bal_akrep
bal_akrep (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 mı Canon 50d Mi

ARKADAŞLAR...AFFINIZIZA VE TECRÜBELERİNİZE SIĞINIARAK SİZE BENİM AYLARDIR KAFAMI KARIŞTIRAN VE MAKİNA ALMAMI ENGELLEYEN ŞU SORUYU SORMAK İSTİYORUM

CANON 50D Mİ?
NİKON D90 MI?

KAFAM OKADAR ALLAK BULLAK OLDUKİ DUYDUKLARIMDAN....KİMİSİ NİKON SOFT VE MAT RENKLERDE ÇEKİYOR DİYOR KİMİSİ HAYIR DAHA CANLI DİYOR...KİMİSİ CANON DİYOR KİMİSİ KESİNLİKLE NİKON...

BEN BENİ UZUN SÜRE İDARE EDİCEK BİR MAKİNA ALMAK İSTİYORUM.ALIP BİR YIL SONRA DEĞİŞTİRMEK DEĞİL.

AYRICA MAKRO ÇEKİM MERAKLISI DEĞİLİM.YADA VİDEO ÇEKİMDE ÇOK ÖENMLİ DEĞİL..BEN SADECE ÇEKTİĞİMDE KESKİN VE RENKLİ ÇEKİMLER YAPMAK İSTİYORUM.DONUK VE SOFT KARELER DEĞİL

UMARIM ANLATABİLMİŞİMDİR DERDİMİ

EĞER İKİ MAKİNAYIDA KULANANA ARKADAŞLARIM VARSA BENİ ARTILARI VE EKSİLERİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİRMİ
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
ESMA.

#bal_akrep' tarafından 14.05.2010 15:53:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mayıs 2010, 15:51 - İp: 78.***.**1.144
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony A550 Cz 16-80 alınız ve nikondu canondu tartışmalarından uzak güzel bir hayat sürünüz...

Tarih: 14 Mayıs 2010, 16:24 - İp: 78.***.**6.243
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

http://www.dpreview.com/reviews/nikond90/page37.asp
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos50d/page32.asp

http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=none&camera=none&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

hangileri raw hangileri jpeg anlayamadım ama fikir verirler..

walla kardeş, bende 1 aya kadar makine alacağım..Artık canonun daha soft ve kendine özgü bir matlığı olduğuna eminim, kabul etselerde etmeselerde bu böyle ama bunu canon isteyerek böyle yapıyor, o renkleri kendi hayran kitlesi var çünkü..

Nikon ise daha canlı çekiyor bu iyi olduğu anlamına gelmez sadece tercih meselesi...Bu arada nikon d90 ında jpegleri softmuş..

Bu kendilerine has renk farklılıkları dışında ise keskinlik ve netlik dersen bu da tamamen lenslere kalmış..

Arada en canlı çeken tartışmasız pentax sadece photoshopsuz fotolara bakman yeterli..yukarıda linkleri verdim..

Biliyorsun sanırım bu işin lens işi olduğunu...al 5d mark 2 yi 18 55 tak birde 450d al L lens tak arada ki farka bak..Herşey lens...

Araştırmalarıma göre canon 50d yerine 40d tavsiye edenler daha çok...

Artık photoshop devrinde yaşıyoruz..biliyorsun...

Bence kardeşim başkalarının ne alırsan onunla devam edeceksin bir daha diğer makineye geçemezsin gibi laflarına kulak asma istesen 6 ay sonra marka değişikliği yaparsın ne olur sanki öyle kısıtlayınca strese girersin..ben 6 aydır ayrıntısıyla inceliyorum emin ol herkes farklı bir şeyler söylüyor..En ustası bile farklı şey söylüyor..

Kısacası soft tonları seviyorsan canon canlı renkler seviyorsan nikon..Dahada canlık renkler diyorsan pentax ama ben pentax düşünmüyorum hem ismi hoşuma gitmiyor hemde almayı planladığım bazı lensler yok....

bazı kişiler canonun renklerinin sanata daha uygun olduğunu söylüyor bazılarıda makineden ayar yapıpta renklerini nikona benzetebileceğini savunuyır falan......

