nizam
nizam (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon D 70s-nikon D 50

arkadaşlar doga fotografcılıgını seviyorum şu ana kadar canon povershot 60-sony dsc w 1-fuji s5000-s7000 kullandım bu makinalardan hiç şikayetim olmadı ama bunlardan daha kaliteli daha dogal fotograf çekmek istiyorum acaba slr bir makinamı alsam.Arkadaşlar nikon d70s-veya nikon d 50 alsam diye düşünüyorum ama 70 s biraz bütcemi sarsacagı için d 50 üzerinde yogunlaştım sitenin birinde Nikon D 50 -18.55 lens.55.200 lens beraber doga fotograflarında başarılı olabilirmiyim daha önce slr kullanmadım önceki makinalarımı ararmıyım beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Tarih: 22 Mart 2006, 20:40 - İp: yok
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

@nizam

Bu adreste D50 kit lensinin incelemesi var. D70 kit lensi olan 18-70mm ile de karşılaştırılmış ve daha iyi bulunmuş...

Küçük 1-2 alıntı yapayım..
This $160 lens is great. I prefer it over the twice as expensive 18 - 70 mm lens for smaller size, less distortion and better zooming. This 18 - 55 zooms easily and precisely while the 18 - 70's zoom control bunches the wide settings together at one end. I won't miss the 2/3 stop and 15mm longer range I lose compared to the more expensive 18 - 70 mm.

Çeviri:
Bu 160$ lık lens harika. Ben onu daha iyi zoom a sahip olduğu için, daha az bozulma (distortion) ve daha küçük boyuta sahip olduğu için iki kat pahalı olan 18-70mm lik lense tercih ederim. 18-70mm lik lens geniş açıda zoom yapmakta başarısızken 18-55mm daha tutarlı ve zoom yapması daha kolay. 18-70mm nin sahip olduğu ekstra 15mm yi ve 2/3 lük stop değerini özlemeyeceğim..

If you have $700 then get the 18 - 200 mm VR instead. If not, get this 18 - 55 and the $150 70 - 300G. You'll save half and never miss the 55 - 70 segment.

Çeviri:
Eğer 700$'ınız varsa 18-200mm VR lensi alın. Eğer 700$ harcayamayacaksanız 18-55mm'yi ve 150$ lık 70-300G lensi tercih edin. Toplamda yarı fiyat ödeyeceksiniz ve 55-70mm lik aralığı hiç mi hiç özlemeyeceksiniz..

Not: Kenrockwell çok tutulan bir yorumcu. Bunun bir sebebi de anladığım kadarı donanımların sadece teknik özelliklerine değil, günlük hayat kattığı kolaylığı da göz önünde bulundurması. Mesela çoğu insan 18-70mm yi sadece daha büyük ve gösterişli olduğı için bile tercih edebilecekken Ken Rockwell 18-55mm nin taşıma kolaylığından dem vurmuş..

Umarım faydalı olmuştur..

#bmadran' tarafyndan 23.03.2006 19:11:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mart 2006, 19:06 - İp: 81.***.**1.103
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Son bir şey daha ekleyeyim...

www.photosig.com adresine üye olmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu siteye upload edilmiş fotoğrafları body lere ve lenslere göre aratabiliyorsanız.

Nikkor 18-55mm ile (18-70mm ya da 55-200mm ya da 70-300mm) çekilmiş fotoğrafları aratın ve inceleyin. En sağlıklı sonucu böyle alacağınızı düşünüyorum..

Tarih: 23 Mart 2006, 19:09 - İp: 81.***.**1.103
nizam
nizam (üye)

bmadran merhaba beni çok iyi aydınlattınız teşekkür ederim almayı düşündügüm d50 ile birlikte 55-200 ED lens geliyor .Bu lensle doga fotograflarında başarılı olabilirmiyim.

Tarih: 23 Mart 2006, 19:17 - İp: 85.***.**3.44
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Doğa fotoğrafı derken manzara fotoğrafından mı bahsediyorsunuz yoksa vahşi (ya da yarı-vahşi :D ) hayvan fotoğraflarından mı? Yoksa çiçek böceğin makrolarından mı?

Bunun yanıtını verirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz sanırım..

