devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

Nikon D3- D3s- D3x Hangisini Almalıyım

arkadaşlar d300 le başladım makinayı öğrendikten sonra sattım lenslerle birlikte. makinadan soğuma sebebim denklanşöre basınca sallanıyor .tripota ağırlıkta bağlasam wriles kumandadan çektiğim halde makina sallanıyordu. bu yüzden sattım. hastalık bulaştıya şimdi kaşıntım var bana sallanmayan fazlada ses çıkarmayan uygun fiata hangi makinayı nereden nasıl alabilirim. yada siz nasıl aldınız.

d700 de olabilir ama almışken öyle bir makina alayımki uzun yıllar bana model aratmasın.kıl olmayım yani.
d3x alsam israfada kaçmış olmaktan korkuyorum açıkçası.

Tarih: 8 Eylül 2010, 09:56 - İp: 78.***.**1.235
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

ozansan kardeş verdiğin örnekteki kare beni bağlamaz çünki doğal ortamda çekilmemiş nasıl bir ışıklandırma kullanıldığı belli değil.

d3 falan almaktan vazgeçtim almıyorum. alsamda değmeyecek. d300 deki gibi hayal kırıklığına uğramak istemiyorum.

d3 serisi ebat olarak büyük olması dezavantaj zaten ağırlıkta eklenince hiç olmayacak galiba.

kesinlikle d3s almalıyım bende farkındayım. birazaha araştırma yapıp alacağım makina d3s olabilir.

Tarih: 14 Eylül 2010, 21:15 - İp: 94.***.**3.150
devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

bitpire kardeş. inan kendimi kandırıyorum. bulunduğum yerde izmitte doğru dürüst slr satan bir tane yer yok.sipariş üstüne getiriyoruz diyorlar. vatan computur açıldı oraya gittim canon 500d var alınabilecek başka da yok 450 d 1000d nikond80 tırıvırı cihazlar.500d yi alıyordum az kaldı şarjı yokmuş , doldurun bakayım dedim açıktaki şarj cihazını bulamadılar kutudanda açamayız dediler.direkten döndüm almadım. yani bu aralar tosluyacak yer arıyorum. en kısa zamanda bir slr elimde olur sen benle kafa yapmaya devam et.bak görürsün ne biçimde lensler alıcam. normal biri olmadığımı o zaman anlıcaksın.

Tarih: 14 Eylül 2010, 21:44 - İp: 78.***.**6.215
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasım sen kafamda birsey yaratmıssın,kendinide inandırmıssın, ona gore yalan yanlıs seyler soyluyorsun. insanlarında seni onaylamasını istiyorsun.
bizde diyelim evet arkadasım d3 almalısın d3 super makine. şimdi en iyi yorumu benmi yapmış oldum?

burada insanların derdi yanlıs bilinen seyleri duzeltmek. sen d300 yaramaz makine diyorsun. bunu amazon ormanının ortasında bile soylesen cümle hayvanat kıçıyla güler.

birincisi d300un iso performansını begenmeyen birinin 550d iso performansını begenmesine imkan yok.

d3 un iso perfromansını begenmeyen birinin 550d begenmesine hele hiç olasılık yok. daha bunun farkına varamadıysanız bukadar insan bosuna iyi niyet gosterip bukadar sey yazıyor demektir. uste birde laf işitmek pahasına.

az teknik konusalım misal d700-d3s
12mp (evet sadece 12 mp) full frame bir makine
5dm2 21mp bir makine oda full frame

teknik olarak 5dnin d700den yada d3s ten daha iyi fotograf vermesi gibi bir olasılık yok.
yani d3 alırsam d700 alırsan hayalkırıklıgı yasarım diyerek 550d alcam 5d alcam demek manasız.
hatta sacma.

ayrıca iso 1000de iso 100 goruntusu bekliyorsanız buda sacma bir beklenti.
bunca insanın anlatmaya calıstıgıda bu.

Tarih: 14 Eylül 2010, 21:53 - İp: 88.***.**8.140
devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

gaijin baştan söylemen gerekeni sonunda söyledin bak şimdi anladım ne demek istediğini. acemi olduğumu baştan ben söyledim. kimse doğru yönlendirmiyorki. bir yandan bu kadar para bağlanmaz deniliyor bir yandan bu makina sana göre değil. benimde kafam karışıyor normal yani.
burada en azından bir istişare ortamı oluştu ama öyle ama böyle herkeze teşekkürler.

Tarih: 14 Eylül 2010, 22:00 - İp: 78.***.**6.215
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

İşe gerekmedikçe yüksek Iso'da çekmeyerek başlayabilirsiniz. Günışığında Iso800 ün ne manası var. Aslında daha bi dünya olay var bence bir kitap, bir kurs çok şeyi değiştirir.

