talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

Pentax K-x 18-55 Vs Canon G11

karşılaştırma yapmak için belki farklı kulvarlardaki makineler,ama yine de bu karşılaştırmaya ihtiyacım var.
canon G11'in birinci sınıf bir compact olduğunu biliyorum.zaten almak üzereydim,derken aralarında 150-200 tl fiyat farkı olan pentax k-x'i farkettim.küçük,sevimli bir giriş sınıfı dslr idi.(hatta bazılarına göre giriş sınıfından da üstün bir makineydi).200 tl farka fazlasıyla değer diye düşündüm.tam almak üzereyken bu seferde lens gerçeğiyle karşılaştım.pentax'la verilen 18-55 kit lense maalesef kullanıcılar tarafından hiçte iyi gözle bakılmıyordu.bu makineyi kit halinde alanlar aynı zamanda başka bir de lens sipariş ediyordu.
özellikle farklı çekimler için farklı lenslerin kullanılıyor olması gözümü korkutuyor.ayrıca 18-55 işe yaramıyorsa birde 300-400 tl fark verip daha iyi bir lens almam gerekecek.
oysa ben kit lensle birlikte compact makinelerde olduğu gibi her türlü genel çekim ihtiyacımı karşılarım diye düşünüyordum.üstelik kit lensle zoomda yapılamıyor.uzun lafın kısası pentax k-x 18-55 kit lens ile canon g11 den daha kaliteli fotoğraf çeker mi?

Tarih: 16 Ağustos 2010, 15:57 - İp: 188.***.**5.168
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

....18-55 işe yaramıyorsa....

boyle bir sey sozkonusu bile degil,aşın artık su kit lens fobisini.

18-55 1.5 carpanla 27-83 mm yapar.
canon g11 35mm esdegeri 28-140mm yapar..

biri 3x zoom yapıyor digeri 5x zoom yapıyor diye dusunulebilir yani.
kit lensle aldıgınız bir makinede baska hiçbir lense ihtiyac duymama olasılıgıda vardır. bu tamamen cekim yapacagınız ture gore farklılık gosterir.
bir fotografcı 4-5 lense ihtiyac duyabilecekken bir baskası tek bir prime lensi yeterli gorebilir.
sizde cekim yapıp,işi ogrenip kendinize ait bir tarz olusturabilirseniz ihtiyacınızın ne oldugunu gorup buna gore lens alabilirsiniz.
belkide 18-55mm aralıgı size yetecektir ve hiç lens almayacaksınızdır.
g11 deki aralıkta size yetebilir.
burada dusunmeniz gereken su, ya yetmezse.
ya bir tele lense ihtiyac duyarsam.
ozaman g11 için bir alternatifiniz yokken pentaxa bir tele lens alabilme sansınız var.
alan derinligi ve hız durumlarından bahsetme geregi gormuyorum.

g11 cok guzel bir kompakt makine, ancak bir dslr ile kıyaslanmasını dogru bulmuyorum.
cok iyi hafif kullanıslı bir ikinci makine olur diye dusunuyorum.
arada fazla fiyat farkı yoksa k-x almanız bence cok daha mantıklı.

Tarih: 16 Ağustos 2010, 16:36 - İp: 92.***.**4.187
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Standart acemi takıntısı.

Tecrübe kazanınca "keşke hiç zoom yapmasa da onun yerine daha geniş diaframlı, daha keskin, daha az distorsiyonlu olsaydı" diyeceksiniz.

5X zoom, 10X zoom, 20X zoom, 5MP, 10MP , 15MP, ... gibi tek bir sayıyla ifade edilen unsurlar, pazarlamacılar tarafından bolca istismar edilir. Bunun sebebi yeni başlayanlar başka birşey bilmediklerinden sayıları karşılaştırmaya eğilimlidirler, sayıların pratikteki yansımasından habersiz oldukları için küçük sayıya razı olmak istemezler, "sonradan pişman olur muyum" kaygısıyla içleri rahat etmez.

