macrolog
macrolog (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D90 Alıyorum.. Ama..

İyi günler, daha önce 2 ay Canon Rebel XTI kullandım (ödünç), ve 2002 yılından beri fotoğrafçılıkla ilgiliyim, normalde Canon makine seven ve çevresine Canon tavsiyeeden biriyim. Macro fotoğraf çekmeyi çok seviyorum.. Ancak diğer bir şey de Video.. Kısa film çekim denemelerim oldu.. oldu ama hayal gücümü pek yansıtamadığımı farkettim bas-çek makinelerle.. Bir ingilizce öğretmeniyim ve bu işi hobi olarak yapıyorum..

Şimdi kısaca kendimden bahsettikten sonra, Nikon D90 18-105mm kitli modelini almak istiyorum.. 8Gb SDHC kartla birlikte almayı düşünüyorum

Nikon'u seçtim çünkü

+Cmos sensörü gece çekimlerinde çok iyi.. www.vimeo.com/d90 izlemenizi tavsiye ederim

+Canon 450D'ye göre daha küçük boyutlara sahip..

+18-105mm VR lens ile birlikte geliyor..

+D300 ile aynı görüntü işlemcisine sahip, yapısı çok benziyor..

Şimdi.. aklıma takılan yönü, 18-105mm benim birçok ihtiyaacımı görebilir, kullandığım Canon en fazla 55mm'ye ulaşıyordu ve zoom denen bişey yoktu.. 105mm normal bas-çek makinelerde ne kadar bir optik zoom'a denk gelir?

Okuduğum makalelerde önemli olan başlangıç ve bitiş mm si olduğu söyleniyor ve direk 5x- direk 8x diyemeyeceğimizi söylüyorlar..

Ben bu makineyi,

potre çekimlerinde (çocuklar.. çocuklar.. çocuklar.. :D)

manzara ve doğa çekimlerinde.. (yolculuk yapmayı severim..)

ayrıca Video çekimlerinde.. (kısa öğrenci filmleri, amatör öğrenci biyografi yada otobiyografi türünde belgeseller..)

Bütçemi çok aşsada bu makineyi almak istiyorum.. Beni tek üzecek şey makinenin fiyatı önümüzdeki yıl diğer markalar da bu tarz video çeken makineler çıkardığında (Canon çıkardı zaten) düşer mi.. Yani taksitleri bittiğinde (bana 2300 YTL'ye mal olacak) makine yarı fiyatına gerilerse çok üzülürüm..

Bir de pasaklı biri olmasam da.. D80'de lens temizleme yokmuş, D90'da var mı biliyor musunuz? D80 le pek bir alakası kalmamış (CCD-CMOS).. Belki lensle birlikte temizleme sistemi de eklemişlerdir.. :D

Genel olarak ilk DSLR'sini alcak yada D90 alacak birine önerilerinizi cevaplarınızı bekliyorum.. Teşekkürler..

+

Tarih: 13 Ekim 2008, 10:11 - İp: 88.***.**3.214
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

bas çek makinalar genelde 35mm den başlar 3x optik zoom ile 105mm olur...

Ama Nikondaki 1.5x crop faktör sayesinde 18-105, 27-158 gibi bir aralığa denk gelicek bence iyi bir aralık

Tarih: 13 Ekim 2008, 11:56 - İp: 144.***.**8.144
macrolog
macrolog (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkür ederim.. Çok açıklayıcı oldu.. Hesaplamanızdan anladığım kadarıyla bu lens klasik 35mm reye göre 27mm gibi daha geniş bir görüş alanına sahip.. bu doğru mudur?

Eğer öyleyse bu harika bence.. Çünkü 35mm klasik lensler bana çok gıcık geliyor.. Bir arkadaşımda Panasonic TZ5 var, ve 28mm geniş açı, video'da çok tatlı oluyor..

Ayrıca D90'da lens temizleme varmış, bunu da öğrendim.. Galeride hiç D90'la çekilmiş resim yok, acaba class-6 bir kart kullanmazsam sıkıntı olur mu..

Tarih: 13 Ekim 2008, 13:19 - İp: 88.***.**3.214
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

lens temizleme farklı bir olay sensör temizleme olmasın bahsettiğiniz şey

Tarih: 13 Ekim 2008, 13:49 - İp: 81.***.**7.150
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

bahsettiğiniz calısmalardan iyi verim alabilmek için onlara uygun açıda lens almak lazım.

mesela sigma 70-300 mm tele objektifle de makro cekilir, sadece makro cekim özellğine sahip objektifle de cekilir. yine aynı sekilde makro objektiflerle portre de cekebilirsiniz belli mesafelerden. yine aynı şekilde geniş açı objektiflerle manzara cekimleri daha geniş acıyla cekilir.

bahsi geçen hesaplama ise lensin değerlerini 1.5 ile çarparak elde ediyorsunuz
her dslr'deki sensör 35mm olmadıgı için daha küçük oldugu için bu crop faktörü denilen fark olusuyor. bunu 35mm'ye eş deger (full frame,mesela canon 5d 5dmII,nikon d700 sony a900) foto makineleriyle cekerseniz lensin orjial degerleriyle cekersiniz 1.5 ile carpmazsınız

70-300mm bir objektifle 1.5 crop faktörü ile 105-450 cekim yaparsınız
450/105 = 4.2x zum saglar ama, zaten 105 mm'den başladıgı için 4.2 x zumu 105-450mm arasında yapar.

dediğim gibi en iyi verimi almak için o cekim tarzına uygun lenslerli seçerek cekim yapmak daha uygundur. ama bu da maliyeti oldukça yükseltir.

