superisi20
superisi20 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D200-d90 Lens Seçimi Yardım?

Merhaba arkadaşlar
Profesyonel anlamda kendimi geliştirebilecegim bir fotograf makinası almak istiyorum. Nikon D200-D90 bodysi arasında kararsız kaldım ve her türlü çekimi yapabilecegim uygun lens seçimi konusunda da bana yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler

Tarih: 23 Haziran 2009, 15:49 - İp: 78.***.**3.212
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografcılık bilginiz nedir?

Tarih: 23 Haziran 2009, 16:26 - İp: 78.***.**1.225
superisi20
superisi20 (üye)
İstanbul / Amatör

İlk defa fotograf makinası alıcam ve profesyonel makinalar hakkında seçim yapabilecek kadar bilgim yok

Tarih: 23 Haziran 2009, 16:30 - İp: 78.***.**3.212
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

peki ilk defamı fotograf cekmeye baslayacaksınız?
neden ileri seviye modeller dusunuyorsunuz?

Tarih: 23 Haziran 2009, 16:31 - İp: 78.***.**1.225
superisi20
superisi20 (üye)
İstanbul / Amatör

Biyerden başlamam gerekiyor ve alacagım makinanın hakkını verebilecegimede inanıyorum.Sadece lens seçimi beni biraz zorladı,bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

Tarih: 23 Haziran 2009, 16:40 - İp: 78.***.**3.212
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oncelikle,
alacagınız makine giriş seviyesı yada ileri seviye olsun,hiçbir fark etmeyecektır.
bunu bilin.
sadece fazladan para vereceksiniz, ve ekstra hiçbirsey elde etmeyeceksınız.
hakkını verme konusunda bir cekinceniz olmaması guzel.
--------
makineler uzerınde gelen kit lensler,zaten iyi lensler, ve ilk kez fotograf cekmeye baslayacaksanız, (kursa gitmenizi tavsiye ederim) kit lens kullanmanız daha yerınde olacaktır.boylece makinenizi tanıdıktan sonra ne tur fotograflar cekmek istediginizi ve ihtiyacınız olan aralıgıda belirlemiş olur, ona gore bir lens arayısına girersiniz.
bu sekilde bir "kör alışveriş" size hiçbir fayda saglamaz.
kendi ihtiyaclarınızın farkında olarak yapacagınız alısveriş daha etkili olacaktır.
ayrıca, bir sure kit lensi degiştirme ihtiyacı bile duymayacaksınız buyuk ıhtımalle.

sadece bu iki model uzerınden degerlendirme yapıyorum, d90 cmos sensorlu ve daha yenı teknolojili bir makine,alacaksanız bu ikisi içinde onu almanızı tavsıye ederim

ancak yıne tekrarlıyorum, giriş seviyesi bir modelle ileri seviye bir model arasında sizin için (yada profesyonel bir fotografcı için) fark yaratacak hiçbir sey yoktur.
makineyi giriş seviyesi lensi kit lens diye adlandırmaları bunların dusuk kaliteli yada kırpılmıs makineler oldugu anlamına gelmiyor.

Tarih: 23 Haziran 2009, 16:47 - İp: 78.***.**1.225
superisi20
superisi20 (üye)
İstanbul / Amatör

Vakit ayırıpta verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim.Daha önce fotograf makinası kullandım ve fazlasıyla çekimlerde yaptım artık iyi görüntülar elde edebilecegim, uzun bir süre dogru yönde beni geliştirebilecek profesyonel bir makina kullanmam gerektigini düşündügüm için almak istiyorum.Body ve lens konusunda sizin öneriniz nedir peki?

Tarih: 23 Haziran 2009, 17:07 - İp: 78.***.**3.212
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

daha once kullandıysanız zaten sorun olmayacaktır, d90 iyi bir makine,d200dense onu dusunmenızı onerırım.
lens tercihi yapmak istediginiz cekim turune gore degişecektir.
eger fıyat cok onemli degilse 16-85 alınabilecek en iyi aralıklı lens.gittigidiyorda 1300 lira fiyatı var..sanırım 100 lira asagısınada bulunabilir.

tele lense ihtiyac duyacagınızı sanmıyorum..
makro cekmek istersenız ayrıca degerlendirilebilir.

ama bır sure kit lensle kullanmanızı tavsiye ediyorum yinede.

Tarih: 23 Haziran 2009, 17:19 - İp: 78.***.**1.225
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

kompact + ucuz dslr+kit

Tarih: 23 Haziran 2009, 18:11 - İp: 78.***.**3.156
superisi20
superisi20 (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkür ederim açıklamalarınızdan dolayı.. body olarak D90 ,lens içinde daha detaylı bi araştırma yaparak alamayı düşünüyorum

Tarih: 24 Haziran 2009, 00:49 - İp: 78.***.**0.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

zaten alabileceginiz en kaliteli lenslerden biri 16-85..
arastırmanız cekim yapmak istediginiz alana gore olursa daha verimli olur.
makro cekmek istiyorsanız tavsiye degişecektir.
kus fotografcılıgı yapmak istiyorsanız degişecektir.
still life,portre, insan manzaraları vs cekmek istiyorsanız degişecektir.

Tarih: 24 Haziran 2009, 00:55 - İp: 78.***.**2.22