izmirrockisi
izmirrockisi (üye)
İzmir / Amatör

Pentax K20d mi Pentax K200d Mi?

Merhabalar... Bu siteyi uzun zamandır takip ediyordum ve sonunda üye olmaya karar verdim bu da ilk mesajım. Uzun zamandır kompakt makinamla ilerletmiş olduğum fotoğrafçılık hobimi artık bir üst seviyeye taşıma zamanı geldi diye düşündüm ve uygun fiyatlı bir makina arayışı içine girdim. İlk zamanlar her bu işe ilk başlayan gibi Nikon ve Canon arayışı içersine girdim sonuç olarak Nikon D80 de karar kıldım fakat üzerinde gelen kit lens kalitesinin düşük olması (sırf bu yüzden) vazgeçtim ve bir bilenin tavsiyesi üzerine araştırmamı Pentax' a yoğunlaştırdım. Sonuç olarak Double kit lens'li K20D veya K200D arasında kaldım. Bu iki makinanın aynı seviyede makinalar olmadığını çok iyi biliyorum ama yine de siz üstadlardan bilgi almak maksadıyla yazamadan edemeyeceğim. Giriş seviyesi bir kullanıcı sayılsam da eski makinamla olan haşır neşirleşiğimden dolayı hızla ustalaşacağıma eminim. Alacağım makina ile birlikte double lens kit(18-55mm ve 50-200mm) tercihimdir ayrıca hemen akabinde sigma 10-20mm ve Pentax 50mm 1.4 prime lens te alacağım. Sonuç olarak doğa resimleri , portre fotoğraf ve HDR fotoğraf üzerinde çalışmak istemekteyim. Bu iki model arası yaklaşık 1000TL fiyat farkı bulunmakta. Benim gibi giriş ile orta seviye arasında, hangi seviyeye ait olduğunu bilmeyen bir kullanıcıya bu iki makinadan hangisini tavsiye edersiniz? Şimdiden vereceğiniz destek için teşekkür ederim....
(Elbette ki çoğunluk K20D yi tavsiye edecektir :D Biliyorum Ama burada bu konuyu başlatma maksadım "benimde gönlümden K20D geçiyor sizce benim isteğimi daha uygun fiyatlı K200D karşılar mı?" sorusudur )

Tarih: 9 Şubat 2009, 22:35 - İp: 212.***.**0.24
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba;
Öncelikle elbetteki K200D nin sizin beklentilerinizi karşılayabilecek bir makina olduğunu belirtmek isterim. Ancak burada K20D ile K200D arasında sadece sınıf farkı var deyip geçemeyeceğim. Mesela K200D ile K2000 arasında da sınıf farkı var ancak fotoğraf kaliteleri arasında fark yok. Fakat K20D için durum farklı. Bence alabiliyorsanız K20D alın, neden derseniz;
1. K20D Yeni 14MP sensörü sayesinde çok daha güzel fotoğraf veriyor. Detaylar daha belirgin.
2. Yine CMOS sensör sayyesinde K200D ye göre yüksek isolarda fotoğraflarda gren daha az oluyor. Dolayısıyla düşük ışık koşullarında flaşsız çekim yapabilme şansınız daha yüksek.
3. K20D deki çift kontrol çarkı sayesinde, fotoğraf çekmeyi etkileyen parametrelere daha hızlı ve pratik bir çekilde müdahele edersiniz.
4. K20D de Liveview var. Makro çekimlerde, tripot üstü çekimlerde ya da alttan açılı şekilde çekim yapmak istendiğinde çok kullanışlı oluyor.

Bence bunlar önemli farklar ve sırf bu farklar yüzünden bence K20D alınır. Bence K20D fiyatına göre en fazla özelliği sunan makinadır.

Tarih: 10 Şubat 2009, 08:05 - İp: 78.***.**5.148
izmirrockisi
izmirrockisi (üye)
İzmir / Amatör

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Benim de dslr bir makina almak istediğim ilk günden beri gönlümün baş köşesinde K20D var tabi ki... Fakat şu an TR fiyatı yakaşık 2400TL civarı... Diğer makina K200D ise 1400TL civarında. Tabi bu fiyatlara 18-55mm ve 50-200mm lensler dahil. Yani arada 1000TL gibi bir fark söz konusu. Ben bu arada kalan 1000TL ile güzel iki lens alabilirim diye düşünmüştüm(Sigma 10-20mm ve Pentax 50mm f1.4 prime tabi ikinci el ) O zaman sorumu şu şekilde değiştireyim: 2400TL ye K20D doble kit lens mi alayım yoksa K200D doble kit lens+sigma 10-20mm+Pentax 50mm f1.4 prime seti mi?

Tarih: 10 Şubat 2009, 22:40 - İp: 212.***.**0.24
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Kafanızı fazla karıştırmak istemem ama ben yerinizde olsam K200D yerine Pentax K10D alırım hem de lensleri alırım. Bu sayede hem K20D ile aynı kontrol olanaklarını sağlayan üst seviye bir gövdeye sahip olurum hem de lense yatırım yapma şansı bulurum. Kısacası lensler + Pentax K10D.
Bu sitede mesela elindeki yeni gibi Pentax K10D sini satan bir arkadaşım var. Ayrıca sıfır spot K10D satan yer de biliyorum. İlgilenirseniz sizi yönlendiririm.

Tarih: 10 Şubat 2009, 23:59 - İp: 85.***.**3.135
erdemm
erdemm (üye)
İzmir / Amatör

k20d aşmış bir makine,

k20d alamıyorsanız k10d tavsiye ederim..

