panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony A550 Kullanıcı Testi..

(LÜTFEN KONUNUN ALTINDAKİ CEVAPLARI "eskiden yeniye doğru" SIRAYLA OKUYUNUZ)

Evet kullanıcı testi..

Laboratuvar ortamında çok teknik deneyler değil yani.. Biz fotoğrafçılar, gözümüzün gördüğüne göre karar verir, değerlendiririz. Ve gözümüz yanılmaz, olanı görür.

Bu yüzden bence, güzel bir a550 testi olacak bu.. Makinenin tüm teknik özelliklerini ve sayısal kapasitesini yazarak laf kalabalığı yapmayacağım. Net ortamında heryerde bulabilirsiniz bunları zaten..

*İlk anda beni etkileyen şu oldu; Eski makinem sony A300'e göre daha hızlı netliyor. Bu bariz dikkatimi çekti. Sony bu modelde, odaklama kaabiliyetini geliştirmiş. Çok sevdiğim lensim CARL ZEİSS 16-80, bu makinede daha bir performanslı çalışmaya başladı.Yani odaklama hızı itibarıyla A550 yi gelişmiş gördüm.

*A3xx serisine kıyasla daha büyük ve parlak vizör var. Bu da çok beğenimi kazandı. Ayrıca vizörden baktığınızda, netleme noktaları A100-A200-A300 serisine göre daha farklı ve daha güzel..

*A500 almayı düşünürken, A550 aldım. A500 de LCD ekran boyutu aynen 3 inç olmasına rağmen, çözünürlüğü beklediğim gibi değildi. Tabii bu kişisel bir tercihtir. Çok kişi LCD ekranı önemsemez, sonuca bakar.
A550'nin LCD ekranı gerçekten keyif veriyor. Hem parlaklık, hem detay, hem renk.. Her yönden üstün!
A3xx serisinde LCD ekranın hareketi sınırlıydı. A550 ve A500 de LCD ekran çok daha fazla açıyla döndürülebiliyor.

*Ve ve.. Yüksek iso performansı.. İlerleyen bölümlerde ara ara örnekler paylaşacağım. Yüksek isoda sonuçlar çok iyi.. Artık Canon veya Nikon bu konuda SONY'den daha üstün değiller.

VE EN ÖNEMLİSİ :
A550, yüksek isoda düzeltme yaparken detaylardan fazla çalmıyor. Ben bu konuda Nikon 90 modelinin, yüksek isoda noise azaltma yaparken detaylardan çaldığını kendi gözümle görmüştüm. Üstelik 14mp'lik bir yüke rağmen, işlemci noise azaltma işini çok iyi yapıyor A550'de..

*Saniyede 7 poz fotoğraf.. Çok hızlı.. Makineli tüfek gibi saydırıyor desem yeridir

*DRO özelliği.. Sony bunu hep kullanıyordu ama bu modelde çok geliştirilmiş. DRO performansı için MÜKEMMEL diyebilirim. Bunu da ilerde örneklerle sunmaya çalışacağım.
(DRO : Mesela, parlayan gökyüzü ve altta gölgelik kısımlar.. Gökyüzünün parlaklığını arttırmadan, gölgelik yerlerin aydınlık olarak işlenmesi..)

*HDR özelliği.. Siz deklanşöre bir kez basıyorsunuz ama makine ardarda 2 fotoğraf çekiyor. Biri yüksek, biri düşük pozlamalı.. İşlemci bu 2 fotoyu anında birleştirip HDR yapıyor ve size sunuyor. HDR miktarını (yani 2 fotoğraf arasındaki pozlama sayısı farkını) kendiniz arttırıp azaltabiliyorsunuz. Veya AUTO olarak makineye seçtirebiliyorsunuz.
Yüzümde gülümseme yaratan, çok güzel bir yenilik diyebilirim

*A2XX ve A3XX serisine göre daha büyük body.. Daha görkemli.. Ele oturuşu çok daha iyi..

*Süper pil ömrü.. Pil bitmek bilmedi. 500 fotoyu geçtim ama yüzde35 gibi bir pil doluluğu vardı hala.. Üstelik makineyi sık sık açıp, fotoğraf çekmeden kurcaladım, sağını solunu..

