buselfa
buselfa (üye)
Niğde / Amatör

Pentax K-x Mi, Nikon D3100 mü 1100d Mi

Bu üç makina arasında kaldım. Kıyaslama sitelerinde kıyasladım ama pentax d3100'den daha çok ve iyi, d3100'de 1100d'den daha iyi çıktı gibi Kullananlar ne yorum yapar acaba. Daha yeni başlayacağım. 1-2 sene götürecek bir makine arıyorum. Yardımcı olursanız güzel olur arkadaşlar, teşekkürler

Tarih: 12 Mart 2013, 00:10 - İp: 78.***.**1.223
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Bir pentax kullanıcısı olarak artılardan ve eksilerden bahsedeyim.

Artılar: Kaliteli objektifler, Suya ve toza dayanıklı gövde yapısı, yüksek imaj kalitesi, doğal renkler, manuel lensler ile uyum (çok eski manuel lensleri bile kullanabilirisiniz), aktif pentax forum siteleri.

Eksiler: Türkiye'de yeterince yaygın değil, objektif bulmak "bazen" zor olabiliyor, nadiren de olsa AF kararsızlığı.

Diğer makineleri kullanmadığım için yorum yapamayacağım fakat Nikon D5100 kullanan bir arkadaşım iyi bir imaj kalitesi olduğunu söylüyor.

Tarih: 12 Mart 2013, 00:26 - İp: 83.***.**9.199
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

k-x suya toza dayanıklı değil. Renkler doğal değil (giriş seviye Nikonlar gibi cart). AF kararsızlığı nadir değil (ne yazık ki). Ama k-x iyi gövde.
1100D'nin JPEGleri daha doğal, bazısı soluk der beğenmez. RAW çekeceksem 1100D tercih ederdim. RAWları daha işlenebilir geliyor bana.
Ya da en iyisi dükkana git eline oturanı al

Tarih: 12 Mart 2013, 09:51 - İp: 95.***.**6.64
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax k-x in suya toza dayanıklı olmadığı konusunda Öztürert'e katılıyorum. Kullanmadığım için de renkleri konusunda bilgi sahibi değilim.
ama ben yine de pentax'ı öneririm. Alacaksanız Pentax K-r yi alın. Yetkili satış bayiinde 3100 fiyatına. Hem daha ileri bir makina. Hem Türkiye garantisi var. Hem de o bayide lensleri mevcut. TIKLA

Tarih: 12 Mart 2013, 10:10 - İp: 92.***.**2.136
buselfa
buselfa (üye)
Niğde / Amatör

merak etttiğim birşey var. d3100'de af yok deniliyor. Bunun ne derece önemi var profesyonel fotoğrafçılıkta. Sadece ani bi kare varsa yardımcı olur sanırım. Yoksa el ile netleme yapabiliyoruz galiba. D3100'de af'nin olmaması, lenslere daha çok para vereceksin gibi bi kavram oluşturmuş. Canon 1100D ve D3100 arasında kaldım açıkcası. Limitimde 1000 tl. Yoksa bi 550d filan var, gerçekten güzel makine ve uzun yıllar götürür sanırım.

Tarih: 12 Mart 2013, 10:19 - İp: 78.***.**1.223
buselfa
buselfa (üye)
Niğde / Amatör

Birde abim için bir fotoğraf makinesi bakıyoruz. Kendisi Fujifilm finepix s2950'yi görmüş onu alayım filan dedi. O ve onun gibi olanlar arasında en iyisi hangisidir acaba. Hangisini önerirsiniz.

Tarih: 12 Mart 2013, 19:59 - İp: 78.***.**5.255
imbat45
imbat45 (üye)
Ankara / Amatör

nikonda d3100 de 'gövdede' af motoru yoktur, bu yüzden alacağınız lenslerin af motorlu olması gerekir ve onların fiyatları af motorsuz lenslere göre daha pahalıdır yani gövdesinde af motoru olan bir nikon alırsanız ilk aşamada fazla ücret ödeyecek fakat ileride yapacağınız lens masrafı daha düşük olacaktır. Canonun ise ürettiği hiç bir modelde gövdede af motoru yoktur ama bütün lensleri af motorludur. Eğer ben ileride bir çok lens alacağım fazla sayıda lensim olmasını istiyorum diyorsanız, canon ya da af motorlu bir nikon almanızı tavsiye ederim, ama lense çok fazla yatırım yapmayacağım bir yada iki lens işimi görür diyorsanız o zaman af motorsuz bir nikon sorun olmayacaktır. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla dslr konusunda pek tecrübeniz yok, hatta hiç kullanmışlığınız olmadığını anlıyorum. Af çok önemli bir konudur af performansları makinalar arasında tercih sebebi olacak kadar önemlidir ve bu konuda çeşitli sitelerde bir çok test vardır. öyle 'af motoru olmasın elimle netlerim' gibi bir mantık bu işe çok uzak olduğunuzu gösteriyor bana. size makina almadan önce temel fotoğrafçılıkla ilgili yazılar okumanızı tavsiye ediyorum hatta yine bu konularda bir çok video hatta belgeseller var onları izlerseniz size çok yardımcı olacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Tarih: 13 Mart 2013, 01:55 - İp: 88.***.**8.83
buselfa
buselfa (üye)
Niğde / Amatör

peki yeni başlayan birisi için canon 1100d mi yoksa d3100 mü önerirsiniz. çok lens almayacağım. önce bunu belirteyim. çünkü çekeceğim fotoğraf tarzları belli şimdilik. ileride bir üst makineye geçtiğimde veya çekim tekniklerini geliştirdiğimde değişeceğim zaten. o zaman lens konusunada bir çözüm buluruz

Tarih: 13 Mart 2013, 13:21 - İp: 78.***.**5.255
imbat45
imbat45 (üye)
Ankara / Amatör

Eğer yaşadığın yerde büyük elektronik marketler varsa oraya git, tonla para vereceksin asla çekinmeden al makinaları eline her ikisini de kurcala, menülerinde gez, elinde tut aynaya bak hangisi eline yakıştı buna bak elbet bir tanesi sana daha hoş gelecektir onu al

Tarih: 13 Mart 2013, 21:46 - İp: 88.***.**3.193
  • 1