monpol
monpol (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K100/canon 400d

Iyi gunler bu konuda acilmis yuzlerce baslik olmasina ragmen bir konuda sizinde fikrinizi alma istiyaci duydum malum yeni bir sistem almanin maliyeti oldukca yuksek ve bir konuda firrinizi almak istiyorum

Ilk olarak ben ilk dslr makinami almaya karar verdim sagolun sitede yazdiginiz yorumlar cok yardimci oldu

ILk secenegim galiba aklima en yatkin olani pentax k100d + 18/55mm-50/200mm kit lenslerle beraber fiyati 839 euro fakat k110d'nin ayni kit lenslerle fiyati 749 euro sizce aradaki farkla stabilisatore sahib olmak mi daha mantikli yoksa kaliteli bir lense yatirim yapmak mi?

Ikinci secenegim Canon 400d +18/55mm+70/300 sigma apo macro configurasyonunun fiyati 999euro

Ileride makro cekmek gercekten istedigim bir sey bu yuzden aradaki fiyat farkina ragmen gozum kalmis durumda sizce Pentax alip ilerde makro bir lens almak mi daha mantikli olur yoksa canon'u direk almak mi?

Tarih: 6 Kasım 2006, 10:10 - İp: 90.***.**3.192
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

pentax ın 50-200 ü fiyatına göre çok iyi bence. pentax alacaksan onu da mutlaka al,
bana göre pentaxın 18-55 i canonun 18-55 inden biraz daha iyi(tipi çok daha iyi)...
ancak...sonuçta canon 400d 10 megapixell ..
ben bir pentax k100d sahibiyim ..çok da memnunum...fakat aradaki fiyat farkları hiç önemli olmasaydı..megapixel farkından dolayı 400d i alırdım

Tarih: 6 Kasım 2006, 10:20 - İp: 88.***.**8.42
monpol
monpol (üye)
İstanbul / Meraklı

Aradaki fiyat farki hic onemli olmaz olur mu eger canonu secersem muhtemelen aradaki farki kapatabilmek icinbir kac ay isinma yemek gibi temel ihtiyaclardan kesintiler yapilacak

Ama benim aklimi karistiran ilerde illaki bir makro lens alacagima gore acama canon daha mi mantikli bir scim olur diye dusunduruyor zira pentax icin 70/300'un lensin fiyati 215 euro yani hemen hemen ayni fiyata geliyor. SIzin oneriniz nedir?

Tarih: 6 Kasım 2006, 10:32 - İp: 90.***.**3.192
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

nerenin fiyatları bunlar?

Tarih: 6 Kasım 2006, 10:38 - İp: 88.***.**8.42
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Selam monpol;

Eğer pentax alacaksan bence 90 euro fark antishake için değer. Kullanacağın bütün lenslerin bu özelliğe sahip olması önemli bir avantaj. Ve AS oldukça iyi iş görüyor. Öyle fasulyeden birşey değil,yabana atmamak lazım. Marka konusunda her makinenin diğerlerine göre eksileri ve artıları var. Önceliklerini belirle ve yüreğinin götürdüğü yere git. Bol şans

Tarih: 6 Kasım 2006, 10:39 - İp: 213.***.**5.242
monpol
monpol (üye)
İstanbul / Meraklı

http://www.cdiscount.com/photo-numerique/reflex-numerique/boitier-kit-reflex/l-1121301.html
Magazanin urlini veriyorum

Tarih: 6 Kasım 2006, 10:40 - İp: 90.***.**3.192
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Canon'un kit lensi genelde beğenilmiyor, bu durumda yakın zamanda ekstra masraf yapıp geniş açı lens almanız lazım olur ki, astarı yüzünden pahalıya mal olur.
Benim önerim K100D + 18-55 kit lens + Sigma 70-300 APO Macro. Fiyat-performans olarak bence daha iyi bir kombinasyon yok. Ayrıca 70-300 sayesinde uzun süre makro lens almadan idare edebilirsiniz, bu linkte Sayın Fikret Yorgancıoğlu'nun 70-300'le çektiği makro ve kuş fotoğraflarına bakınca bana hak vereceksiniz.

Tarih: 6 Kasım 2006, 10:53 - İp: 85.***.**1.168
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

pentax türkiyede gerçekten makul fiyatlara satılyor...veriginiz linkteki pentax fiyatları türkiyeden çok rahat alabileceginiz fiyatlar. ancak görülüyor ki canonun fiyatları orada , türkiyedekinden hatrı sayılır bir şekilde ucuz. bu durumda , garanti vs gibi konuları bilemiyorum ama...
türkiyeden alacaksanız =pentax
yurtdışından alacaksanız= canon
pentax kit objektiflerden birinden veya ikisinden vazgeçip
macro özelliği olan bir objektifede yönelebilirsiniz.
bu arada IS onemli bir ozellik ama çok abartmamak lazım...göreceksiniz ki tripodun yerini kesinlikle tutacak bişey değil...

Tarih: 6 Kasım 2006, 10:56 - İp: 88.***.**8.42
monpol
monpol (üye)
İstanbul / Meraklı

Yardimlariniz icin tesekkur ederim.Bu arada Fikret beyi de tebrik ederim son derece basarili calismalara imza atmis. Insallah bize de nasip olur.

yalniz son bir ayrinti da fikrinize danismak istiyordum, dogaya ciktigimda kafama kadar camura battigimi dusunecek olursak ne kadar korursam koruyayim makinanin da toz bocek toprak gibi maddelerle temas edecegi asikar, bu konuda canonun toz temizleme ozelligi etili bir ozellik mi yok sik olsun ozellik olsun diye eklenmis pek fazla etkili olmayan bir metod mudur sizce?

Tarih: 6 Kasım 2006, 11:06 - İp: 90.***.**3.192
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

canon 70-200 f:4 yurtdışı fiyatı 700 USD. Aynı lensin dört stopa kadar etkili olan IS'li olanının fiyatı ise 1250 usd. Antishake'in ne kadar abartılması gerektiğine bu fiyatlara bakarak karar vermek lazım. Tripodun yerini elbette tutmaz. Öyle bir makine üretilse, yani 10 saniye pozlamada bile elde çekim yapılabilse sırf o özelliği 10.000 usd falan eder herhalde. Zaten hiçkimse tripodun yerine geçeceğini iddia etmiyor. Markasına göre 2-4 stop arası avantaj sağlıyor ki çok çok önemli bir özellik bence. 1 stop bile sağlasa 1 stop 1 stoptur.

Tarih: 7 Kasım 2006, 11:19 - İp: 213.***.**5.242
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax alacakalar bence Pentax ın 55-200 objektifini es geçmesinler. Bunu bu objektifin testini yapan biri olarak söylüyorum. Sigma tercihini 17-70 de kullanın derim, 17-70 i en çok kullanılacak bir objektif, üzerinde macro özelliği de olduğu için ekstra objektif değiştirme zahmetinden kurtulursunuz.

Pentax 55-200 ü tercih etmek için 5 neden
1-Uygun fiyatı
2-Cebe bile sığan ufak yapısı
3-Hafif olması
4-Keskin görüntü sunması
5-Çok hassas alan derinliği imkanı sunması

Tarih: 7 Kasım 2006, 12:11 - İp: 212.***.**0.50