netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Canon Eos 30d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak sizlere daha önce sitemizce yapılacağını duyurduğumuz makina testlerinin ilkini Canon Foto-Video Türkiye Mümessili Erkayalar dan sitemize gönderilen Canon nun EOS 30D modeli başlatmış bulunuyoruz.

Bu testin sitemizde ve Türkiyede bir ilk olmasından dolayı eksikliklerimiz olabilir.Amacımız burada açtığımız bu forum ile bizlere bundan sonraki testlerimizde yön vermeniz ,test ettiğimiz Canon EOS 30D fotoğraf makinası hakkında görüş ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilmeniz.

Testi gerçekleştiren arkadaşımız AS (Adnan) ın yaklaşık bir buçuk aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme sizlere sunulmadan önce sitemizde fotoğrafçılık ve ekipmanları konusunda bilgisine güvenebileceğimiz arkadaşlarımızın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Buradan sitemiz adına bu arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Canon EOS 30D hakkındaki görüşlerinizi bu topicten ,DSLR / DSLR Like Satın alma rehberinden yapabileceğiniz gibi Test sayfamızda ki "Forumda Canon Eos 30D" başlığı altından da bu topiğe ulaşabilirsiniz.

Canon EOS 30D Test sayfasına giriş için tıklayınız.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Testi hazırlayan: As ( Adnan )

Teste yorum ve görüşleri ile katkıda bulunan arkadaşlarımız:

Dadanagast ( İlker )
Burkay ( Murat )
Ömergin ( Ömer ).

#netfotograf' tarafından 12.10.2006 12:00:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:47 - İp: 81.***.**0.119
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan Abi,

aslında makinenin testi konusundan fazla mı uzaklaşmış olacağız diye korkuyorum ama böyle bir şey yaparsan çok güzel olur.

bu tekniğin ne gibi bir artısı olduğunu çok güzel bir şekilde görebiliriz.

Tarih: 18 Aralık 2006, 01:40 - İp: 88.***.**7.68
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

adnan abi bende merak ettim su olayı ya

Tarih: 18 Aralık 2006, 15:18 - İp: 88.***.**1.144
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar hdr tekniğinin sonuçlarını daha iyi görebilmeniz için size bir örnek.

Birinci fotoğraf normal olarak kullanabileceğimiz ayarlarla çekilmiş (0EV).
İkinci fotoğraf ise birinci fotoğrafın (-2,-1.5,-1,-0.5,0,+0.5,+1,+1.5,EV ) Pozlama değerlerinde çekilmiş toplam 8 fotoğrafın Photomatix te üst üste birleştirilmesi ile elde edilen fotoğraf.

Bu şekilde bir işlem fotoğrafta fazla pozlanan yerler ile az pozlanan yerlerin karışımından daha geniş Dynamic Range ile daha fazla detay ve renk doygunluğu sağlıyor.
Özellikle Pamukkale gibi daha çok beyaz ağırlıklı renk tonlarının yoğun diğer renklerin az belli olduğu yerlerde bu tip fotoğraflar klasik çalışmalardan daha güzel sonuçlar veriyor.

Bu işlemi raw formatta çektiğiniz fotoğrafları jpeg e çevirirken pozlama değerlerini yukarıda belirttiğim değerlerde farklı farklı pozlama miktarlarında jpeg e çevirerekte 6-7 fotoğrafı yine bu yazılımda birleştirerek yapabilirsiniz.

Benzeri çalışmadan başka bir örneği daha sonra tekrar bu topiğe yükleyeceğim.Bence o çalışma çok daha güzel sonuçlar verdi.

Canon EOS30D tek kare çekim.

Canon EOS30D aynı fotoğrafın 8 farklı pozlamasının birleşimi.

#as' tarafından 18.12.2006 22:27:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Aralık 2006, 22:22 - İp: 88.***.**5.90
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Çok güzel olmuş. Ellerine sağlık

bir örnek de şurada var. bu da çok güzel.

Keşke bu dinamik aralıkta algaçlar üretilebilse.

#drtamer' tarafından 18.12.2006 22:41:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Aralık 2006, 22:38 - İp: 193.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

DrTamer ve Adnan abi 2 fotoğrafta çok başarılı görünüyor HDR tekniği ile.
Ayrıca Adnan abi elllerine sağlık.

Burada kısaca bana HDR tekniğinin Photoshop'da nasıl kullanılacağını anlatırmısın?
Yani sanırım fotoğrafı ya RAW çekmemiz gerekiyor yada aynı fotoğrafı tripod ile birkaç jpeg çekim yapıp birleştirmek.
Fotoğraf makinasında HDR desteği(D80'de var mesela) olmayanlar,Ps'nin hangi kısayolundan işlemleri gerçekleştirecek ve adımları nasıl olacak??
Adnan abi bize bir anlatırmısın?

Tarih: 18 Aralık 2006, 23:12 - İp: 85.***.**9.56
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan fotoğraf çok güzel olmuş, eline sağlık.

Kıvanç bu alttaki linkte Özgür Çetin detaylı bir şekilde anlatmış Umarım faydası olur.

http://www.uruninceleme.com/makaledetay.aspx?Id=13

Tarih: 18 Aralık 2006, 23:29 - İp: 85.***.**8.72
m3hm3t
m3hm3t (üye)
İstanbul / Amatör

photomatix programıyla evin içinden dışarısını 3 farklı pozlamayla çektim aslında güzel de oldu fakat makinayı sabitlememe rağmen yine de tuşlara basarken ki milimetrik kayışlar en son hdr görüntüsünde bozulmaya sebebiyet vriyor böyle iz gibi çıkıyor çok dikkatli basmak lazım tuşlara. ama sonuç gerçekten iyi

Tarih: 19 Aralık 2006, 16:05 - İp: 81.***.**6.204
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

m3hm3t,

Böyle bir durumda Kendi kendine çekim seçeneğini kullanmak gerekiyor (Self Timer). Yaptığın çekimleri bizle de paylaşabilirsen seviniriz.

Tarih: 19 Aralık 2006, 16:19 - İp: 212.***.**0.50
m3hm3t
m3hm3t (üye)
İstanbul / Amatör

self timer ı kullansam bile EV ayarıyla oynarken makina oynuyor heralde yerinden fotolarda birleştrdiğimde iz olduğu için hepsini sildim bugünküleri

şimdi self timerlı yeni ev içi çekim yaptım çok matah bir şey olmadı ama iki halini de upload edeceğim. yarın bir gün güzel bir deneme yapıp koyarım bakalım olacakmı
5sn pozladım exifi üstünde
not: self timerla iz olmadı

photomatixpro

-bu arada uzaktaki ışık kaynağı florasan-

uğraşınca en iyi ayarları da bulabilirm heralde

#m3hm3t' tarafından 19.12.2006 23:19:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Aralık 2006, 23:13 - İp: 85.***.**0.211
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Kıvanç selam.
Tolga nın verdiği linkte bu konu anlatılmış.O yüzden tekrar anlatmaya gerek görmedim.Ama bence Photomatix denen program bu işi P/S den daha iyi yapıyor.
Bu işlem için Photomatix i tavsiye ederim.

Tarih: 20 Aralık 2006, 15:53 - İp: 85.***.**8.149