hasankaleli
hasankaleli (üye)
Erzurum / Meraklı

Sanat Tarihi Fotoğrafçılığı

Arkadaşlar merhaba,
Ben hüsn-i hat sanatıyla hem akademik hem de sanat olarak iştigal ediyorum.Bir makina almayı düşünüyorum.Mesela hem tarihi antika bir Kuran sayfasını hem de bir caminin kuşak veya kapısı üzerindeki giriş yazısını çekebilecek hünerde bir makina... Dslr veya aynasız mı tavsiye edersiniz, yoksa zum yeteneği olan bazı kompakt ve dslr-like makine de işimi görür mü? Örneğin Canon G serisi ve ya Nikon DL serisi veyahut Sony RX 10 II gibi makineler işimi görür mü? Tavsiyelerinizi ve kıymetli fikirlerinizi bekliyorum...
Teşekkürler.

Tarih: 18 Mayıs 2016, 16:29 - İp: 88.***.**5.103
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Artık zamanımızda fotograf makineleri çok gelişti. Her tür makine ile işinizi rahatlıkla görebilirsiniz.
Siz bu konuya nekadar bütçe ayırabileceksiniz yazmamışsınız.
Dslr alırsanız bütün markaların giriş seviyesi gövdeleri işinizi görür.
Objektifte ise yakın çekimler için 2.8 diyaframlı objektif alırsanız rahat edersiniz.
Eğer dslr büyük, taşımak zor derseniz küçük cepte taşınan kompakt makineler de kullanabilirsiniz.
Sony rx100 mark 3, Panasonic dmc tz 100 veya canon g9x
Cepte taşınacak önerdiğim kompaktladır.

Tarih: 18 Mayıs 2016, 17:27 - İp: 176.***.**7.154
hasankaleli
hasankaleli (üye)
Erzurum / Meraklı

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında gönlümde aynasız bir makine yatıyor. Ne dslr gibi büyük ne de kompakt gibi sınırlı. Eğer aynasız tavsiyesi istesem ne önerirsiniz?

Tarih: 18 Mayıs 2016, 20:12 - İp: 46.***.**7.47
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben aynasız kullanıyorum.
Olympus O MD E M5 (ilk versiyonu)
Çok memnunum. Şimdi mark II si çıktı.
Ayrıca Pen serisinden F modeli yeni çıktı. (3.700 TL)
2.8 diyaframlı 12-40 objektif 2.600 TL. toplam 6.300 TL
Aynasızların boyutları gibi sensörleri( algılayıcıları) da küçüktür.
Full frame sensör denilen tam kare algılayıcılardan sonra APSC denilen crop DSLR makine algılayıcıları gelir. Aynasızların sensörleri büyüklükte 3. sıradadır. Aynasızların tek dezavantajı bu.
Ama işlemcileri ileri düzeyde. Sensör küçüklüğü dezavantajını rahatlıkla kapatıyor. Youtup'ta izleyeceğiniz videolarında açıkça görebilirsiniz.
Objektifleri son derece sağlam, üst düzey ve kaliteli.

Sony'in de aynasız serisi var. A7 Serisi. Hem de tam kare algılayıcıya sahip makineler. 24-70 F:4 objektifi çok üst düzey ve kaliteli. Örneğin, 24-70 Objektifle birlikte A7R 7.100 TL. O da şimdilik. Dolar 2.98 lerde dolaşıyor. Yakında kur zammını yer.
Dedim ya bütçenizi yazmamışsınız.
İstanbul'da olsaydınız Sirkeci piyasasında bu ürünleri görme, elinize alma ve deneme çekimleri yapma imkânını bulurdunuz.
Samsung'un, Canon'un, Nikon'un aynasızları var. Ama parasal probleminiz yoksa benim önereceklerim bunlar. Selamlar...

Tarih: 18 Mayıs 2016, 20:54 - İp: 176.***.**7.154
hasankaleli
hasankaleli (üye)
Erzurum / Meraklı

Ercan bey full frame aynasızlar elbetteki fotoğraf ile uğraşan herkesin gönlünde yatan makineler olmakla birlikte ben aynasızlarda sensör boyutu 2. sırada olan aps-c boyutlu sensörü haiz sony a6000 gibi bir makineyi hem giriş seviyesi bir makine olması hem de fiyatı ile orta halli olması sebebiyle düşünüyorum. Yalnız lens olarak sony galiba carl zeiss ile daha uyumlu... halbuki carl zeiss aynasız lensler hem sınırlı hem de pahalı.

Tarih: 18 Mayıs 2016, 21:24 - İp: 46.***.**7.47
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sony 6000 alınabilir tabiki.
Ama üzerindeki 16-50 F3.5 -5.6 kit objektifi çok kötü.
Alacaksanız sony 16-70 objektifle birlikte alın.

Tarih: 18 Mayıs 2016, 22:02 - İp: 176.***.**7.154
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben bir ay önce sony a6000 aldım.Kullandığım için rahatlıkla söyleyebilirmki üzerindeki 16 50 lens hiçte fena değil.Ercan abi sanıyorum bir yerlerden yanlış bilgi sahibi oldu diye düşünüyorum.Ayrıca , Bütün aynasızlar küçük sensörlü değildir sony a 6000 apsc sensördür yani ff den sonra 2. sırada gelir.Ercan abinin kullandığı makina micro four thirtds sistemi denilen daha küçük sensörlü makinalardır.
Aynasız düşünüyorsanız sony a 6000 Fiyat performans bakımından doğru tercih olur.

#atilla61' tarafından 19.05.2016 00:34:52 tarihinde düzenlendi.

#atilla61' tarafından 19.05.2016 11:33:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2016, 00:29 - İp: 176.***.**3.172
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Atilla, Sony 6000 gövdede 4/3 algılayıcıdan daha büyük APSC algılayıcı olması konusunda haklısın. Ben atlamışım, düzeltiyorum.
Sony 6000 arkadaş için doğru tercih olur. Ben de zaten alınabilir demiştim.
Objektif konusunda benim fikrim değişmiyor. Ama arkadaş kit objektif ile 16-70 F:4 objektiflerin ayrı ayrı denemelerini yapsın. Gönlü hangisine yatarsa onu alsın.
En doğru yol budur herhalde...

Tarih: 19 Mayıs 2016, 21:45 - İp: 176.***.**7.154
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Evet, yanlış anlaşılmasın. Piyasada 4:3 seriler ve Nikon 1 gibi garip formatlılar hariç, tüm aynasızlar APS-C veya FF sensorlu diyebiliriz. Daha ufak sensorluler, aynasız olsa da " compact " diye anılıyor. " Aynasız ", Sony NEX ile baslayan APS-C format degisebilir lensli kompact makineler icin kullanılan bir terim.

Tarih: 20 Mayıs 2016, 17:00 - İp: 108.***.**5.85
  • 1