afatsumacher
afatsumacher (üye)
İstanbul / Amatör

Sokak Roportajı İçin Kamera Önerisi

Merhaba arkadaşlar sokak roportajlarına başlamayı düşünüyorum.

Bunun için DSL fotoğraf makinalarına baktım ancak bu işlerden pek anlamıyorum.

İlk kez kamera alacağım

Sokak roportajları için siz hangi modelleri önerirsiniz?

Benim aklımda canon 760D var. Bu kamera ile kablosuz mikrofon kullanabilir miyim? iyi sonuç elde edermiyim?

Ya da sizin tavsiyeniz ne olur?

Tarih: 19 Temmuz 2015, 15:02 - İp: 212.***.**4.196
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

bu makinelerde geniş açı lens kullanmazsanız insanları net alan içinde tutmak zor olur. evde videoyu izlerken tüm gün yapılan işler çöpe gitti deme ihtimali var. handycam tarzı kamera bakın.
röportaj ses kaydı olacak makine sadece fotoğraf için ise olur.

dizilerde filmlerde dslr kullanılan sahnelerde oyuncular sabit durur, ileri geri hareket etmezler.

akşam bir yerli dizi açın yakın plan sahnelerde arkaplan bulanık hiçbir detay yok ise dslr kullanılmıştır. adamlara dikkat edin sabittirler. arka plan cam gibi net olan sahneler ise klasik video kameradır atlayıp zıplayabilirler oyuncular

ama ben vatandaşı dikerim zaten diyorsanız dediğiniz makine uygundur.. tripodla güzel konumlandırma yapılırsa gayet kullanışlıdır..

#kesim00' tarafından 20.07.2015 14:01:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Temmuz 2015, 13:59 - İp: 88.***.**4.43
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

makine konusu tamam, lens geniş açı sabit odaklı öneririm.. ancak asıl önerim DJI Ronin gibi bir stabilizer olur.. (bu durumda çekim ekibi 3 kişiden az olmamalı tabi)

Tarih: 20 Temmuz 2015, 21:59 - İp: 85.***.**7.207
murat.mk
murat.mk (üye)
Tekirdağ / Meraklı

Büyük makine kullanmak sizin için sorun olmayacaksa Sony MC2500 önerebilirim. 3500 - 4000 TL fiyat aralığında bir kameradır. Full HD bir cihazdır. Sokak röportajlarında birkaç kez kullanldığını görmüştüm. Cihaz daha çok düğün çekimlerinde popüler olarak kullanılmakta...

Tarih: 17 Eylül 2015, 09:47 - İp: 149.***.**4.200
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Anladığım kadarıyla sokak röportajı için video çekmek istiyorsun ve dslr makine soruyorsun. Bir kere video için neden fotograf makinesi düşünüyorsun anlamadım? Doğrudan video kamera alabilirsin. Daha çok işine yarar. Daha profesyonel yatırım olur. Video kamerada Sony en iyisidir. Ama hem fotograf hem video olsun dersen yine Sony'e bak derim.

Tarih: 17 Eylül 2015, 11:58 - İp: 176.***.**8.151
  • 1