turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Nikon D800-d800e-d600 Alacaklar Dikkat !

Arkadaşlar bugün İstanbuldan spot olarak aldığı D800 ü yaşadığı renk ve AF sorunları nedeniyle iade eden fotoğrafçı arkadaşımdan ve onunda Doğubank ve Hayyamdaki bazı arkadaşlarından öğrendiği bilgiyi, D800, D800E ve D600 alacak arkadaşlara uyarı açısından paylaşmak istedim.

Özellikle Amerikada AF sorunları, bir kaç kez temizlenmesine rağmen devam eden sensör yağlanma sorunları ve lcd ekranlarındaki renk sapmaları sonucu iade edilmiş Nikon nun D800 - D800E ve D600 gibi modellerinin yetkili servislerde onarımları yapıldıktan sonra (Refurbished diye adlandırılan ürünler) 600-700$ civarı indirimle satılan bu makinaların, Türkiyeye getirilerek buradaki spot piyasada sıfır olarak satıldığı söylendi.

Nikonun bu modellerinde yaşanan sorunlar nedeniyle Amerikada iade edilmiş makina sayısının çok fazla olduğu ve spot piyasada satıcıların extradan 600-700 dolar fazla kar etmek için bu makinaları topladıkları düşünüldüğünde, Nikonun bu modellerinden alacak arkadaşların spot piyasa yerine resmi ithalatçısı tarafından ithal edilmiş garantili ürünleri tercih etmeleri kendi menfaatlerine olacaktır.

Aksi taktirde yok dükkan garantisi, yok falancanın garantisi gibi resmiyette hiç bir anlamı olmayan sözde garantiyle, ellerinde problemli makinalarla ortada kalabilirler veya ellerindeki makinaları, 300-500 tl. gibi daha düşük fiyata iade etmek durumunda kalabilirler.

Söz konusu makinalar hakkında Dpreview ve diğer Nikon forumları şikayet mesajları ile kaynamaktadır.

TIKLAYINIZ

Tarih: 26 Şubat 2013, 00:44 - İp: 78.***.**1.202
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

Doğrudur katılıyorum.Ama bu yeni bir şey değil bütün markalar için geçerlidir.Garantisiz ucuz makineler de bu olasılık yüksektir.

Tarih: 26 Şubat 2013, 00:53 - İp: 92.***.**5.2
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Evet bu olay yeni bir şey değil ancak yurt dışında Nikonun bu modellerinde hatalı üretimden kaynaklanan ve bu yüzden iade alınmak zorunda kalınan makina sayısı çok fazla. Bunlarda çöpe atılmayacağına göre birileri bu 2. el makinaları satın alacak.

Nikon üretim aşamasında henüz bu sorunları çözemedi. Hatalı üretimler hala devam ediyor. Korkarım önümüzdeki yıllarda D7000 lerin yaşattığı fiyaskonun çok daha fazlasını D800 - D800E ve D600 lerde yaşacağız.

Bu makinelerde problem yaşanma olasılığı çok yüksek olduğundan resmi garantili ürünleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

Tarih: 26 Şubat 2013, 01:04 - İp: 78.***.**1.202
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" 1 yildir insanlar D800lerini, aylardir D600lerini TUM Avrupa/Amerika Nikonlarda ucretsiz zaten temizletiyorlar....... Birak temizlemeyi, iade isteyen her D800/D600'u Nikon geri aliyor - ister para iadesi, ister yeni makina veriyor. ( "TR'ye dusecek refurbished D600/D800 leri tahmin edin artik - yillarca iflah olmaz o piyasa. Iade D600'ler $300, D800'ler $ 500 ucuza satiliyor Nikon USA tarafindan - servislendikten sonra)

Dunku topikte cevaben yazdigim yukaridaki satirlarin, sana ilham olmasi, baslik actirmasi guzel . ( Paperman'in dedigi uzere demeni zaten beklemiyordum ... Hayyam/Dogubank esnafi demek sonunda itiraf etmis )

#paperman' tarafından 26.02.2013 08:05:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Şubat 2013, 07:21 - İp: 96.***.**5.17
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Doğru, dün sende bu konuya değinmiştin.
Ne demişler, bozuk saat bile günde iki sefer doğru saati gösterir.

Seninkide o hesap

Arada bir şaşırıp, tarafsız, doğru şeyler söyleyebiliyorsun.

Aslında bir parça tarafsız olabilsen aramızda tartışma çıkmayacak, neticede aklın yolu bir.

#turk' tarafından 27.02.2013 01:08:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Şubat 2013, 00:50 - İp: 78.***.**1.226
slck48
slck48 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar;
Uzak Doğu seyahatim sirasinda yaklasik10 ay once d800 aldim.Is seyahatim dolayisiyke uzun sure kullanmadim.Sonrasinda 20-30 fotografi sorunsuz cektim.Daha sonra zaman zaman (af ) yapmadigini gordum.Yanlis bir ayar-kilitleme yaptigim dusuncesiyle fabrika ayarlarina dondum.Fakat netice degismedi.Nikon resmi dustributorune gidecegim onlar da yurt disindan aldiniz diyebilirler.
SU ANDA YEPYENI BU MAKINA ILE BIRAKIN NETLIK YAPMAYI DEKLANSOR IKINCI KADEMEDE PERDEYI BILE HAREKET ETTIRMIYOR.YANI RESIM BILE CEKMIYOR.
Onerilerinizi bekliyorum .
Saygilarimla

Tarih: 2 Eylül 2013, 07:57 - İp: 24.***.**0.26
  • 1