powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

Pentax Orta Format Slr Üretti

Pentax 645D olarak 40 Megapiksellik Orta Format Slr yi Ürettigini Duyurdu
Artık Şu Yeni Distributör Kimse Çıksa Ortayada Basksak Şu Yeni Pentaxlara
link bu:
http://www.pentax.jp/english/news/2010/201008.html

Tarih: 10 Mart 2010, 13:14 - İp: 212.***.**6.17
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

hiç eleştiri yok mu yhaa

Tarih: 10 Mart 2010, 15:29 - İp: 81.***.**3.128
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Pentax daha önce de orta format makine üretiyordu zaten..Bu, ürettiği ilk makinesi değil..

Ayrıca sadece gövdesi 10.000 abd doları..ve orta format makinelerin objektifleri, 35 mm format objektiflerden çok çok daha pahalı..Yani Türkiye distrübitörünün kim olduğunun bi önemi yok..bu tür çok pahalı ekipmanları, bildiğimiz fotoğraf mağazalarında göremezsiniz..sipariş üzerine getirilirler..

Tarih: 10 Mart 2010, 17:42 - İp: 94.***.**4.34
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Full hd video çekermi bu alek. 18-250 ile iyi giderdi.

Tarih: 10 Mart 2010, 19:11 - İp: 88.***.**5.233
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Ben olayı şöyle görüyorum. 10.000$'lık gövde fiyatı Hassellblad'ın 20-30 bin €'luk orta format makinelerinin yanında çok uygun bir seçenek olacaktır. Bu da aslında orta format ihtiyacı olan, ama seçeneklerin ulaşılamaz fiyatları karşısında 5D Mark II gibi full frame SLR kullanmak zorunda kalan profesyonel stüdyo, reklam ajansları gibi firmaların buraya yönelmesini sağlayacak. Pentax'ın orta format tecrübesini bilenler biliyor. Dijital orta formatta da başarıyı sağlarsa bu sensör büyüklüğü de yaygınlaşmaya ve ucuzlamaya başlayacaktır.

Peki bize faydası ne olacak? Full frame sensörler ve bunları kullanan makineler ucuzlamaya başlayacak. Elbette 6 ay içinde olmayacak ama APS-C sensörlerin 18 megapixele dayandığı bu ortamda tıkanan DSLR dünyası muhtemelen 1-2 yıl içinde önemli bir full frame yaygınlaşması yaşayacaktır.

Canon grubu için konuşursam 2 sene içinde 40D-50D-7D aldığımız fiyata 5D ve türevlerini alabiliyor olacağız diye ümit ediyorum..

Tarih: 10 Mart 2010, 22:32 - İp: 217.***.**7.105
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

11 adet AF noktası, hava koşullarına dayanıklı SWD lens, 800 çekim yapabilen batarya, toz önleme sistemi, 1.1 FPS ( bu boyut için gayet hızlı )

Bu açıkça dışarı çekime götürülecek türden bir makina. Hedef kitlesi stüdyo fotografçıları değil, bu makinanın hedef kitlesi kolları güçlü zengin amatörler veya dışarıda çekim yapan profesyoneller.

Hani sensör gerçek 6x4.5'tan ufak ( 645 film karesinin boyutu 56x41.5mm, bununki 44x33mm ) bari gövdeye de stabilizasyon koysalarmış da Ken Rockwell Efendi buna takacak kulp bulamasaydı keşke. O hala bu makinayı stüdyo tipi makinalarla karşılaştırıyor, neymiş efendim 40bin USDlik Hasselblad'ın tek AFsi varmışta, bu amatörleri tavlamak için 11 AF sensörü koymuş falanfişman, ulan kullanmazsın 10 tanesini ortadaki 1 taneyi kullanırsın fazla sensör gözünü mü çıkaracak.

