mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Ne Zor İşmiş Dslr Seçmek:)

Evet arkadaşlar Fotograf merakım benim bilgiasayarın başına civiledi...
Bundan 2 ay önce çıktığım bu yolda nerelere geldik.

Öncelikle bir compat makina alayımda biraz kendimi geliştirince üst seviyede bir makina alırım diye çarşıya çıktım. Ama aldıgım compact ve DRLR like makinaların amacıma uygun olmadıgını görünce yok olmayacak bu iş deyp DSLR almaya karar verim, olan bundan sonra oldu

Fotograftaki amacım binip arabama kaygısız bir şekilde doğaya açılmak, kapalı mekanlardan bir parça olsun uzaklaşmak, kendimi dinlemek, güzel fotograflar çekip mutlu olmak idi...

Ama bu DSLR işi öyle karışık bir işmiş ki son 1,5 aydır internette fotograf makinası incelemekten bir hal oldum, kapalı mekanlardan kurtulalım derken Forum bağımlısı oldum çıktım...
Lütfen yardım edin bu forum bağımlılığının çaresi var mı?

DSLR satın alma bölümüne yazdım ki benim gibi ilk defa DSLR almak isteyen arkadaşlara örnek olsun diye... Saygılarımla....

Tarih: 8 Ağustos 2006, 14:19 - İp: 85.***.**3.163
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Antika 350D Spot Meteringle ilgili çokkk güzel konuştun kardeş diline sağlık

Tarih: 8 Ağustos 2006, 17:23 - İp: 85.***.**3.163
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

hiç sorma hemşo
bir ay önce ne güzel h1 fotograflarımı cekiyor bir güzel dosyalıyordum. sonra birden sony sitesine bakasım geldi niyese ( bende sony hastalıgı var) sonra o da ne sony dslr üretiyor dslr de ne derken birden dslr le yatıp kalkar olmusum h1 sattım 10 gündür den aval aval makina arıyorum
ve sana bir sey soyleyeyim mi ne alırsak alalım hep daha iyisi olacak

Tarih: 8 Ağustos 2006, 17:24 - İp: 83.***.**4.135
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Ooo hemşerim hoş gelmişsin...

Ya onu sunu eksik, bunun kulpu fazla, yok pahalıdır, yok kaliteli fotograf çekemez, hatta gece rüyanda DSLR alırsın bakarsınki spot metering yok Al sana kabus...

Bu firmalar işi iyi biliyor, senden nekadar para alır tek amacıda bu Ne olacak yani iki günlük dünya sonuçta firması, müşterisi hepimiz kardeşiz ya olaya bu kadar ticari bakmak biraz ayıp oluyor valla... Yapın bir kampanya FF ler 1000 EURO dan üst seri lenslerde o/o 100 varan indirimler, güzel olmaz mı arkadaşlar... İş böyle olursa basit bir hesapla lensler+ makina 2500 EURO olsun bak sen satışta patlamaya, yanlızca bu forumdan en az 300 kişiye satarsın. Yani sürümden kazanırsın...Baya bir olmuşum ben arkadaşlar neler diyorum böyle, "Dertli olan filozof olurmuş" bu konu beni filozof yaptı eyvahhh

Biraz abartım galiba mazur görün bu günelerde çok hızlı düşünüyorum, malum DSLR alacaz ya...

#mbsahan' tarafyndan 08.08.2006 17:55:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 17:30 - İp: 85.***.**3.163
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Antika, canon spotmetre koymadıysa zaten gereksiz bir şeydir diye yorum yapanlar bile oldu

aman canon hakkında dikkatli konuş, sonra aforoz ederler.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 17:46 - İp: 195.***.**7.2
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Can Mahmut aşagıdaki yazdıklarımı okuyorumda zaten ben olacağımı olmuşum, ben cekinmeden konuşabilirim aforozun maforozun keseceği kalmamış beni, sorun değil onuda oluruz İnsallah

#mbsahan' tarafyndan 08.08.2006 17:54:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ağustos 2006, 17:50 - İp: 85.***.**3.163
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hocam bilmezmiyim hic. Canon'un hikmetinden sual olunmaz, buyuklugunden suphe edilmez. Spot metering'i cikardiysa 350D'den, vardir illa bir bildigi.