Tarih: 14 Eylül 2010, 22:48 - İp: 78.***.**9.233
devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

mavi_izci buraya yazılanların tamamını takip ettinmi kardeş.?
gün ışığındada olsa haraketli bir objeyi düşük isoda çekersen oluyomu.
çocuklar genelde haraket halindedir . düğün ortamıda malum kollar havada..
kitap dergi okumuşluğum var. ünlü fotoğraf sitelerinde profosyonellerin ve ödüllü çekilmiş fotoğrafları özellikleriyle birlikte incelediğinizde kursun kralını almış oluyorsunuz.(kısada olsa kurs almış birinden kurs aldım). yani.national geographynin eğitim cd leri +prof larının nasıl çalışma ve hangi teknikleri nasıl kullandıkları hd görüntü olarak belgeselleride elimde mevcut defalarca seyrettim. o kadar da kro değiliz yani. belki benim fotoğraf anlayışım farklı olabilir yanlış bir yoldanda gidiyor olabilirim ama her insanın da düşüncesine istek ve arzularına saygılı olmakta gerekmezmi.

Tarih: 15 Eylül 2010, 01:20 - İp: 78.***.**6.215
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Valla arkadasim senin sorununu bir anlayabilsek.ISO degeri en iyi makinayi ornek gosterdik ,yok dedin buda sorunlu.Sonra dedin 550 yada M2 alayim bari.Sonra yine dedin D3S alabilirim.Sonra yine biseyler dedin yani dedin de dedin.Senin kafan karisik ve tavsiyem soyle 2020 yilina kadar beklemeniz ve kafanizi dinlendirmeniz.Ayrica ISO ya takacaginiza bu kadar hizli lenslere taksaniz, mesela f1.4 prime lensler falan alsaniz cok daha iyi yatirim yapmis olursunuz.Maksat resim cekmek ise artik sikayet etmeden birsekilde elde olanla idare etmeniz ve yaraticiliginizi konusturmaniz hem kendinize hemde vaktini size ayiran bu kadar yorumcuya hayir getirecektir.

Tarih: 15 Eylül 2010, 02:28 - İp: 221.***.**6.23
ozansan
ozansan (üye)

D700,kaliteli prime lensler ve kaliteli ortam ve program ile ortaya cikan calismalarimdan bir kac ornek...Yani diyecegim fotograf cek artik fazla kafani yorma ISO miso...Bu orneklerimin hepsi japonya,Hachiojima adasindan...

Tarih: 15 Eylül 2010, 03:01 - İp: 221.***.**6.23
ozansan
ozansan (üye)

Bunlarda kiraladigim Sigma SD15 ve yeni 8-16 mmF4.5-5.6HSM sigma lens ile OKINAWA adasindan.Yani anlatmak istedigim her teste,farkli farkli makinalar,lensler ve karekter.Yeterki fotograf cekmek olsun niyet...

Tarih: 15 Eylül 2010, 03:18 - İp: 221.***.**6.23
devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

ozansan kardeş sen bunlara fotoğraf diyosan tamam ben bişe demiyorum. okadar ışıkta her makina çeker .sondan ikinci fotoğrafta şemsiyede gayet belirgin grenleşme var ve bunları al programa sok tamamen doğallığını yitirsin yağlıboya resim yap ozaman .ne kadar çok bilenler toplanmış burada ahkam kesiyo iyiki bir konu açtık kapatalım kalsın . kimseye zorla yorum yazın diyen olmadı.penseylede kimsden laf almak zorundada değilim .bir arkadaşım buraya konöyle konu açma diye uyarmıştı beni şimdi anladım ne demek istediğini.
ben fotoğraf çekiyorum kompak ixus 75 im var bana yetiyor buraya koyarım neler çektiğimi o zaman anlarsın.
fotoğrafla röntgen çekmeyi karıştıran arkadaşlar var sanırım. hiç unutmam ilk studyada vesikalık çektirdiğim anla hastanede çektirdiğim röntgen flimini .ikisindede nefesimi tutmaktan renk değiştirmiştim.
buradaki konuya çıkar biri d3-d3s-d3x kulanıcısı bende bu var kardeş bence artıları bunlar eksileri bunlar diye yazar . ordan buradan alınma karelerle millete alaycı bir şekilde laf yapmaya gerek varmı yani. 2020 yılına kadar bekle falan ne demek. alaycı bir millet olmuşuz gidiyoruz yani.

Tarih: 15 Eylül 2010, 06:38 - İp: 78.***.**6.215