Tarih: 12 Şubat 2009, 08:35 - İp: 78.***.**4.118
izmirrockisi
izmirrockisi (üye)
İzmir / Amatör

t_yaman üstadım size pm attım bu konuyla ilgili...
İlgilenen arkadaşlara tekrar teşekkür ederim. Galiba yurtdışı seçeneğini gözden geçirip K20D edineceğim

Tarih: 13 Şubat 2009, 00:40 - İp: 212.***.**0.24
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba izmirrockisi;
ence de en iyisi K20D elbette ancak ben K200D + lens yerine K10D +lens öneririm. Yoksa asla K20D yerine K10D al demem, K20D gerçekten de çok daha iyi. Ama gövde mi lens mi önemli derseniz bence lens daha önemli.

Tarih: 13 Şubat 2009, 07:41 - İp: 78.***.**5.148
izmirrockisi
izmirrockisi (üye)
İzmir / Amatör

Sonuç olarak ben bu siteyi bu işe başlamadan önce araştırma amaçlı ziyaret ettim ve bir çok ilgim olan konu başlığını bu sitede buldum. Fakat ilgim olan konu başlığı vardı ama başlığın altı boş yada yanıtsız birçok soruyla doluydu. Bu konununda bu hale gelmesini istemediğim için K20D , K200D , K10D alcak arkadaşların bir şekilde bu konuıya baktıklarında bir şeyler görebilmesi için araştırma sonucumu yazmaya kara verdim:
Eğer maddi olarak imkanınız varsa Tr garantili K20D yi double lens kit ile 2500 TL ye edeinebilirsiniz. Yurtdışı fiyatı ise (büyük bir hediye paketi eşliğinde) İngiltere ve ABD' de 1000 dolar. Almanya fiyatı neredeyse Tr ile aynı. Maddi imaknım o kadar değilse K200D yerine t_yaman üstadın tavsiyesine uyarak ki çok haklı, ikinci el temiz bir K10D veya sıfır -bulabilirseniz- spot K10D edinin onun fiyatıda 1000 TL civarı. Yanında verilen Double kitin değeri yaklaşık 600 TL(18-55mm=150TL, 55-200mm= 450 TL) Sade gövde almak isteyenler bu bilgiyi değerlendirebilirler. Ayrıca ben iki lensi takıp çıkarmak istemiyorum arkadaş diyenelere de tavsiyem Pentax-smc-DA 18-250 f/3.5-6.3 ED AL IF Geniş Açı Zoom Lens=1,007.55 TL(yurtdışı ve TR 2.el fiyatı=650 TL) veya Sigma-18-200/3.5-6.3 DC ASP IF Geniş Açı Zoom Lens=777.76 TL (yurtdışı ve TR 2.el fiyatı=425 TL)
Ben ise son olarak t_yaman üstadımın yardımları ile K10D ve K20D arasında karar kılıp 18-250mm lens+50mm f:1.4 lens+ 10-20mm geniş açı lens almayı planlıyorum.
İnş bu ay sonuna kadar kararımı vermiş ve ürünlerimi sipariş etmiş olurum. Bence Pentax aksesuarları her an bulunamasada istenildiğinde rahatça bulunabilecek türdedir. Ve yedek kulubesindeki oyuncu değil teknik direktörün kendisidir
Herkese mutlu "An"lar dilerim...

#izmirrockisi' tarafından 10.03.2009 23:57:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Şubat 2009, 22:45 - İp: 212.***.**0.24
izmirrockisi
izmirrockisi (üye)
İzmir / Amatör

Aylardan sonra nihayet bir karar'a erdik, gittik gördük inceledik ve bu işteki üstadların engin bilgilerinden yararlanarak bir adet K200D (Fotozeynep teki son makina) edindik. K10D
kullanım olarak giriş seviyesindeki biri olan bana biraz karmaşık geldi, yoksa niyetim kesinlikle K10D edinmekti. Ama fotoğrafçılıkla ilgili kendimi bu makina ile aşıncaya kadar K200D ile devam edeceğim, ne zaman bu makina artık yetmiyor dersem o gün bir üst sınıfa geçeceğim. Şimdi siz değerli Netfotoğraf ailesinden isteğim bana temiz bir SMC M 50 mm f 1:1.4 veya f 1:1.7 lens bulmamı sağlamanız. Bu konuda t_yaman üstadımın herkesten önce cevap yazacağına da hiç kuşkum yok Herkese saygılar....

Tarih: 22 Mayıs 2009, 00:55 - İp: 212.***.**0.24
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makineniz hayırlı olsun..

k20d k200d karsılastırması cmos sensor yuzunden yapılabilir, ancak bana gore 1000 liralık bir farka degmez.

ayrıca madem ccd alınacak k10d yerıne yıne k200d yeterli ve aynı kaliteyi fazlasıyla veren bir makine..
1000 lira kucumsenecek bir para degil..
----------
benım anlamadıgım,mazur gorun, d80 almaktan lensinin kalitesi yuzunden vazgectiginizi soyluyorsunuz,ancak k20d cift kit,yerıne bir d80+ gonlunuzun istedigi kaliteli bir genel kullanım lensi alınabilir...

----------

sonuc olarak dogru tercihi yapmıssınız,cekeceginiz fotograflarla umarım sitemizde aktif bir uye olursunuz,tekrar hayırlı olsun.

Tarih: 22 Mayıs 2009, 02:47 - İp: 78.***.**5.193
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Yeni makineniz hayırlı olsun, güle güle kullanın.

SMC M 50 mm lensler için bence yurtdışı internet sitelerinden alışveriş yapın. Bu lensler Türkiye de olduğundan pahalıya satılıyor. Yurtdışında olduğunuza göre büyük olasılıkla çok daha ucuza bulursunuz. Ayrıca bu küçük lensler EBAY den alınabilir, gümrük sorunu olacağını sanmam.

Tarih: 22 Mayıs 2009, 07:38 - İp: 78.***.**5.148