ozyurt
ozyurt (üye)
Zonguldak / Amatör

Sony A500 İçin Öneriler

Tam Sony A300 alacağım derken A500 makinası çıktı, A300 alırsam A500 almadım diye üzülürmüyüm makinanın büyüklüğü size itici geliyormu?DSLR acemiliğimi A500 de giderebilirmiyim?

#ozyurt' tarafından 04.01.2010 16:39:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ocak 2010, 16:37 - İp: 88.***.**5.30
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

a500 orta sınıf bir cihaz.. a500 ün iso performansı a300e göre daha iyi.. testlerde bunu gördük.. tercih meselesi a300de işinizi çok rahat görür.. a300 ü forumda kullanan ark.lar memnun olduklarını ifade ediyorlar...

Tarih: 4 Ocak 2010, 18:36 - İp: 78.***.**7.35
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Şubatta Alpha 450 geliyor... Uygun fiyat güzel özellikler... Yani sürekli yeni makine çıkıyor... Yeni gelenlerin en büyük özellikleri CMOS sensör çekim hızlarının yüksekliği ve HDR modu gibi özellikler

Tarih: 5 Ocak 2010, 13:20 - İp: 81.***.**9.145
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Sony de işin iyice cılkını çıkardı bence. Profesyonel FF makineden giriş seviye makineye kadar en mantıklı ürün gamına, Canon un sahip olduğunu düşünüyorum, hiçbir modeli diğerinin müşterisini kesmiyor.

Sony ürünleri bence biraz fazla kafa karıştırıyor, dürüst olmak gerekirse bu sürekli küçük farklarla yeni model çıkarma yaklaşımlarını itici buluyorum.

Tarih: 5 Ocak 2010, 14:35 - İp: 78.***.**5.186
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

t_yaman sana aynen katılıyorum.. Sony yeni bir soluk ama bisküvi çıkarır gibi makine çıkarıyor.. Aralarında da aman aman fark yok örn a550 ve a500 gibi.. Dediğin gibi Canonda durum çok farklı.. Şahsen çıkardığı modelleri takip etmekte zorlanıyorum Sony'nin..

Tarih: 5 Ocak 2010, 14:59 - İp: 78.***.**9.14
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

t_yaman sana aynen katılıyorum

Kurban mı kessek ne yapsak acaba

Şaka bir yana gerçekten de Sony nin A300 - A350 den itibaren çıkardığı modellere bakalım A300 - A350 - A330- A380, aradaki farka bak, sadece tipi değişmiş, ne bu şimdi?

A550 den oynar LCD ve hızlı liveview AF sistemini sökmüş A450 çıkmış ortaya. Tamam daha düşük fiyatlı bir alternatif koymuş ortaya ama makinedeki fark, bir fotoğrafçıyı ne kadar etkiler? Bence Sony bu tip ıvır zıvır farklara sahip makine çıkaracağına enerjisini ve yatırımlarını daha ciddi buluşlara yönlendirse, daha hoş işler başaracak. Ben Sony markasına sempati duyarım aslında ancak görünen o ki bu dev firma maddi kaynaklarını, fotoğrafçılık adına, bir Nikon Canon ya da Pentax gibi verimli kullanamayacak.

Tarih: 5 Ocak 2010, 15:22 - İp: 78.***.**5.186
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Kurban mı kessek ne yapsak acaba

Keselim walla bi kurban

Ya tabiki aslında niye dediğin gibi yapmazlar çok ilginç.. Sony'de stratejik yönetim bölümünde yüzlerce beyin çalışıyor.. 1 taneside ya kardeşim bu kadar model piyasayı bozar demiyor yada diyemiyor belkide.. Her sınıfta 2 den fazla model çıkarmadan bu modeller üzerinde yoğunlaşsalar herşey daha güzel olur eminim.. İşte kullanıcılar a350 bir üst seviye olduğu halde neden a300ü tercih ediyorlar en büyük kanıtı..

edit: kelime hatası..

#puskas' tarafından 05.01.2010 18:29:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2010, 18:26 - İp: 78.***.**9.14
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Daha CMOS "R" sensörlü cihazlar çıkmadı ortaya... Sony bu piyasada yeni olduğu için makineler yeni yeni yerine oturuyor. Sanırım yakın zamanda CCD olanları tamamen kaldracaktır.

Ayrıca Sonyde A300 -A350 den sonra A700 vardı arada birşey yoktu.. Şimdi bu araya A500 ve A550 oturdu. A450 artık A3x serisinin yerini alır gibi geliyor.

Diğer markalarda da sonunda x ler var s ler var... Mesela aynı ilginçliği benca Canon üst segmentte yaptı 40D 50D çok kısa süreyle çıktı ama 50D beklentileri karşılamadı aradan 7D geldi.

Her markanın önemli olduğu kısımda tutunmak için adımları var.