Aklıma başka önemli detaylar geldiğinde, bu başlık kısımına eklerim. Ve başlık fotoğrafımız :

f: 8... İSO 200... 1/500... -2 pozlama... Beyaz dengesi : Bulutlu -2 derece

Tüm fotoğraflarda lens olarak, CARL ZEİSS 16-80 ve MİNOLTA 50mm F: 1.7 kullanıldı.

LÜTFEN FOTOĞRAFLARI AÇTIP BÜYÜTTÜKTEN SONRA, 2. KEZ TIKLAYIP TEKRAR BÜYÜTÜN. YOKSA KESKİN GÖRÜNMEZ.

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:17 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İlk olarak makinenin DRO modundan detaylı bahsedeceğim. Dpreview testinde bile bu yönüyle "mükemmel" tanımlaması almış. DRO seçeneği bu modelde, 5 ayrı kademeden oluşuyor. Kademeyi 5'e kadar arttırdığınızda, en yüksek performansta çalışıyor. Tabii her durumda 5. kademe uygulanmamalı.. Duruma göre kademe seçmeli..

Şimdi 2 örnek fotoğraf ekliyorum. Fotoğraflara sadece kontrast eklenmiştir. Onun dışında müdahele yoktur.

Bu fotoğrafta DRO ayarı 4. kademede.. Çocukların yüzüne düşen hafif güneş ışığının yanı sıra, sert gölgeler de vardı. Ama 4.kademedeki DRO, yüzlerdeki sert gölgeler ile ışığı eşitleyerek, yüzlerin sanki tamamına ışık vurmuş gibi bir hava verdi.

Ve şimdi de aynı yerde ikinci fotoğraf.. Bu defa DRO modu kapalı ve doğal pozlama.. Yüzdeki gölgeleri gördüğünüzde, DRO fonksiyonunu daha iyi anlayacaksınız:

Fakat dilerseniz, DRO ayarını 4 değil de mesela 2 yaparak, daha ortak bir denge de kurabilirsiniz.

LÜTFEN FOTOĞRAFLARI AÇTIP BÜYÜTTÜKTEN SONRA, 2. KEZ TIKLAYIP TEKRAR BÜYÜTÜN. YOKSA KESKİN GÖRÜNMEZ.

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:19 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ve DRO moduna bir örnek daha..
Modelimin yüzünün bir kısmına güneş vuruyor. Diğer kısım gölge..
DRO modu, güneşli yerin ışığını patlatmadan, sadece gölgeli bölgeyi aydınlatarak, neredeyse her 2 bölgeyi de ışık olarak eşit hale getiriyor.

sadece kontrast eklendi. Çerçeve ise, estetik vermek içindir.

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:20 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ve şimdi de YÜZDE YÜZ kroplu örnekler sunmak istiyorum.
A550, 14 mp lik sensörüyle mükemmel keskin fotoğraflar üretiyor.

sadece kontrast verildi. İlk olarak fotoğrafın genel görünümü :

Ve şimdi de bu fotoğraftan YÜZDE YÜZ BİR KROP..
Netlemeyi, SONY yazısına yapmıştım. Buyrun :

PC üzerinde ASLA keskinlik verilmedi.

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:21 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ve başlığa eklediğim fotoğraftan KROP paylaşayım.

Önce yine fotoğrafın kendisi.. Sadece kontrast eklenmiştir.

Netlemeyi, minolta lensin üzerine yapmıştım. İşte netleme yaptığım yerden YÜZDE YÜZ krop örnek.. Keskinlik ASLA verilmedi.

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:22 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Bokeh..

Eskiden birşey dikkatimi çekiyordu. Emin değildim gerçi.. CMOS sensörlü mekinelerde, bokeh sanki az daha yumuşak geliyordu bana.. Ve şimdi CMOS sensörlü makinem var ve bu hissi yine duyuyorum. Tabii bundan emin değilim, yanılıyor olabilirim.

CCD sensörlü A300 üm, kontrastı daha güçlü ve dolgun fotoğraflar çekiyordu.
CMOS sensörlü A550 de ise, kontrast daha yumuşak..
Belki bu yüzden bokeh yumuşak geliyor olabilir gözüme..

İşte 2 örnek.. Minolta 50mm lens ile..

