Maxo
Maxo (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D200 Hakkında?

Arkadaşlar forumda D200 ile ilgili konular birkaç kez yazıldı. Ama henüz D200 kullanan bir arkadaşın detaylı izlenimlerine rastlayamadım.

Daha önce dadanagast "D200'ün ruhu"ndan bahsetmişti. Bunun nasıl bir şey olduğunu bizzat kullananlar açıklayabilir ancak. Bu durumda benimki bir tür "ruh çağırmak" olacak... D200 sahibi olan veya kullanan arkadaşlar, izlenimlerinizi yazmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Tarih: 18 Mart 2006, 03:01 - İp: yok
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Maxo, 1 aydır D200 kullanıyorum ve memnun kalmadığım bir noktasıyla henüz karşılaşmadım.

Kısaca izlenimlerimi maddeler halinde yazacak olursam,

1) 11 nokta AF sensor mükemmel sonuç vermekte özelikle hareketli objelerde.

2) Sürekli çekim modu inanımaz derecede hızlı ki buzamana kadar kullandığım makinalarda görmedim.

3) Üst üste çekim tekniği 10 poza kadar müsade etmekte ve photoshopa gerek olmadan doğal ortamında bu işlemi yapabilmekte.

4) Ergonomik bir yapıya sahip ve kontrol tuşlarına ulaşması çok rahat.

5)Tüm kontroller neredeyse tek tuşla kontrol edilecek şekilde dizayn edilmiş. Kalabalık bir tuş ordusu bu makinada sizi beklemekte ama kafa karıştırmıyor.

6) 800 ISO ya kadar gece çekimlerinde Noise oldukça iyi sonuç vermekte, 1600 ve 3200 arası gece sonuçları iyi değil, gündüz 70S grubuyla kıyaslamak yanlış olur tamamen farklı bir gövde yapısına sahip.

7) artı birçok extra özellikler mevcut AE +- 5 arasında olması, Beyaz ayarında Kelvin seçeneği bunlardan birkaçı

8) Bataryası oldukça iyi, D70S e göre 1.5 kat daha fazla dayanmakta.

9) Çekileni görme ve silme işlemleri oldukça hızlı.

10) RAW ve JPEG de sıkıştırılmamış seçeneği bir avantaj

11) usb 2.0 High Speed bağlantı ile örneğin 100 fotoğrafı en yüksek jpeg formatta 14 sn'de bilgisayara aktarmakta.

12) D70S de ve bu makinada sürekli dış ortamda objektif değiştirmekteyim.D70S de iki-üç değişimden sonra tozlanma kaçınılmaz oluyordu D200de defalarca değiştirmeme rağmen tozlanma olmadı sanki tozu statik bir yöntemle uzak tutuyor gibi ama kataloğunda böyle bir özellik göremedim uygulama iyi.

13) dediğim gibi henüz 1 aydır kullanıyorum zaman içinde deneyimlerimi tekrar aktarırım.

Tarih: 18 Mart 2006, 13:53 - İp: 81.***.**3.240
Maxo
Maxo (üye)
İstanbul / Amatör

İzlenimlerini paylaştığın için teşekkürler ömerk. [>:D

Tarih: 18 Mart 2006, 14:32 - İp: 85.***.**3.77
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Maxo makinayı Türkiyeden aldım 2100 USD ye mal oldu. Genel olarak devamlı kullandığım lensler 18-70 ED Nikon, 105 macro sigma ,24-120 Nikon VR ve 300mm Sigma. Keskinlik konusunda hiçbir problem ile karşılaşmadım.

Tarih: 19 Mart 2006, 11:33 - İp: 85.***.**1.139
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam arkadaslar..

evet, gercekten de d200'un bir ruhu var.. ve acikca da soyluyorum; -1d serisi haric- hicbir canon dslr, o zevki veremiyor fikrimce..
viewfinder'a gozunu dayadiktan sonra, hissediyorsun..(veya ben oyle hissettim)
viewfinder'i 5d kadar buyuk.. (bu arada 30d'nin de viewfinder'i bayagi buyuk)
...
evet canon dslr'larin yuksek iso'lardaki basarisi var ama sadece iso 1600,3200'de farklilik gosteriyor.. ve noise ninja gibi programlarla 2 stop'a kadar noise'i azaltmak mumkun olabiliyor.. ki d200'un iso 3200'deki fotografini da gordum, hic de soylendigi kadar degil.. a4'de tamamen kullanisli..

omer, cekim hizindan bahsetmis; gercekten inanilmaz bir hizi var.. makine susmak bilmiyor.. raw'da dahi..

bu arada, omer, 11. maddede 100 fotografi 14 saniyede bilgisayara aktarabilmekte demis; fakat sanirim 100mb fotograf demek istemis..

............
tek sorun, su anda aklima gelen, acaba nikon bu sene full frame makine cikartacak mi? cikartirsa d200, d2x gibi makinelerin fiyatlari ne kadara inecek?

Tarih: 19 Mart 2006, 13:35 - İp: 62.***.**2.10
  • 1