evren-
evren- (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K100d

Araştırma sürecinde olduğum için böyle her gün bi makina soruyorum.

K100D body olarak 700 TL civarında. Buna hangi lens iyi gider? Ortalama 18-70 mm aralığı ve max 500 TL bütçeyle güzel bir objektif alabilirmiyim?

Ayrıca sigma veya tamron pentax için objektif üretiyor mu?

#evren-' tarafından 25.09.2008 19:02:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2008, 19:00 - İp: 85.***.**5.215
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Sigma ve Tamron objektif üretiyor ama pentax gibi kaliteli değil...

k100d alma yeni çıkan k-m'yi bekle derim..

Tarih: 25 Eylül 2008, 19:56 - İp: 78.***.**1.18
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Kit lensini niçin istemedin?

Tarih: 26 Eylül 2008, 00:33 - İp: 88.***.**2.199
evren-
evren- (üye)
İstanbul / Amatör

Body ucuz olduğundan üstüne biraz ekleyerek iyi bir lens alırım diye düşündüm.

Tarih: 26 Eylül 2008, 11:34 - İp: 85.***.**9.59
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Kit lensi gayet iyi.. Bir üstü ve biraz daha geniş aralığı olan SMCP-DA 17-70mm f/4 AL (IF) SDM var.. senin verdiğin zoom aralığına da cuk oturuyor.. Ama bunu da tavsiye eden var etmeyen var..

500 YTL'yi bu işe ayırdıysan yine kit lensi ile al..zaten bi para değil.. ben kit'i garantili 800'e almıştım mediamarkt'dan.. sen de öyle alsan kaldı 400 YTL.. o parayı at bi kenara.. kit lensi ile bir iki ay takıl.. sonra ne tip bişey gerektiğine daha iyi karar verirsin.. bakarsın makro seversin, bakarsın manzara, bakarsın portre.. ona göre bişey takılırsın..

Ben kit lensinden sonra mesela SMC FA-50/1.4 aldım.. Oyandım makineyle bi iki ay.. baktım bana biraz daha geniş diyaframlı bişeyler lazım.. 200$'a bunu aldım..

Sonra baktım onu alınca sabit fokal uzunluğu olan lensler iyi.. benim istediğim aralık da bu.. bi tane de m42 mount carl zeiss çektim kendime yine 50mm/1.8.. 30 yıllık lensi ama çok temiz düşürdük bi tane 40 milyona..

Baktım bu 30 yıllık denilen lens resmen 400-500 milyonluk lenslerle kafa kafaya.. verdim bi tane de 135mm'lik eski ama temiz m42 siparişini e-bay'den.. yine carl zeiss..50$+20$ kargo..

Yani bu geçen zamanda bi ton karar verdim.. Zoom olayındansa sabit fokal uzunlukluları sevdiğimi anladım.. 50mm civarı çelışmayı sevdiğimi anladım.. eski lensleri sevdiğimi anladım..

Parayı da yavaş yavaş ona göre harcadım.. sen de öyle takıl.. Al sen kit lensi.. kit lensi dediğin hadise fiyatına göre saçma sapan performanslı bir lens..

Kolay gelsin..

Tarih: 27 Eylül 2008, 01:54 - İp: 88.***.**1.149
evren-
evren- (üye)
İstanbul / Amatör

larmor teşekkürler paylaşımın için.

İkinci el lens alırken lensin problemsiz olduğu nerden anlaşılabilir? Bi tekniği varsa anlatabilirmisin?

Teşekkür ederim.

Tarih: 27 Eylül 2008, 14:01 - İp: 78.***.**6.208
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

İkinci el lens almana biraz daha var dostum. O zaman konuşuruz biraz daha detaylı.
Ama genel olarak netleme ve diyafram bileziklerinin sertliğine ve çalışıp çalışmadığını kontrol edersin. Görebildiğin lens elemanlarında çizik veya kalıcı olabileceğini sandığın leke, kaplamasında röfle veren renk değişikliği var mı diye bir bakılır. Diyafram yapraklarında yağlanma, üstüste binmeme varmı. Objektif içinde küflenme varmı diye görebildiğin kadar bakasın.
Bir de tabi imkan varsa makineye takıp bir iki çekip bakmak lazım..

Tarih: 27 Eylül 2008, 15:22 - İp: 88.***.**9.231
holydiver7
holydiver7 (üye)
Bursa / Amatör

larmor e-bay den 2. el lens aldını sölüyorsun.peki bu 2. el lensin bozuk yada çizik olmadını nasıl anlıyorsun ebayden alışveriş yaparken*
bende k100üme 2. el ucuz yollu lens almak istiyorum ama nasıl nerden alıcam nasıl güvenicem bilmiyorum.

Tarih: 28 Eylül 2008, 01:03 - İp: 85.***.**3.123
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam e-bay'de tek koşul güvenilir bir satıcıdan almak.

1- Bunun içinde satıcı hakkındaki eski yorumları okuyorum. %99.5'in altında memnuniyeti olan satıcılara teklif vermiyorum.

2- Lensi ne kadar detaylı tarif ettiğine bakıyorum. Tek tek diyaframını, lensini genel objektif kozmetiğini anlatıyor ve detaylı fotoğraflarını veriyor mu diye bakıyorum.

3- Genelde bir mesaj atıp birşey soruyorum. Çabuk cevap veriyor mu diye bakıyorum.

4- Gümrük problemleri hakkında yardımcı olabilir mi diye soruyorum. (detayını biliyorsundur da bilmiyorsan bi pm at, yazayım)

Bu kadar. Şu ana kadar bir problem olmadı. Garipdir bir hafta önce gittigidiyor'dan da çok ucuza çok temiz bir Carl Zeiss'da düşürdüm.. Hatta üzerinde pırıl pırıl bir de UV filtre bile vardı..Şans işte..

Tarih: 28 Eylül 2008, 15:36 - İp: 88.***.**9.63
  • 1