Biz burada makineleri ciddi inceleyen kişileriz. Ama buradaki sorulardanda anlaşıldığı gibi birçok DSLR alıcısı bu konuda bilgisiz. Bu bir pazarlama stratejisi daha önce bir yerde yazmıştım bu notebook ve cep telefonu pazarlaması şekli özellikle giriş seviyesinde...Tezgahlarda ne kadar çok model o kadar çok bilinirlik

İlginç modeller bazen arka arkaya çıkıyor alıcıda şaşırıyor..En üst seviyede nikonda bile bu olmadı mı D3 - D3X - D3s .... d3 kaç paraydı?

Şimdi örneğin bende Canon 500d yi beğeniyorum. Çok iyi özellikler var. Ama örneğin body hakkında eleştiri geliyor. Bu özelliklere sahip bir üst model Canon da hangisi 7D.... Arada 2-3 katı fark var...

Sony de CCD kullanıyor örneğin birisi (bizim A300 ler gibi) CMOS ve hız istiyorsun örneğin sadece normalde alternatif ne olmalıydı A700 arada ciddi fark var. Ama şimdi 3 model var arada... Mesela ben A300 de en sevmediğim ekranın hareketli olması en azından dizaynı burnum hep LCD üstünde iz bırakıyor...

Yani alıcılar hele giriş seviyesindeki alıcılar çok farklı şeylere bakıyorlar sonra isteklerini tam belirliyorlar ama bu genellikle 2. makinede oluyor diye düşünüyorum.

Şimdi makine alsam tercihlerim bambaşka olurdu

Soruya gelirsek fiyatları yönünden avantajlı ise A500 çok güzel işinizi görecektir. A300 İso konusunda bu seride en sevilen modeldi ama a500 CMOS sensör kullanıyor, hızı 7 fps, HDR modu var vs vs... Bence A500 ve A550 arasında tercih yap derim tercihin Sony ise

#muratreis' tarafından 05.01.2010 22:42:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2010, 22:36 - İp: 85.***.**7.234
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Puskas :

İşte kullanıcılar a350 bir üst seviye olduğu halde neden a300ü tercih ediyorlar en büyük kanıtı..

Haklısın ama A350 yi daha çok sattı Sony.. Reklamlarda A350 yi hep gösterdi.. A300 ü daha önceden ortadan kaldırdı...

Şimdi örneğin A200 - A300 - A700 ü çıkarsaydı. A700 2007 çıkışlı. Sadece Bu modellerle DSLR piyasasında kendine bir yer edinebilirmiydi pazarlama, marka bilinirlik, tezgahlarda yer alma vs. açısından... Bugün A700 ü olanlar bir türlü satmıyor a300 ü olanlar çok değiştirmek istemedikçe satmıyor

Piyasayı karıştırmak, tutunmak, diğerlerini farklı modeller çıkarmaya zorlamak için Sony bu politikayı izliyor. Bir bakın sony den önce kaç model vardı kaç senede çıkardı şimdi durum nedir?

Sony hem pazarda yer ediniyor hemde nikona, pentax a sensör, Lcd satıyor.

Tarih: 5 Ocak 2010, 22:49 - İp: 85.***.**7.234
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

muratreis;

Sony bana göre şu imajı yaratmaya çalıştı: Bakın pazara yeni girdik ama bissürü model ürettik.. Gücümüz budur diye bir nevi kullanıcıları etkilemeye çalıştı.. Ben sebep olarak bunu görüyorum.. Walla say desen kaç modeli var bilmiyorum.. Bissürü model çıkardı a230-a-330-a380 gibi belki daha cok vardır.. Giriş segmentini niye bu kadar kalabalık tutuyor bence yanlış strateji.. Çünkü her model için ayrı ayrı efor sarfediliyor.. Aylar süren testler sonucunda çıkıyor bu modeller..

Daha önce dediğim gibi enerjisini 1-2 modele yönlendirebilseydi.. Mesela a200deki karanlık vizör ve uzun pozlamada jpeg işlerken uzun bekleme süreleri belki bunları daha dinamik hale getirebilirdi... Noise performansını arttırabilirdi mesela.. Sonylerde şuan en büyük handikap bu bence..

Raf çeşitliliği olayına gelince Media Markt'ta gittiysen adamlar 10 tane 450d koymuş 2-3 tane Sony... Mağaza çatır çatır 450d satıyor her gelen genelde Canon'a bakıyor.. İsim yapmak için çok model değil sağlam model üreteceksin bence..

a500ün fiyatı ve özellikleri güzel.. o makinede piyasaya damgasını vurabilir bekleyip görücez..

Tarih: 5 Ocak 2010, 23:44 - İp: 78.***.**9.14
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sony fazla ürün vermiyor marketlere..Duyuma göre seçkin Ünv lerde yarı fiatına multi yeni ürünü verip kurumsal olayını sunuyor babında,,..

Tarih: 5 Ocak 2010, 23:50 - İp: 88.***.**4.211