hmh
hmh (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nikon Veya Canon Önerileriniz

Merhaba,

ben 3 tane makina almak istiyorum. 4 tane D90 vardi artik emeklilik vakti geldi onlarin
Dügün salonlarinda satis yapmak icin kullanacagim

Makinalari kullanacagim bölümler
1- Dügün esnasinda takip icin
2- Albüm cekimleri
3- Stüdyo cekimleri
gibi bölümlerde kullanacagim

bunun icin önereceginiz makina varmi
Nikon D7000 - D5100 - D5200 - ???
Canon hic kullanmadim fikrim yok

Diger bi konuda Dans cekerken insanlar net arka kisim simsiyah cikiyor nerde olduklari belli olmuyor bunun icin hangi modda nasil cekim önerirsiniz ?

Tarih: 5 Kasım 2013, 22:24 - İp: 91.***.**9.136
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

D7000 orta format bir makine.D5100 ile arasın da büyük bir görüntü kalitesi farkı göremezsiniz ama geri kalan her konu da üstündür.Fotoğraf çekerken flaş kullanmanız temel etkendir sorununuz için.

Tarih: 6 Kasım 2013, 00:07 - İp: 212.***.**0.119
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D7000 ve D7100 güzel görüntü veren makineler ancak özellikle D7000 bir dönem sensör yağlanma sorunu ile fazlaca gündeme geldi, D7100 de bu sorun var mı bilmiyorum. Ancak fotoğraf kalitesi gerçekten de çok iyi.

Arkaplanın karanlık çıkmasının en büyük nedeni flaşlı çekim yaparken çekim hızınızın da yüksek olmasıdır, muhtemelen otomatik modda çekim yaptınız. Arkaplan net çıksın istiyorsanız, diyafram öncelikli mıoda alın, flaşı biraz kısın, enstantane değerini bulanık çıkmayacak kadar uzun tutmaya çalışın 1/60 - 1/80 - 1/100 gibi olsun.

Harici flaş kullanımında kafa hareketliyse flaşı tavana vererek de arkaplanı kurtarabilirsiniz.

Tarih: 7 Kasım 2013, 23:32 - İp: 176.***.**5.80
hmh
hmh (üye)
Yurtdışı / Amatör

Öncelikle cevaplariniz icin tesekkür ederim

Canon önerisi olan yok galiba nikondada sadece yazdigim modeller degil diger modellerde olabilir

Dans resimlerinde arka karanlik cikmasini tam olarak cözemesemde biraz iyilesme var

t_yaman bi kac sorum olacak ben avusturyada yasadigim icin bi kac kelimenin anlamini tam anlayamadim
enstantane değerini ne oluyor bide diyafram modu ne demek?
ben Manuel M modunda
iso degeri 1600
50/f5.3
yaptim biraz düzelme var

Tarih: 10 Kasım 2013, 20:53 - İp: 194.***.**8.104
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Oncelikle dugun fotografciligi yapmak icin daha cok bilgiye ihtiyacin var cunki profesyonelce calismak zorundasin ancak gordugum kadariyla temel fotografcilik bilgilerin bile cok eksik, acilen bir fotograf kitabi al eksiklerini tamamla bence.., sorunun cevabina gelince cok karmasik tavsiyeler vermeye kalkarsam sikinti yasayacaksin, oncelikle iso yu bu kadar artirma dugun fotograflarinda 1600 iso cok fazla kaliteyi bozar noise cok artar,iso yu 400 cok zords kalirsanda800 uzerone cikarma .,.makinayi S moduna al sureyide 1/30 al bu sure arkayi daha aydinlik yapmak icin yeterli gelecektir flash kullandigin dan dolayida bulanik cikmayacaktir ani dondurmak icin flash yeterli sure kisalmasimi saglayacaktir...ortamdaki isik az oldugu icin iso yuda300 civari yap flash i yukariya acilandirirsan Flah gucunu 1artir,bunlari yap olmamasu mumkun degil...ama mutlaka bilgini artir. Bu isi profesyonel olarak uapacaksanda nikon dusunuyorsan en azindan d610 gibi bir fullframe in mutlaka bulunmali 2.yedek makina olarakda d7100 dusunebilirsin yaglanma problemi yoksa.. ok cepten yaziyorum bazi harflrr hatali olabilir kusura bakmayin.., canon dudunuyorsanda 6d ve 70 d senin isini gorur...

Flash kullandigin icin 1/30 yeterli gelecektir bulanik cikmayacaktir,karanlik ortamda.,.arkada cok daha aydinlik cikacaktir,...
Ikinci secenekde m modunda sureyi yine 1/30 yap,diyaframida en acik degerine yani sayisal olarak en dusuk degerlere al...
#buzlucam' tarafından 10.11.2013 23:28:40 tarihinde düzenlendi.

