kobak1
kobak1 (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A100 Mü? - Pentax K10d Mi?

Merhaba;

Ben elime doğru dürüst dslr almış adam değilim.
Her ikisinin previewlerini inceledim. İkiside süper makine. Aralarında çok fiyat farkı yok gibi. Bizede sadece marka seçimi kalıyor.

İnsan bazen tutunacak bir dal ararya, bende size soruyorum. Siz hangisini tercih edersiniz.

Teşekkürler.

Tarih: 29 Haziran 2007, 14:09 - İp: 85.***.**4.51
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Sony ve Pentax başlıklarına bakabilirsin.(üstte) Kendin netleştirirsin.Her makina için bilgi var =)

Tarih: 29 Haziran 2007, 14:41 - İp: 88.***.**3.235
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

İkisi de güzel makine.
K10D , iso konusunda epeyce daha iyi, daha iyi bir vizörü var vs.
A100 ün de kendine has teknolojileri var. DRO, Hi200, gözle odak gibi.Bir de A100 çok kolay kullanım sağlayan bir DSLR.
Her iki makinede de kusursuz çalışan titreşim önleme mekanizması var.
K10D özellikle gövdesinin sunduğu bazı olanaklarla da öne çıkıyor. Su geçirmeyen gövde gibi.

Resim kaliteleri -bence- yakın. İsoda k10d daha iyi.Jpeg kalitesi A100 de biraz daha iyi, RAW dönüşümüünde de K10D biraz daha iyi gibi görünüyor testlerde.

Objektif vs. gibi konulara girmezsek K10D biraz daha iyi diye düşünüyorum kişisel olarak. Tets siteleri bu makineleri aynı sınıfta değerlendirip testleri ona göre yapıyor. Ama K10D nin gövdesinin sunduğu olanaklar onu bir üst sınıfa taşımaya yeterlidir.

Gönlünde hangisi varsa onu al, son zamanların en popüler iki dslr si bu makineler. Her iki makineyi de alanlar hallerinden mennun görünüyor forumlarda. Ben A100 kullanıyorum, gayet mennunum mesela....

Tarih: 29 Haziran 2007, 14:46 - İp: 81.***.**7.49
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

iki makinede fiyat / performans eğrisini delip geçmiş durumda bu yeterli.

Tarih: 29 Haziran 2007, 16:10 - İp: 88.***.**3.235
kobak1
kobak1 (üye)
İstanbul / Amatör

onixon; her iki makina ile ilgili gerekli bilgileri aldım gerekli araştırmamı yaptım. Benim şu anda istediğim sadece marka. Yani buraya yazılacak sony mi daha fazla olacak yoksa pentax mı bunu belirleyince en çok tercih edilen makinayı alacağım inşallah.

Tarih: 29 Haziran 2007, 16:39 - İp: 85.***.**4.51
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Eğer aklının karışmasını ve içinden çıkılmaz bir kuyuyu istiyorsan oniksonun dediği topikleri bak Yok eğer hemen alayım dersen k10d çok daha iyi bir seçim.Fiyatları aynı ise hele. Almanyada aralarında 200 euro fark var.
Ayrıca bufalo a100 de gözle odak olduundan eminmisin.BAk şimdi as bi gelirse varya.

Tarih: 29 Haziran 2007, 17:47 - İp: 88.***.**5.198
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

pentaxpentaxpentaxpentaxpentaxpentaxpentaxpentaxpentaxpentax
pentaxpentaxpentaxpentaxpentaxpentax

artık secim yapman daha kolay..aynı sekilde acılmış onlarca baslık var onlara bakıp bir fikir edinebilirsin..orda yazanlarda burada yazanlar..tabi aynı şeyi onlarca kere yazmak istemeyenler bu topice cevapv ermeyeceklerdir..oyuzden konu acmadan once birde onceden aacılmıslara bakmak gerek..