Canon'un en pacoz point-n-shoot makinasina koydugu ozelligi 350D'ye koymamasinin sebebinin, Nasrettin Hoca misali neden karpuzun agacta yetismeyip de yerde yetistigine benzer bir cevabi vardir herhalde: "Yuce Canon, sen bilirsin isini"

Saka bir yana, cok hizli gelisen teknoloji firmalarin ikilemde birakti. Bir yandan "yenisi eskisinden daha iyidir" mantigiyla tuketiciyi 2 senede bir yeni makina almaya zorlarken, ust sinif ile alt sinif arasindaki fiyat farkini korumaya calisiyorlar.

Canon 20D daha ust seviye makina, ama gel gelelim 350D daha yeni. Ne olacak simdi ? Daha yeniyi satarken, daha cok parasi olani daha fazla soguslemeyi nasil basaracaksin?

Eskiden olsa alt sinifin bir hatta 2 model yenisi bile ust sinifin eskisinden her acidan daha mutevazi olurdu. Ama artik oyle degil, alt sinifin yeni modeli hicbirseyde olmasa bile en azindan CPU hizi, MP vs. gibi birkac konuda ust sinifin eski modelinden ustun oluyor. Al iste simdi Canon 400D diyorlar, 10MPmis, 30Dnin pabucunu dama atacak.

Sonucta "spot metering"i cikartmak gibi saklabanliklara kaciyor firmalar.

Benzer bir durum Nikon'un da basinda. Alahaskina D50 ile D70 arasinda o fiyat farkina degecek ne ozellik farki var? DOF preview butonu koymak eski mekanik makinalarda buyuk is, ama bugunku makinalarin hepsinde aperatur mekanigini kontrol eden elektronik devreler orada duruyor, bir buton koymak cok mu maliyetli?

Tarih: 8 Ağustos 2006, 18:34 - İp: 85.***.**6.20
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

370D meselesi nasıl bir şey olabilir?

*Öncelikle görsel gelistirme LCD büyüyecektir 2,5-3 inc arasında bir seyler...
*Spot metering olsun

*Saniye 5 kare RAW olsun

*10 MP olsun..

*Optik vizörde gelişsin...

Beklentiler bundan öte birşey değildir herhalde. 370D böyle olunca 30D ne olacak sahsen ben almayı düşünmem kim alır ki...
Bunu böyle olacagını bilen Canon un iki sansı var ya alt ve orta seviyedeki üretimini tamamen yeniler 350D, 20D, 30D gider 370D, 40D gelir veya hiçbir şey yapmadan 10 MP lik bir 370D ile 350D den biraz daha pahalı bir şekilde karşımıza çıkacak. Ver karar verebilirsen...Hele 370D spot metering olmasın bak keyfimize

D80 den hiç umutlu değilim 10,2 mp lik CCD düşüncesi bile beni rahatsız etti. 6 Mp iyi idi. bilemedin 8 Mp olsun ne gereği var 10,2 mp lin anlayamadım.

Galiba en karlısı almayarak para harcamamış olmanın verdiği hazzı yaşamak...

Tarih: 8 Ağustos 2006, 22:31 - İp: 85.***.**0.168
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Parani cebinde simsicak tut iyi de nereye kadar. Hayay o kadar da uzun degil, br hatirlatim dedim

Tarih: 9 Ağustos 2006, 01:43 - İp: 85.***.**7.13
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Sevgili Antika laf olsun diye konuştum yoksa parayı cok seven birisi değilimdir... Degecek şeye öyle bir harçarım ki gözünün yaşına bakmam

Tarih: 9 Ağustos 2006, 12:18 - İp: 88.***.**3.17
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Compact makinelerde bile var diyorsunuz da, bence slr bir makina da spot ölçüm olmaması kabul edilemez. Benim çok fazla kullandığım bir özellik zaten spot ölçüm. Çektiğiniz fotoğrafta ışığa hükmetmek, çeşitli ışık oyunları yapmak istiyorsanız bence spot ölçüm kesinlikle şart. Bir slr de ise olmamasını düşünemiyorum bile.

Tarih: 9 Ağustos 2006, 13:49 - İp: 81.***.**2.48