Tarih: 23 Mart 2006, 19:51 - İp: 81.***.**1.103
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili nizam ben R1 kullanıcısıyım.R1 i almadan önce Nikon D70S ve D200 ün çekimlerini R1 ile hem görüntü olarak hemde baskı kalitesinde karşılaştırma ve kullanma imkanım oldu.D50 ve D70S vede R1 ile deneme çekimleri yapmadan D50 almamanı öneririm.Madem doğa çekimi senin için öncelikli spesifik lensler alıp kullanmıyacaksan R1 i düşün.Sana bir örnek vereyim.Yaptığın doğa çekimlerinden birini çok beğendin ve büyütüp evinin duvarına asmak istedin d50 ve d70s ile yaptığın çekimleri asla R1 kalitesinde büyütüp bastıramazsın çünkü aralarındaki mega piksel farkı neredeyse iki katı.Sana tavsiyem 3 makina ile de deneme çekimleri yapıp öyle satın alman.Ayrıca Yazdığın kadarı ile bugüne kadar hep live-preview makinalar kullanmışsın almayı düşündüğün D50 de bu özellik yok önceki alışkanlıklarından dolayı sıkıntı çekebilirsin ben çekeceğim görüntüyü viewfinder de izlemek yerine 2" lik LCD de izleyerek çekmeyi tercih ettim bu senin tercihlerinde nekadar önemli bilmiyorum ama daha önce like makinalar kullanmış birisi olarak sıkıntı çekebilirsin.

Tarih: 23 Mart 2006, 19:58 - İp: 85.***.**6.34
nizam
nizam (üye)

doga fotografları manzara dan bahsediyorum ayrıca dogada ki hayvanları görüntülemek niyetindeyim teşekürler.

Tarih: 23 Mart 2006, 20:19 - İp: 85.***.**3.44
nizam
nizam (üye)

as bey uyarılarını dikkate alacagım yanlız D50 ile R1 in çektigi fotografları çekme imkanım yokmu lenslerle R1 in önüne geçemezmiyim.

Tarih: 23 Mart 2006, 20:43 - İp: 85.***.**3.44
as
as (Üye)

Eğer fotoğraflarını büyütmeyi düşünmüyorsan ve D50 ye kit lens dışında daha kaliteli lensler alabilecek maddi imkanın varsa ve çektiğin fotoğrafları her zaman fotoshop benzeri bir programda işleyip düzeltirim diyorsan D50 ile R1 kalitesinde fotoğraflar çekebilirsin.Ama özellikle tele objektif alıp kuş fotoğrafları veya sportif amaçlı seri çekimler için D50 daha hızlı bir makina olduğu için D50 yi al.Ben sadece genel kullanımda (manzara,doğa ve portre) çekimleri ve daha iyi baskı kalitesi için R1 i önerebilirim.Benim test ettiğim D70S te Fotoğraf kalitesi olarak R1 i yakalamak için hem kaliteli lenslere hemde photoshop türü bir işlemden geçirilmeye ihtiyac olduğunu gördüm.

Tarih: 23 Mart 2006, 21:07 - İp: 85.***.**6.34
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Bu renk meselesi zevk meselesi aslında :D
Yani R1 in renkleri çok canlı gerçekten.. Nikon'un ise renkleri genel olarak daha pastel (Vivid renk modu da var D50'nin ama denemedim henüz) ve Nikon için eski film makinaların havasını veriyor diye tercih edenlerin sayısı az değil.. (ben her ikisinin de renklerini beğeniyorum, kendilerine has görüntüleri var)

Bunun yanında renklerin pastel olması photoshop la daha sonra oynamak için daha fazla esneklik sunuyor.

Ancak as'ın da dediği gibi ben canlı renk istiyorum, çektiğim fotoğrafları direk olarak büyük boyutta baskı yapacağım, photoshop la hiç mi hiç alakam olmasın diyorsanız R1 daha iyi tercih olabilir.

Bunun yanında manzara çekimleri için R1 e çok iyi deniyor ancak zoom mesafesi yeterli değil bence. Eğer uzak mesafeden hayvan fotoğrafları çekecekseniz 55-200mm ya da benim kullandığım Apo 70-300mm daha iyi tercih olur gibi geliyor bana..

Dediğim gibi 1 resim bin söze bedelmiş. O yüzden photosig den bu makinalarla çekilmiş fotoğrafları araştırıp daha sağlıklı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Tarih: 23 Mart 2006, 21:18 - İp: 81.***.**1.103
as
as (Üye)

Bu arada şunu da belirteyim D200 de çekilen fotoğraflar photoshop ta işlenmeden kullanılabilecek kalitedeyken D50 ve D70S te durum böyle değil buda sanırım kendi içlerindeki yazılımlardan kaynaklanıyor fotoğrafları faklı yazılımlarla işliyor olabilirler.Bunu farkedebilmek için mutlaka aynı ışık koşullarında aynı mekanın fotoğrafını karşılaştırarak deneme çekimleri yapmanız fotoğrafların ham hallerini karşılaştırmanız gerekiyor.Ben ajans sahibi bir arkadaşım sayesinde R1 i almadan önce D70S ,D200 ve R1 i bahsettiğim şekilde çekilmiş test fotoğrafları ile hemde baskı kalitelerini inceliyerek test etme imkanı bulduğum için R1 i tercih ettim tabiiki fiyatı uygun olsa D200 ü öncelikle tercih ederdim.

Tarih: 23 Mart 2006, 21:19 - İp: 85.***.**6.34