#gaijin' tarafından 30.06.2007 02:23:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2007, 18:16 - İp: 88.***.**7.51
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

kobak1 bu forumda sorarsan emın ol daha cok pentax cevabı gelecektır. Ama Pentax gercekten daha iyi gozukmektedir aynı fiyat oldugunda pentax bazı ozellikleriyle agır basmaktadır. Yalnız Sonymı pentaxmı sorusu daha cok ileriye donuk ne dusundugune baglıdır bence. Yanı eger gercekten fotograf isini ileride cok ciddiye alacagıını dusunuyosan sony daha ıyı bı secım olacaktır bence. Kendimde acıkcası son zmanlara kadar k10d de olan ozellıklerden baya etkılenmıstım, yalnız fotograf cektıkce anlıyorumkı sonynınde hıcbır makınada olmayan ozellıklerını gercekten kullanıyorum ve ısıme yarıyolar ve pentax almıs olsam bunlardan mahrum kalcaktım. Ama asıl gelmek istedigim nokta su ki, a100le pentaxla yaptıgın herseyi su an icin yaparsın hatta jpeglerde daha iyi sonuclar alırsın, ama onemli olan ilerde kendini gelistirdikce yenı lensler almak ıstedıkce profesyonel secenekler sonyde cok ama cok daha fazla. pentaxın daha 200mm den ote bır lensı bıle yok. işin acıkcası ınsanlar bı marka aldımı o markadan vazgecmelerı zor oluyor. O yuzden su an sony alman pentaxdakı bı kac fazla ozellıge kanmaman bence daha saglıklı olur. Ornek vermek gerekırse a100 de ılerledıkce kendıne mınoltanın G serısı lenslerınden alırsın onu bırak carl zeısler alırsın kı esı benzerı yok(fotografta lens bodyden daha onemlıdır bunu unutma) ve zamanı gelıncede bodyden yanı a100den daha fazlasına ıhtıyacın oldugunu dusununcede yenı cıkacak olan a10, a1 gıbı makınalara gecersın. Insan ılk basta fzla ozellık ıyı fıyat gıbı karsılastırmalar yapıyo tabıkı yapmalıda zaten bu yuzden secenek sony yada pentaxa donuyo ama yınede ılerıye donuk de dusunmek lazım. hatta ılerde yenı makına aldıgında a100 ıkıncı body olarakda bı guzel ıs gorur. bunlar tabı ileriye donuk senaryolar ama cıddı ılgılenırsen olacak olanlar boyle, fotografta yatırım bitmiyor. Tabiki yinede belirteyim iki makinada su an icin seni uzmez.

Tarih: 30 Haziran 2007, 00:52 - İp: 213.***.**3.89
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Eyvahh ! Boyle bir konu bu sitede cok can alir

Tarih: 30 Haziran 2007, 00:56 - İp: 88.***.**7.153
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

serkan, sana sesleniyorum..

fa* 300mm miydi neydi o? bi hatırlatsana bi zahmet..

bi de 50-200 ün fiyatına göre kalitesini anlat..

sana yükledim işi ama neyse..

bence ikisi de çok iyi makinalar. ben fiyatı ucuz olduğu için k10d seçtim çok memnunum. makina beni geliştiriyor resmen. a100 de harika fakat noise benim için problemdi, iyi ki k10d diyorum. a100 16-80 zeiss için bile alınabilir..
veya tamron 17-50 2.8 için de alınabilir..

k10d ise 50-200 için ve limited lensleri için ve yeni gelen star serisi için.. bir de 3 boyutlu sarsıntı önleyici için.. ya da 16-45 f4 ün fiyat performsn oranından faydalanmak için..

ikisinden de memnun olan çok. benim çok lens alacak param yok, sıkıntım da yok.. a100 ile lense daha çok para harcayabilirsin.. belki iyi belki kötü :D

Tarih: 30 Haziran 2007, 01:32 - İp: 85.***.**9.251
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

sdtyrkn objektıf bı yorum gelmıs sevındım genelde bı anda saldırı olur yok oyle degıl boyle falan dıye. tabiki her makinenin musteri ceken yonleri var. noise sonyde sorun tabiki ama kisiden kisiye degisir ben 1600 isoda foto hic cekmem cekmedim ayrıca o derece ısık lazım olan yerler ıcınde 50mm f1.7 lens var ki hepsinden iyidir kanımca.

bi de 3d sarsıntı demıssınız yalnız belirtmek isterimki sonynın sarsıntı onleyıcısı pentaxdan cok daha ıyı calısıyor bırebır testını bırcok yerde gordum ve ıkı makınayı deneyenlerdende duydum. onemlı bısey degılde sadece bahsı gectıgı ıcın soylemek ıstedım.

tercıh meselesı cok takmaya degmez

Saygılar

Tarih: 30 Haziran 2007, 02:16 - İp: 213.***.**3.89