Eski bir 12X zoomlu DSLR-like kullanıcısı olarak hemen söyleyeyim : Bu sayılara kanmayın, neyin gerçekten önemli olduğunu anladığızda paranız çoktaaan çöpe gitmiş olur. Pentax K-X bu şartlar altında daima diğerinden üstündür.

Tarih: 16 Ağustos 2010, 17:24 - İp: 78.***.**8.242
talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

arkadaşlar ben zaten forumda bir süredir gerek fotoğrafçılık gerekse fotoğraf makineleri hakkında bilgi ediniyorum.öğrendiklerimden biride yüksek zoom,yüksek mp,ve hd video kaydı gibi fotoğraf makinalarının satışını artıracak özelliklerle amatörlerin gözlerinin boyanıyor olması.yani o kadarda sıfırdan başlayan kör cahil değilim ama zoomlu profesyonel lensleri ve kullanırken ne kadar işe yaradıklarını da unutmayalım.
ben 10x 20x gibi zoom istemiyorum.g11 in 5x optik zoomu var buna karşı k-x le kit lensle zoom yapılamıyor diye biliyordum.saolsun gaijin bu konuda güzel bir karşılaştırma yapmış.
benim için zoom değil asıl fotoğrafın kalitesi önemli,bir gece çekimindeki ayrıntı önemli,renklerin gerçek doğallığa olan yakınlığı önemli,kullanım alanına gelince;bu şu anda tamamen kestirebileceğim birşey değil.genelde yeni doğan bebeğimin fotolarını ve günlük genel fotolar,ayrıca doğa gezilerinde ve deniz kenarlarında çekeceğim fotolar.makroyuda çok seviyorum ama sanırım 18-55 lens bunun için yeterli olmayabilir.gece çekimlerinide seviyorum ama noise'siz fotoğrafçılığa olan ilgim arttıkça elimin altında küçükte olsa bir dslr olması işime yarayacak sanırım.
az önce son aldığım yurtdışı fiyatına göre: canon G11 790 tl,pentax k-x 950 tl.
arada 160 tl.fark var ki,eminim hiçbiriniz bu farka G11 al demeyecektir.
özelliklede kullanıcam tek makina olacağını düşünürsek.

#talos' tarafından 16.08.2010 18:31:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ağustos 2010, 18:20 - İp: 188.***.**1.39
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cocugunuzun fotografını cekecekseniz flaş kullanmamanız gerek,yanı noise performansı daha iyi bir makine.
18-55in yetersiz kalacagı "hiçbir durum" oldugunu sanmıyorum

Tarih: 16 Ağustos 2010, 18:45 - İp: 92.***.**4.187
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

DSLR + 50mm F1.7 veya F1.8

Talos,

"dersimi çalıştım" diyorsun ama görülüyorki kitabın yanlış yerini çalışmışsın, sınavdan çaktın işte. Yok kit lensmiş yok zoommuş falan, flaşsız çocuk fotografı çekeceksen ihtiyacın olan kombinasyon budur.

Canon, Nikon, Pentax veya Minolta (yani Sony) farketmez, 2.el 50mm F1.7 veya F1.8 AF lensin fiyatı 200-300 TLdir. DLSRda önceliğin Sony veya Pentax olmalı, gövdeden stabilizasyonları var, sonra Canon maalesef 50mm Canon stabilizasyonsuz, ucuz Nikon gövde alırsan ne stabilizasyon ne de AF olmayacak.

Tecrübe konuşuyor, benim de küçük çocuğum var 2 yaşında, 2 senedir 50mm'den başka lens kullanmıyorum, bilgine. Lensim olmadığından değil, 1000 TLlik 24-105 lensim de var ama yakında yattığı yerde çürümesinden endişe ediyorum.

