yoldash48
yoldash48 (üye)
Muğla / Meraklı

Pentax K10d Set Tavsiyesi

Merhabalar. Fotoğrafçılık hakkında daha acemiyim ve yeni makine almayı düşünüyorum. Bulunduğum şehirde tanıdık bi kaçtane uğraşan, profesyonel olarak arkadaşlar var. Birisine danıştım ve o da bana arkadaşında Pentax K10D olduğunu ve satmayı düşündüğünü söyledi. Fazla kullanmamış ve yenisini alacağı için satıyormuş. Özellikleri söylediği gibi şunlar:

-Pentax K10D makine
- 18-55 lens
- 50-110 lens
- 70-200 gibi bir lens dedi tam hatırlamıyorum.
- tripot
- yağmur geçirmez çanta
- hafıza kartı
- piller vs. hepsine 1500 civarı bişey istiyor. Tam net 1500 TL yapmaya çalışıcak.

Set olarak satıyor anlaşıcağı üzere. Sizden isteğim nasıl? set olarak sattığı için uygun mu. Yeni başlıyorum ve bununla başlamam nasıl. Piyasayı bilmiyorum o yüzden danışmak istedim. Set olarak alsam ilerde amatörden üst seviyeye geçerken rahat olurmu. yorumlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Tarih: 30 Nisan 2012, 04:33 - İp: 78.***.**0.252
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Link verirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Yapabilirde yapmayabilir de. Fakat K10D çok eski bir model. Bence daha güncel modellere bakın. Bu üç lens bana açıkçası dandirik geldi. Daha geniş aralıklı birşey daha fazla işinizi görür. Tak çıkar yapmak bir acemi için zor.

Tarih: 30 Nisan 2012, 17:59 - İp: 78.***.**5.40
yoldash48
yoldash48 (üye)
Muğla / Meraklı

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Pentax_K10D_with_Sigma_10-20mm_f-4-5.6_EX_DC_lens_01.jpg

Tarih: 1 Mayıs 2012, 03:25 - İp: 88.***.**8.205
yoldash48
yoldash48 (üye)
Muğla / Meraklı

anlıyorum. ben zaten direk en üst seviyeye geçiş yapmıyacağım için tek tek kullanarak öğrene öğrene geliştirmeyi düşünüyorum.

Tarih: 1 Mayıs 2012, 04:04 - İp: 88.***.**8.205
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Anlamamışsınız. K10D seviye olarak orta üst seviye bir model zaten. Yani bugünkü Canon 7D gibi. Ama 2005'te çıktı piyasaya. Bunun üstüne kaç model çıktı onlarında üretimi bitti. K10D nin üstüne K20D üstüne Kx üstüne K5 çıktı. Zaten sonra Pentax Türkiye pazarından çekildi adam gibi distiribitör bulamadığı ve reklam yapmadığı için. Fakat ürettiği modeller o zamanki muadillerinden daima üstün oldu. Gövde kalitesi, gövdeden titreşim önleme, kaliteli kit lensler ve 40 senelik değişmeyen bayonet gibi. Ama artık bitti. Hani 750-800 lira olsa alın derdim. Ama 1500 lirayı bu takıma verirseniz muhtemelen son sahibi olursunuz. Elden çıkarmanız çok zor olur. Sadece eski makine kolleksiyoncuları alır. Zaten gövde olarak ilerde olsada sensör teknolojisinde geride kaldı Pentax. O zamanki muadillerine göre noise performansı oldukça düşüktü. 400 isoda bile bariz kumlanma görülüyordu. Ama keskinliğine kimse laf edemiyordu.

Bence giriş seviyesi olsada güncel bir giriş seviyesi bakın. 2012 yılındayız. 2010 model birşey mesela. Birde bu kadar lens gereksiz diyorum. 18-200 aralığında birbirlerine yakın üç lens tak çıkar yapacağınıza mesela bu aralıkta tek lensler var. Sigma 18-200 var mesela. Bu üç lens yerine geniş aralıklı tek bir lens alın daha kullanışlı olur.

Tarih: 1 Mayıs 2012, 09:35 - İp: 78.***.**5.40
  • 1