F : 2.5
1/2500
İSO200
BEYAZ DENGESİ : AUTO

Bu da oda içi.. modelim çok hareketli olduğu için, netlik hafif eksik..

İSO: 400
1/160
F: 2.5
BEYAZ DENGESİ : AUTO

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:23 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Gelelim yüksek iso testine..
SONY'nin yüksek isoda asla iş yapmayacağını düşündüyseniz, artık bunu unutun. Yüksek isodaki performansı ÇOK İYİ..
Hemen örneklere geçelim. İlk olarak, gece dış mekan çekimleri sunuyorum. Daha sonra oda içi yüksek iso paylaşacağım.

İSO400 hiç eklemiyorum, çünkü MÜKEMMEL.. Hiç hem de hiç noise yok iso400'de..

iso800

iso1600

iso3200

iso6400

iso12800

Daha sonra yüksek isodan yüzde yüz krop örnekler verceceğim. Nikon D90 modelinin yüksek isoda noiseleri temizlerken, detayları yok ettiğini yazmıştım.
Sony bu konuda gerçekten daha başarılı.. Detayları minimum koruyor.

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:25 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ve gelelim oda içi yüksek iso testine..
Yine en zor şartlarda çekim yaptım. Üstelik açık diyaframda çektim, arka alanda flu alan (bokeh) oluşturdum. Çünkü makineler yüksek isoda, bokeh üzerinde çok noise verirler, zorlanırlar. Zor şart dediğim şey, budur.

iso800

iso1600

iso3200

iso6400

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:25 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ve şimdi de OTOMATİK (AUTO) BEYAZ DENGESİ ile güneşli havada çekilmiş birkaç örnek..
Dediğim gibi, çoğu zaman renkleri doğru okuyor, beyaz dengesini doğru seçiyor.
Yanıldığı zamanlar daha az ve aşırı değil..

BEYAZ DENGESİ : AUTO...
VE TAMAMEN DOĞAL FOTOĞRAFLAR..

Renkler gerçeğiyle birebir uyumlu ve doğru..

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:33 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

BEYAZ DENGESİ :

Dpreview sitesi, A550 nin beyaz dengesinin OTOMATİK modunda çekim yapılırken, bazı durumlarda hafif saptığını belirtmiş.
Evet.. Beyaz dengesini AUTO modunda kullanırsanız, bazen renkler soğuğa doğru eğilim gösterebiliyor. Sıcağa doğru kaydığına hiç şahit olmadım. Ara sıra düşük celvin gösteriyor. Ama bu da abartılacak kadar değil, çok az oluyor... Yani şöyle diyeyim:
Bunca çekimler yaptım, sadece 4-5 kez başıma gelmiştir. Onu da PC üzerinde çok rahat düzeltebiliyorsunuz zaten..

BEN SİZE GÜNDÜZ DIŞ ORTAMDA ŞUNU ÖNERİYORUM :

*Güneşli havada çekim yaparken, beyaz dengesini BULUTLU seçin ve değerini -2 veya -3 yapın. Işığın derecesine göre, o rakamı değiştirin. Yani ışıklı dış ortamda, beyaz dengeniz BULUTLU seçiminde durabilir.
Tabii GÜNEŞLİ seçenğini de seçip deneyebilirsiniz. Ben güneşliyi hiç denemedim, bulutlu hoşuma gitti çünkü..

*Güneşli havada, gölgelik bir alanı pozluyorsanız, bu defa ISRARLA "BULUTLU" seçeneğini seçmenizi öneriyorum. Ve -2 filan yapmayın. "0" da kullanın.
Yine duruma göre o rakamı değiştirebilirsiniz.

İŞTE 2 ÖRNEK (Carl zeiss lens ile)

F : 5
1/640
İSO : 200
Beyaz dengesi : BULUTLU -2

35mm
F: 5.6
İSO: 200
1/640
Beyaz dengesi : Bulutlu -2

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:34 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ve şimdilik son olarak makinenin üzerindeki HDR moduna bir örnek..

HDR ayarı burada +2ev olarak seçildi.
Bu fotoğrafta çıplak gökyüzü var. Bulutların olduğu bir ortamda harika işler yapabilirsiniz:

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:40 - İp: 88.***.**2.73