Yukarıdaki verdiğim siteleri dikkatlice incele yoksa emin ol galatasay fenerbahçe maçına dönüyor.....

bende 1 ay sonra alacağım D80 canon 40d 450d büyük ihtimal bunlardan birini alacağım...kolay geldsin sana bye

Tarih: 15 Mayıs 2010, 01:47 - İp: 78.***.**3.36
demirer
demirer (üye)
İstanbul / Amatör

en önemlisi fotograf makınası degıl makınayı kullanan birazda fotoshop desekte makına buyuk etken..su an canon eos 50d aldım 20 gun once..elımde canon 450 d vardı o makınada kullandıgım 18-55 ve 70-300 lensleri kullanıyorum.genelde makına 450 d de olsa eos 50d de olsa lens ler aynı oldugu ıcın uzaktan bakıldıgında fark yok gıbı dursa da çözünürlük buyuk etken ıkı makına arasında.ışıgın yeterlı olmadıgı durumlarda pixel olmuyor 450 gibi eos 50 d de..cok fark edıyor gun batımı gece cekımlerı gıbı yada kapalı ortaam cekımlerınde.ne derse desınler cozunurluk ve asa gibi ozellıkler cok ıyı eos 50 d de..elımde su nıkon d 80 de var..attım bır kenara ınanın..nıkonun adı canon un fotografı var bence..lens cesıdı cok bol degısık markalar ıle canon a uyumlu ve nıkona gore cok cok ucuz.nıkon arıza yaptı sirkeciye gonderdım makınanın yarısına yakın tamır parası verdım.nıkon oldumu tamır fiatları bile 2 ye katlıyor.aynı sey perde omru bıttıgınde de yasayacaksınız.bende karar veremedım ıkı sını bırden aldım tesadufen denk geldı.nıkon d 80 va canon 450d.bırısı hedıye geldı nıkon d 80 yurtdısından.20 gun kadar once verdım canonu gıttım canon 40d almaya .bana da 40d ıyı denıldıgı ıcın profosyenel ve yalan soylmeyen bır satıcı dostumun yanına.canon 40d artık uretımden kalkan bır model.ıkıncı el fıyatları 50d cıktıgı ıcın bır muddet sonra cok deger kaybettırecektır.ozellıklerıne bakıldıgında ılk en buyuk kolaylık 40 d ıngılızce ama 50d menusunde turkce vargarantısız sıfır aldım.turkce menu olması cok buyuk avantaj.daha baslangıcta hemen ısınıyorsunuz makınaya.tıtresımı onleme olayı fızıkı yapısı ıle elınıze cok guzel oturdugu ıcın cok guzel nıkon a göre. lens ler cok ucuza cok ıyı lensler bulabılme ımkanınız var.sony ve pentaxlarda cok guzel ama o markalarda o makınanın marka lens lerıne mahkumsunuz.cok eskı lens ler bıle uyuyor derler pentax a ama eskı lens ler su ankı ozellıklerı desteklıyormu dıye sormak gerekır)sıfır arabaya at arabası tekerlegı takmak ıle aynı sey bu olay. renk konusuna gelınce gercektende renk olarak canon derım.ıkı modelı de kullandıgım ıcın.nıkon d 90 a bır sey dıyemem artısı kamera olarak kullanabılıyorsunuz ama kameraa kullanımının slr makınalarda perde omrunu kısalttıgı da bır gercek.ekonomık cok ıyı bır makına dersenız uzun vadelı canon eos 50d derım.cozunurlugu daha dusuk olan menusu daha dar olan bır 40 d ye kalkıp 50 d den daha ıyı demek yanlıs sanırım.hergun teknoloji değişiyor bazı menuler 40d de yok.canonun renklerı daha canlı nıkona gore.satmaya kalksanız da canonu satısa cıkarın daha cabuk gıder.uzun vade de sızı memnun edecek sanırım canon eos 50d.yurt dısından getırtım 1690 tl ye aldım fıyatını da soylıyeyım canon eos 50 d body olarakdolar yukseldı bıraz fark olabılır ama . eger daha fazla yazılan yorumu dıkkate alırsanız emın olun ıyıce kararsız kalcaksınız.ben de guvendıgım bır dostuma bıraktımprofosyenel kullanıcı ve eos 450d yı aldım arkasından 50d ye gectımıyı bır tercıh yaptıgımı hedıye gelen nıkon d80 kullanınca daha ıyı anladım.su an sureklı yanımda canon eos 50 d ve panasonıc lumıx fz 18...nıkon bı yerlerde duruyor)kımseye bakmayın gozunuzu karartın gonlunuzun yattıgı modele derım..

Tarih: 15 Mayıs 2010, 17:50 - İp: 81.***.**7.117
  • 1