wiceligenc
wiceligenc (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D300 Ve Canon 7d-60d

Merhaba Arkadaşlar;

Benim gibi Doğa ve Nesne Fotoğrafçılığı yapan bir arkadaşım makinesini yenilemek istiyor. Uzun bir zamandır beraber makine araştırıyoruz Bütçe:2500 veya 2800 civarı olarak belirledik . Almışken 2.El Kozmetiği ve Shutter sayısı düşük olan makine Fiyatlarını araştırıyoruz.

Nikon D300 - D300s ve Canon 7D-60D arasında kaldık. Canon 7D İçin fotoğrafçı doslarım gerek yok diyor ona az bir özellik farklı için fazladan para vereceğine 60D Satın almamız yönünde uyarıda bulundular. Diğer bir yandada uzun zamandır takip ettiğimiz ve insanı kendine çeken makine D300 var. Makine kalite olarak kendini zaten anlatıyor ama Canon'la da arasında gem sıfır hemde 2.el fiyatlarında da fark mevcut. Birde Nikon daki lens çeşitliliği Canon baz alındığında biraz daha az tabi Nikon ve Canon seçimi biraz kullanıcıya kalmış bir olay ama ben Nikon'u daha çok özel çekimler, studyo tipi çekimlerde daha çok görüyorum çoğu doğa fotoğrafçısı arkadaşda da canon var ama D300 de insanı kendine çekiyor.

Sizin öneriniz nedir ? İki makinenin avantajları ve dezavantajları nedir bizim için hangi makineyi hangi yönüyle daha iyi olur kararsızlığımızın giderilmesinde yardımcı olabilirseniz çok sevineceğiz. (D300 - 60D)

İYİ FORUMLAR...

#wiceligenc' tarafından 26.01.2013 20:06:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2013, 20:50 - İp: 78.***.**1.220
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba wiceligenc,

İki makinada oldukça güzel ve kalitelidir ve birbirlerine karşı değişik üstünlükleri vardır.Beklentinize bağlı olarak karar vermeniz daha uygun olur.Aşağıdaki linkten karşılaştırmalara bakabilirisiniz.

http://camera.downloadatoz.com/comparison,canon-eos-60d,vs,nikon-d300.html

Tarih: 26 Ocak 2013, 01:28 - İp: 91.***.**4.100
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Biraz eskimis ama ust sinif/ustun govde bir DSLR'yi, daha yeni ama kendinden biraz asagi sinif DSLR ( ayni veya farkli marka ) ile kiyaslamak en zoru.

D5100 - D90
D7000 - D300s
600D - 50D

"Bu ikililerden hangisi daha iyidir" gibi sorularin cevabi kisiden kisiye degisir.

Hangi markayi istediginize bakin - sonucta bir sistemin icine giriyorsunuz. Bir makinalik bir secimin degil...

Tarih: 26 Ocak 2013, 11:20 - İp: 96.***.**5.17
wiceligenc
wiceligenc (üye)
İstanbul / Meraklı

Yorunumun için teşekkürler Uğur Bey,

Gerçekten de seçim biraz zor olacak, Makineleri özellik bakımından birbirine yakın 2el fiyat konusunda da aralarında aşırı bir fiyat farkı yok.D300 Yalıtımı Canon'a göre daha iyi olan bir makine, Yüksek İSO'da kumlanma yapıyormuş ama 6400 gibi bir iso ne kadar sık kullanılır bilmiyorum. 925 Gramlık Ağırlığı nedeniyle taşıması zor olduğu söyleniyor, Canon ise 750 Gramlık ağırlı, önemli bir ayrıntı olmasa da Mp boyutu, Çok fazla boyut tipi, Geniş yelpaze İSO değerleri ve canon'un büyük lens ailesinden yararlanma fırsatı veriyor karar vermek gerçekten zor

Tarih: 26 Ocak 2013, 17:02 - İp: 78.***.**0.228
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

7D'nin de yalıtımı iyi. Dağ bayır gezdirirsin.
7D hala piyasadaki en iyi APSC gövde bence. Yaptığı hemen herşeyi doğru yapıyor. Belki en iyi imaj kalitesi yok ama odaklama, seri çekim, deklanşör gecikmesi, tampon bellek, ergonomi vs.. gibi konularda en iyisi. Onun arıdandan orjinal D300 değil ama D300s'i koyarım.
Sony A77, K5 vs.. gibi gövdeler kağıt üzerinde süper görünse de kullanımda 7D ve D300s'in farkları bariz.

Tarih: 26 Ocak 2013, 19:16 - İp: 84.***.**5.188
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Evde bir D300, bir de D5100 degil ama D5000 var. Ayni sensor ama daha yeni teknoloji olmasi sebebiyle D5000'in bile goruntu kalitesinin daha iyi oldugu soylenir.

Galeride 160 kadar fotografim var. Kaci D5000 ile dersiniz ? SIFIR

D300 ergonomisine alismis birinin, D3xxx & D5xxx govdeleri kullanmasi cok zor ve kisitlayici. Ciddi fotograf cekmek amacli evden cikarken yanima D5000'i aldigimi hic hatirlamiyorum. Sadece aile/bebek /cocuk/ ani/ seyahat fotograflarinda otomatikte kullanmaya sabrim var; genelde esim kullanir. O makina D5000 degil, D5200 de olsa tercihim degismezdi.

D400 ciktiginda, APS-C format ile cikarsa ( ki benim suphem var ), ayni fiyatli FF D600'e tercih edecek buyuk bir cogunluk var - sirf ergonomi sebebiyle.

Nikon icin yazdim ama Canon icin de durum farkli degildir.

Tarih: 26 Ocak 2013, 19:44 - İp: 96.***.**5.17
wiceligenc
wiceligenc (üye)
İstanbul / Meraklı

Beni Canon'a iten neden gündüz manzara fotoğraflarında daha iyi görüntüler elde ettiği yönündeki yorumlar. Nikonun gördüklerimle bende oluşan yargısı seri çekimi olan stüdyo fotoğrafçılarının kullandığı meşhur makinesi olarak kalmış. Nikon konusuna gelirsek Şuan yeni makinelerin fiyarları belli ve bizi biraz aşıyor. Daha çok kozmetik durumu iyi ve shutteri düşük olan 2el makineleri inceliyoruz. D300'ün 2. eli piyasa da mevcut, ama D300s'in 2.eli çok az sayıda 1 tane kozmetiği temiz 11 bin shutter'da D300s buldum 2000 TL İstiyor yanına ortalama iyi bir lensle 3200-3500'ü bulur sanırım. Buda belirlediğimiz bütçeyi aşıyor. Çok kararsız bir durumdayız her ne kadar professiyonel makinilerle kıyaslamasam da 2.5-3 milyar verilirken kendi çekimine uygun iyi bir makine olsun istiyor insan.

#wiceligenc' tarafından 26.01.2013 20:27:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ocak 2013, 20:00 - İp: 78.***.**1.220
  • 1