazacağım detaylı..

* * *

Sevgili emreaksoy.. Evet aynen öyle! Bu makineyle kafanızdan iso sorununu resmen atıyorsunuz. İso takıntısı diye birşeye sahip olmuyorsunuz bir daha..

* * *

Sevgili erkinn çok teşekkür ederim.
Türkiye'de daha ziyade, A580 satılıyor. A560 daha zor bulunuyor.
AMA a580i de şiddetle tavsiye ederim. Onun da iso başarımı vs tamamen aynı..

* * *

Reis devamı gelecek bolca : )
Neden A560?
Çünkü arada 150usd lik bir fiyat farkı vardı.
Sadece 2mp fazla diye 150usd vermek istemedim, gereği de yok diye düşündüm.
14mp bile fazla bana : )
Her 2 makinenin herşeyi tamamen aynı..

#panctom' tarafından 24.08.2011 14:53:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 14:51 - İp: 94.***.**9.183
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

ISO gürültüsünün görülebilmesi / incelenebilmesi için fotoğrafların 1:1 boyutta bakılması , o boyutlarda yüklenmesi gerekir .

Yaklaşık 4500 pixel çekilmiş bir fotoğraf 7'de 1 boyutta 800 pixel olarak yüklenince , PC ekranında ISO gürültüsünü olduğu gibi görmek mümkün değil .

Diğer bir konu da makinaların süper yüksek ISO gerektirmeyen aydınlık sayılabilecek ortamlardaki performansı ile gerçekten 12,800 , 25,600 gibi değerler gerektiren iyice karanlık ortamlardaki performansının çok farklı olması . ( Zaten 1/125 f5 seçimi müsait ise 12800-25600 gibi ISOlar gerekmeyecektir ) .

6400-25600 ISO'lar ışığın gerçekten kısıtlı olduğu ortamlarda gerekli . Karanlık bir ortamda makina limitleri zorlandığında alınan sonuçlar çok farklı olacaktır .

Tarih: 24 Ağustos 2011, 22:13 - İp: 96.***.**4.180