Tarih: 10 Mart 2010, 23:00 - İp: 88.***.**3.224
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

O kadar da kızmamak lazım Ken Rockwell abiye. Sen söyleyince okudum, çok da haksız değil aslında. Sonuçta içeride ya da dışarıda ne fark eder? Bu makineyi profesyoneller kullanacak. Evet, Pentax olaya ticari yaklaşmış olabilir, ileri ve zengin amatörlere de hitap etmek istemiş olabilir. Eminim bir sürü tip de alır bu makineyi ve boynuna takıp sokakta fotoğraf da çeker. (1,5 kg body + lens düşünemiyorum tabii)

Ama hala dediğim gibi düşünüyorum. Sonuçta full frame'lerin ucuzlamasına faydası olacaksa hoş gelmiş sefa getirmiş 645D.

Tarih: 11 Mart 2010, 15:03 - İp: 195.***.**4.85
puspus
puspus (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax Full Frame çıkarmadıktan sonraaa, fiyatlar falan ucuzlamış beni çok kesmiyor. (:

3-4 sene K20D ile nişanlıyım ben arkadaşş

Tarih: 11 Mart 2010, 15:46 - İp: 88.***.**5.105
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ken Rockwell'in lens yorumları güvenilirdir, ama makina yorumlarını filtreden geçirip okumak gerekiyor. Bir kere yanar döner bir adam olduğu için birgün öyle diyor, birgün başka türlü, işin içine açıkça o anki hissiyatını dahil ediyor.

Mesela alet edevatta sadeliğin bir erdem olduğunu söylüyor, ama fotograf çekme işini sadeleştiren bir özelliği mesela buradaki 11 AF sensörüne tantana edebiliyor. Beri taraftan başka yorumlarında da makinalarının AF ayarını bütün sensörleri kullanacak şekilde (wide modu) ayarladığını senelerdir yazıyor.

Neden, çünkü bu Pentax, wide modda kullandıkları çoğunlukla Nikon bazen Canon.

20bin USDlik Mamiya 33'ün adam gibi fokus yapamadığından dem vuruyor, ama Pentax'ın SWD lensi ve 11 AF sensörünü beğenmiyor.

RAW çekenlerle (haklı olarak) kafa buluyor, ama RAW'dan başka çekim yapamayan Mamiya değerlendirmesinde "nasıl olsa bunu alanların RAWla uğraşacak asistanları vadır" deyip geçiyor. Orta çaplı bir işletme bunu alıp hem 10bin USD'den hem de asistan maaşından yırtmak üstüne de outdoor çalışma imkanı isteyemez mi ?

Sanki bu boyutta makina alanlar sadece ve sadce natürmort ( Fransızca "nature morte" : ölü yani durağan doğa ) çekerlermiş gibi. Allahaşkına D3 veya 5D çok daha mı hafif. Ben koltuğunun altında gavur ölüsü gibi Hasselblad'la dolaşan insanlar tanıyorum. Çok uzağa gitmeye gerek yok, Ken'in kendisi 5x4inçlik film kullanan Tachihara körüklü makina taşıyordu yanında.

Anlaşılan daha D3X'e bir türlü para yetiştirememişken, bir de başına bu çıkınca, kendisine uygun olmayan stüdyo tipi makina kategorisine sokup, "mundar" deyip kendini rahatlatımak işine geliyor. Aynen Sony'nin yeni çıkaracağı geniş açı CZ için "prolar F/2 kullanır bu F/2.8 işe yaramaz" dediği gibi.

Tarih: 11 Mart 2010, 16:15 - İp: 88.***.**3.107
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Antika arkadasi tanimam ama hakli yerden goge kadar.Bilgiside var bu konularda dinleyin derim.Powershot ada hatirlatirim CCD mi CMOS mu.Almis koymussun bu topigi ama baska topikte CCD kucuk falan diyen birisi burda bu makinanin Medium format CCD kullandiginin farkindami acaba???

Tarih: 11 Mart 2010, 16:33 - İp: 221.***.**4.187
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

ozansan kardeşim tamam sensör muhabbetine girdim ha girmez olaydım dogru ccd sensör kullanıyor bu cihaz ben zaten EOS 1D MARKIV kullanıyorum cihazımdanda memnunum

Tarih: 11 Mart 2010, 19:09 - İp: 81.***.**3.128