Neyse traşı kesip geçen seneden bir 50mm örneği yolluyorum

not 1: bu filmli makinayla çekilmiştir, aynı tonlamayı ve renkleri dijitalle tutturamazsın, boşuna uğraşma

not 2: dijitalde crop factor yüzünden bu lens 75mm lensin görüş açısına sahip olacaktır.

not 3: Şapkanın siperliğine ve arka tarafa bak, ikisi de bulanık, sadece gözler ve o mesafedeki yerler keskin, bunun sebebi F1.7 gibi geniş diaframdır. Aynı fotoyu F3.5 bir lensle çekseydim, fotograf düdük gibi olacaktı.

Tarih: 16 Ağustos 2010, 23:57 - İp: 78.***.**2.144
talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

antika kardeş sadece flashsız çocuk fotosu değil,diğer çekeceğim fotolardan da bahsettim.çocuk bunlardan biri.
pentak k-x i alırsam en azından bir 6 ay yeni lens alamam.yani 18-55 ile idare edicem bir süre.gaijin sorun olmaz demiş,
bu arada çekeceğim fotoların senin çektiğin foto kadar flu olmasını istemiyorum.neden çocuğun yüzünün sadece yarısını net yapıp geri kalanı flulaştırdın anlamadım.bu fotoyu fotoğraftan anlamayan biri görse hatayla bulanıklaştığını düşünür

Tarih: 17 Ağustos 2010, 10:40 - İp: 188.***.**2.155
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sanırım haklısın, Canon G11 tavsiye ediyorum

Tarih: 17 Ağustos 2010, 14:53 - İp: 78.***.**8.242
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin,

aşın artık su kit lens fobisini

Aşamayız! Sizing şu "kit lens" dediğiniz makine ile birlikte verilen lens değil mi? Bastık parayı, aldık makineyi. Ama baktık ki sonuçlar hiç de beklediğimiz gibi değil, berbat! Oysa ne ümitlerimiz vardı. Makineyi elimize alır almaz harikalar yaratacaktık. Olmadı. Bir yerde bir hata vardı ama nerede? Suçluyu aradık, sonunda bulduk. Suçlu kit lensti. Ümidimizi, yeni alacağımız lense bağladık, biraz daha para verip iyi bir lens alalım, bakın görün o zaman nasıl harikalar yaratacağız. Pardon; biz değil, yeni alacağımız pahalı lens yaratacak o harikaları.

Tarih: 17 Ağustos 2010, 19:59 - İp: 95.***.**2.129
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

neden çocuğun yüzünün sadece yarısını net yapıp geri kalanı flulaştırdın anlamadım.bu fotoyu fotoğraftan anlamayan biri görse hatayla bulanıklaştığını düşünür

antika kardeş böyle yapmakla belli bir bölgeyi ön plana çıkarmak, izleyenlerin bakışlarının o bölgeye odaklanmasını sağlamak istemiş olabilir mi acaba?

"Kit lens" isimden kaybediyor bence. Kit lens yerine mesela "Hit lens" deseler herkes aşık olur lensine. Kimse başka lens arayışına girmez.

Tarih: 18 Ağustos 2010, 10:08 - İp: 213.***.**5.242
reala
reala (üye)
İstanbul / Amatör

Kit lense takılmamak lazım, sonuçta dslr makinaların sensörünün büyüklüğünden dolayı dinamik aralık, gürültü konularında kompakt makinalardan kat kat üstündür, üstelik kullanım kolaylığı ve fonksiyonellik yönündende daha başarılıdır mesela büyük vizör, fokus noktasını, pozlamayı, iso gibi değerleri vizörde görme alan derinliği izleme.... bir kompakt makinaya ödenecek ücret 500TL nin üzerinde olmamalı, g11 fiyatına sadece pentax k-x değil sony alfa-230, nikon d3000, canon 1000d, olympus e-520, gibi bir sürü seçeneğiniz var ve bu makinaların hepside g11 den daha kaliteli fotoğraf sunar hemde kit lensiyle...

Tarih: 18 Ağustos 2010, 12:11 - İp: 78.***.**8.242