#buzlucam' tarafından 10.11.2013 23:30:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2013, 23:20 - İp: 78.***.**1.239
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

"t_yaman bi kac sorum olacak ben avusturyada yasadigim icin bi kac kelimenin anlamini tam anlayamadim enstantane değerini ne oluyor bide diyafram modu ne demek? ben Manuel M modunda iso degeri 1600 50/f5.3 yaptim biraz düzelme var"

hmh;
enstantane değeri = shutter speed
Diyafram modu ile de Av (Aperture priorty) modunu kastetmiştim.
Ama zatem Mauelde çekiyorsanız sorun yok.
Verdiğiniz değerler aslında iyi duruyor, flaşı biraz daha kısarsanız daha iyi sonuç alırsınız.
Enstantane değerini düşürmek aslında en iyi çözüm ancak 1/50 nin altına düştüğünüzde hareketli çekimden ötürü muhtemelen bulanıklık rahatsız edecektir.

#t_yaman' tarafından 11.11.2013 00:00:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2013, 23:57 - İp: 176.***.**5.80
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Dört tane d 90 eskittin üç tane yeni makina alacaksın,albüm çekimleri ve stüdyo çekimleri yapacaksın ama diyafram ve enstantaneyi bilmiyorsun,ilginc şaka gibi

Tarih: 10 Kasım 2013, 23:57 - İp: 92.***.**3.221
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

"Dört tane d 90 eskittin üç tane yeni makina alacaksın,albüm çekimleri ve stüdyo çekimleri yapacaksın ama diyafram ve enstantaneyi bilmiyorsun,ilginc şaka gibi "

Öyle demeyin, Avustralyada yaşadığını belirtmiş, Türkçe karşılıklarını bilmemesi bence doğal.

Tarih: 11 Kasım 2013, 00:03 - İp: 176.***.**5.80
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Tayfun bey 1/50 DEN ASAGI insede bulanik cikmayacaktir 1/30 gayet yeterli neligi saglayacaktir bunun nedeni ise aslinda flashin zaten cok cok cok cok daha kisa sure isik vermesi nedeniyle anin donmasi geri kalan surede ise daha uzun mesafrdeki sonuk isigin az da olsa yakalanabilmesi , isterseniz sizde deneyin bir sonuclara bakin flashla ve 1/30 la ...bulanik cikmamasi icin yeterli derecede kisa bir sure flashla birlikte,ama ayni surede gunduz cekerseniz tabiki anlik flash aydinlatmasi olmayacagi icin flu cikacaktir, cunku hareketi donfuracak anlik bir aydinlanma degil suekli aydinlaa.soz konusudur,,
,,,hatta ortam cok daha karanliksa 1/20 dahi yeterli gelecektir..flashin kisa audinlatmadi nedeniyle cunki perfe acik kalsa dahi ortam karanlik ldugu icin flash tan sonra netedeyse perde kapali gibi olacaktir ilk flash ckmasiylada hareket donacaktir...

#buzlucam' tarafından 11.11.2013 00:14:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2013, 00:10 - İp: 78.***.**1.239
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

"Tayfun bey 1/50 DEN ASAGI insede bulanik cikmayacaktir 1/30 gayet yeterli neligi saglayacaktir bunun nedeni ise aslinda flashin zaten cok cok cok cok daha kisa sure isik vermesi nedeniyle anin donmasi geri kalan surede ise daha uzun mesafrdeki sonuk isigin az da olsa yakalanabilmesi , isterseniz sizde deneyin bir sonuclara bakin flashla ve 1/30 la ...bulanik cikmamasi icin yeterli derecede kisa bir sure flashla birlikte,ama ayni surede gunduz cekerseniz tabiki anlik flash aydinlatmasi olmayacagi icin flu cikacaktir, cunku hareketi donfuracak anlik bir aydinlanma degil suekli aydinlaa.soz konusudur,, ,,,hatta ortam cok daha karanliksa 1/20 dahi yeterli gelecektir..flashin kisa audinlatmadi nedeniyle cunki perfe acik kalsa dahi ortam karanlik ldugu icin flash tan sonra netedeyse perde kapali gibi olacaktir ilk flash ckmasiylada hareket donacaktir... "

Öneri için teşekkürler Sayın Buzlucam, bence kesinlikle denemeye değer ve mantıklı görünüyor. Karanlık sürede algılanan hareket fotoğrafa yansımayacaktır muhtemelen.

Ancak flaşı biraz kısarak da denese fena sonuç almayacaktır diye düşünüyorum.

Tarih: 11 Kasım 2013, 00:37 - İp: 176.***.**5.80
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Sanıyorum dahili flaşla çekilmiş,bir çözüm de tepe flaşı olur diye düşünüyorum nede olsa dahili flaşın en fazla 2 metre mesafesi var.

Tarih: 11 Kasım 2013, 00:45 - İp: 92.***.**3.221