Tarih: 13 Ekim 2008, 14:46 - İp: 62.***.**1.61
macrolog
macrolog (üye)
İstanbul / Meraklı

@last hope

Özür dilerim, tenefüs arasında cevap yazmaya çalışınca böyle şeyler oluyor Dediğiniz gibi, sensör temizleme.. Canon Rebel XTI'da vardı bu özellik tabi işe yarayıp yaramadığını anlayacak kadar usta değilim dslr makinelerde..

@bisquit

Evet, bazı lenslerde hesaplıyorum 5 kat büyütme oluyor ama elde ettiğimiz uzaklık diğer bir lensin daha başlangıç değeri bile değil

Ben 18 - 105mm seçmem de bundan.. Herşeyden biraz yapabileceğim bir lens sanırım..

"Ama Nikondaki 1.5x crop faktör sayesinde 18-105, 27-158 gibi bir aralığa denk gelicek bence iyi bir aralık"
bu soruyu bu arkadaşın cevabından yola çıkarak söylüyorum..

Peki bu geniş açı olayına ne diyorsunuz.. Bu lens klasik bir 35mm makineden daha geniş bir alanı alabilir mi kadraja?

Tarih: 13 Ekim 2008, 17:02 - İp: 88.***.**3.214
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

35mm kamerada bu lensi kullanırsan 18mm'den başlar geniş açı
ama diğerinde 27mm olur. ayrıca 18-105mm'de ile 100mm makro objektifin fotoları bir olmaz. birisi 105mm'de cekerken diğeri direk 100 mm sabit diyaframda ceker ve, kalite farkları mevcuttur. genel olarak diyebilirz ki mm aralıgı cok olan lensler cok fazla iyi değildir (sadece istediğiniz diyaframda deger veren lenslerle kıyaslandıgında)

mesela tamron 17-50 f2.8 gayet güzel bir lenstir ki 50mm'ye cıktıgınızda bile f2.8'de kullanabilirsiniz, ışık geçirgenliği daha iyi. ama 18-105mm atıyorum 50mm'de kullanılırken f degeri ne kadar olur bilmiyorum ama daha az ışık alacaktır. keskinlikte sorun olabilir.

Tarih: 13 Ekim 2008, 17:17 - İp: 62.***.**1.61
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

450d den daha mı küçük?

Tarih: 13 Ekim 2008, 18:11 - İp: 78.***.**2.30
smallll
smallll (üye)
Zonguldak / Amatör

Macrolog hocam...Hemen hemen aynı zevkleri olan iki öğretmeniz...
Daha 1 hafta önce sony a300 ile dslr sahibi oldum...Bayağı bi araştırmadan sonra 650 dolara 18-70 lensle beraber abd den getirttim...
Bende okulda öğrencilerle derste kullanmak üzere video camera almıştım ve çok iyi bir şekilde kullandım Hâla kullanmaktayım ama ben aldığım zamanlar minidv cameralar 1000 ytl civarında idi şimdi 200 ytl ye alabiliyorsunuz...

Size tavsiyem sadece camera çekimi gibi ek özelliğinden dolayı d90 düşünüyorsan çok randuman alamayacağını dşünüyorum...

Size nacizane tavsiyem 1700-2000 ytl civarı d90 a yatırım yapacağınıza

1000 ytl civarında d90 ayarında sadece video çekim özelliği olmayan bir makine almak
yanına 250-400 arası hemde dvd çekim özelliği olan bir minidv camera alarak güzelce hedefinize ulaşmalısınız...Ve şunu bilinki d90 ne kadar kaliteli çekim yaparsa yapsın asla minidv ler kadar kaliteli çekim yapmaz...ve illa bir yerlerde sorun çıkartır...
ve ayrıca dediğim gibi ikili set aldıktan sonra hala iyi bir para cebinizde kalacağınızdan fotograf makinenize güzel bir lens alarak iki alandada kendinizi daha iyi geliştirebilme imkanınız olacaktır diye düşünmekteyim....

hem meslek hayatınızda hemde dijital alemde başarılar dilerim...

Tarih: 13 Ekim 2008, 19:10 - İp: 88.***.**5.60
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

1.700 YTL ye d 90 bulunabilir mi?

Tarih: 13 Ekim 2008, 19:46 - İp: 85.***.**3.208
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hocam böyük makina daha iyidir. d90 da 450 d den böyüktür. d90 al.
ancak 18-200 vr ile alda dadından yinmesin.

Tarih: 13 Ekim 2008, 20:02 - İp: 88.***.**3.160