onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D40: İlk İzlenimlerim

Merhabalar

Dün en sonunda D40'ıma kavuştum. ritzcamera.com'dan alarak Amerika'dan dönen arkadaşım vasıtasıyla getirttim. Maliyeti 600$, 18-55 mm f/3.5-5.6GII ED AF-S DX Zoom Nikkor lensde fiyata dahil.

Yoğunluktan makinayı incelemeye pek fırsat bulamadım.

Makina oldukça kompakt ve küçük. Elime geçmeden önce küçüklüğü acaba sorun olur mu diye merak ediyordum ama elime alınca gerçekten güzel durdu. Sadece serçe parmağım biraz dışarı kaçıyor ama bir kaç denemeden sonra ona da yer buluyorsunuz.

Makina otomatik netliği sadece kendinden AF motoru olan lensler ile yapıyor. Sanırım bu kısıtlama fiyatının düşük olmasında ki en büyük neden.

LCD ekran 2,5" 230.000 pixel, görüntüler oldukça güzeldi.

Tuşlar azaltılmış, dolayısıyla ortada bir kalabalık yok. Tabi tuşların azaltılması makinanın özelliklerin kısıtlanmış olması ve bazı işlemler için aynı anda iki tuşun kullanılması demek. Özellik kısıtlamasına değinirsek, D50 ve D70s'den pek aşağı kalır durumunu sanki göremeyeceğim gibi geliyor, tabi ilk düşünceler bunlar.

Kareleri almaya başlayınca ve kullandıkça + ve - yönlerini bu mesajda maddeler halinde güncellemeye çalışcam.

Ayrıca merak ettim; makinanın Amerika'da internet sitelerinde çıkış tarihi 1 Aralık, acaba Türkiye'de alan ilk kişi ben miyim diye? (Tabi alan ilk enayi de olmak var ya, onu artık makinayı kullandıkça anlayacağız)

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:28 - İp: 85.***.**3.142
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Güle güle kullanın. Daha önce ne kullanıyordunuz? Tercihinizi neye göre belirlediniz?

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:34 - İp: 85.***.**1.23
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Zenit 122 Fotoğrafçılığa başlayalı 2-3 ay oldu sadece. D40 seçmemdeki nedenler;

- Makina araştırmak için zamanım yoktu, arkadaşım kısa zamanda Türkiye'ye döneceği için. O yüzden piyasadaki en son model makina olması,

- Fiyatının çok uygun olması,

- Bazı inceleme sitelerinin öninceleme kısmında çoğunlukla olumlu yönleri ile anlatılması,

- Küçük ve şık oluşu, ilk görüşte hoşuma gitmesi.

Normalde bir elektronik eşya alırken teknik özelliklerini en ince detayına kadar araştırırım. Ama yukardaki nedenlerden dolayı ve de bu kamera araştırma çıkmazına girmek istememden fazla kafa yormadan almayı tercih ettim. İyi mi yaptım, kötü mü artık göreceğiz.

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:41 - İp: 85.***.**3.142
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Hayırlı uğurlu olsun efendim bol fotoğraflı günler...

Tarih: 14 Aralık 2006, 12:19 - İp: 85.***.**1.211
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Güle güle kullan! Darısı başımıza...

Tarih: 14 Aralık 2006, 15:19 - İp: 85.***.**0.198
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

xder hayırlı olsun bence güzel bi karar vermişin makina kötü olsa bile enayilik olmaz ztn makinanın kötü olucağını pek sanmam sonuçta nikon =)güle güle kullan

Tarih: 16 Aralık 2006, 15:54 - İp: 88.***.**2.33
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkürler, darısı tüm isteyenlere olsun.

Bir sorun çıkmazsa yarın ilk gündüz çekimime çıkacam. Arkadaş da D70S ini getirecek. Yarın iki makinayı kapıştırcam bakalım. Bundan sonra daha detaylı izlenimlerimi ilk mesajıma eklemeye çalışacağım.

Tarih: 16 Aralık 2006, 16:47 - İp: 85.***.**6.124
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

D70s döver.

Tarih: 17 Aralık 2006, 14:23 - İp: 88.***.**2.106
yrguner
yrguner (üye)
İzmir / Amatör

hayırlı olsun xder bana akıllı bir seçim olacakmış gibi gözüküyor.bakalım zaman göstercek bunu bize ve sana...

Tarih: 17 Aralık 2006, 21:18 - İp: 85.***.**4.171
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Fotograflarını ve yorumlarını merakla bekliyoruz xder.

Tarih: 17 Aralık 2006, 21:53 - İp: 85.***.**1.93
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Herkese merhaba öncelikle, sitenizde yeniyim ve siteyi oldukça beğendim, sanırım burada beni sık göreceksiniz.

Ben de amatör bir fotoğrafseverim ve artık kompakt makinalardan slr sınıfı daha yaratıcılığa izin veren bir makinaya geçme kararı aldım ve açıkçası çok da bu işten anlamadan siteleri gezerek, editör yorumlarını okuyarak ve tanıdığım biriki bu işten anlayan arkadaşıma da danışarak D-SLR geçiş sınıfı bir makina için en uygununun Nikon D40 olacağına karar verdim. Tecrübe olarak çok yeni ve acemi ama arzu-iztek olarak çok iddialı biri olarak bu makina ile kendim açısından önemli bir noktaya geldim. Makinayı aydınlardan aldım, bana 1323 YTL, 12 taksit (KDV dahil) mal oldu. Bakalım memnun kalacak mıyım, her halukarda benim için daha gelişmiş bir makina en azından şu aşamada gereksiz diye düşünüyorum. ama bu fiyata daha iyi bir makina da alınır mı? sanırım evet ama ben de bu işten çok anlamayan birisi olarak marka imajından etkilenerek nikon seçtim galiba. Belki diğerlerinden çok üstün değildir ama en azından kötü değildir düz mantığıyla seçim yapmak ta bir miktar maliyette kazınlanmak pahasına da olsa bana akılcı geldi. Umarım pişman olmam.

Herkese tekrar merhabalar.

Tarih: 29 Aralık 2006, 23:39 - İp: 194.***.**0.169