erkutberk
erkutberk (üye)
İstanbul / Meraklı

Makine mi - Lens Mi?

D-SLR bir makine almaya karar verdim ama araştırdıkça kafam daha fazla karışmaya başladı.

Her kafadan farklı bir ses çıkması çok enteresan. Oldukça yüklü sayılabilecek paralar harcayıp, memnun kalmamaktansa bu konuyu açmaya karar verdim.

Lens, lens, lens... Herkes bu konuya takılmış durumda. Benim aklıma da doğal olarak şu soru takılıyor. Madem lens önemli neden Canon 40D yada Nikon D300 gibi kit body'ler popüler? D60-80 yada EOS 400-450 alıp "iyi bir lensle" daha iyi bir sonuç almak hemde daha uygun fiyata mümkün mü? Değil ise neden?

Ayrıca 40D 17-85 kit seçimi sizce nasıl? Sadece body almayı düşünürsem, lens olarak ne almalıyım?

Tarih: 13 Aralık 2008, 19:48 - İp: 94.***.**1.82
salihbaba
salihbaba (üye)
Erzurum / Amatör

Arkadaşım. Gelişen teknoloji ile beraber DSLR'ler de gelişme gösterdi. Tabii ki bu da sensör boytu ve sensör hassasiyetini de doğrudan etkiledi. Ancak şunu da ifade ediyorum ki; çok gelişmiş bir DSLR almak tek başına sorunu halletmiyor. Her gelişen DSLR ile beraber o makinanın hakkını verecek kalitede lens ihtiyacı doğuyor. Daha önceden EOS 30D model makinam için aldığım Canon EF 28-135 IS USM lensim 30D için yeterli gelirken; şu anda aynı lensi 5D'de kullanıyorum ve bu lensin 5D'ye ayak uyduramadığını görüyorum. Keskinlik ve renk doygunluğunun haricinde bu lens FULLFRAME bir makinada kullanılacak kadar kaliteli değil. Konudan yansıyan ışık kaliteli ve keskin bir objektiften geçerse sensör üzerinde iyi bir görüntü oluşturur. Bunun aksi düşünülemez. Yani demek istediğim, fotoğraf makinalarına eklenen yeni özellikler o makina kaliteli ve uygun bir lens ile beraber kullanılırsa bir işe yarar. Ancak lens mi, body mi gibi bir soruda cevap "LENS" olmalı. Zira lens makinanın gözüdür. Bozuk bir gözün de iyi beyinde iyi bir görüntü oluşturması beklenemez. Eğer daha detaylı bilgi isterseniz bana mesaj atabilirsiniz.

Tarih: 13 Aralık 2008, 20:15 - İp: 85.***.**9.148
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sorduğunuz konu yıllardır forumda tartışılıyor.
değişik bir açılım getirelim.
Amatör fotoğrafçıyı şehir içinde araba kullanacak biri gibi düşünelim ,
bu kişi için 120 km/saat hıza ulaşabilen bütün arabalar yeterli olur.
Yani 18-55 kit lens misali,
profesyonel fotoğrafçıyıda yarışlara katılacak sürücü gibi düşünelim.
onada 300 km/saat hız yapan araba dahi yeterli olmaz.
yani en pahalı lensleri kullanır.
İhtiyacımızı belirleyelim , beklentilerimize karar verelim ,
en iyi techizat işimize en fazla yarayan techizattır.

Tarih: 13 Aralık 2008, 20:47 - İp: 85.***.**0.254
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

17-85 tabi i rezalet bir lens değil gövde kalitesi de çok iyi ama fiyatını hak etmiyor. Optik performansı idare eder düzeyde.

40d+17-85 slr için idare eder bir performans sunar (17-85 40d gövdesinin kapasitesini bir miktar sınırlar görüntü kalitesi anlamında).

Ama 40dye sahip olduğunuz için o sağlamlığın ve ayar bolluğunun zevkini tadarsınız gövde olarak da 17-85 sağlam estetik ve zoom aralığı çok iyi.

Onun yerine benzer fiyata (hatta daha ucuza sanırım) tamron 17-50 veya geniş açıya çok gerek yoksa tamron 28-75 optik olarak çok daha iyi bir seçenek ve hızlı bir lens.
Gövde kalitesinden bir miktar ve is'den feragat edersiniz ama bence fazlasıyla değer.

Ancak 450d ve daha iyi bir lensle daha kaliteli fotoğraflar alırsınız. Gövde plastik olur 40d den aldığınız zevki alamayabilirsiniz ama çektiğiniz fotolar daha kaliteli olur.

Tabi burda 40dnin çok büyük ve hantal olmasının olumlu mu olumsuz mu olduğunu hesaba katmak gerek.
Bence küçük makina çok daha kullanışlı.

Tarih: 14 Aralık 2008, 13:44 - İp: 88.***.**4.222
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

BENCE önce lens..
ve lense göre makine..

Tarih: 14 Aralık 2008, 14:11 - İp: 78.***.**1.206
erkutberk
erkutberk (üye)
İstanbul / Meraklı

Elinizde 1.500 YTL'niz olsa sizin seçiminiz ne olurdu? Ellerim biraz iri ve D40 gibi bodyler oyuncak gibi kalıyor. Bunu da dikkate alın lütfen.

Tarih: 15 Aralık 2008, 10:30 - İp: 94.***.**6.245
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Elleriniz iri ise ve bütçe kısıtlı ise Pentax K10D veya K20D iyi bir çözüm olabilir. Sorunuz hakkında benim görüşüm ise önce lens. Çok iyi bir body sahibi olsanız da elinizdeki lens iyi değilse body hiçbir anlam ifade etmez. Pentax K10D kullanıcısıyım, Nikon D200 ayarında bir makinedir, su sıçramalarına ve toza dayanıklıdır. İri bir makinedir, sonuçlar iyidir, batarya ömrü oldukça iyidir. HDR çekimi, RAW fotoğraf çekimi, odaklama noktası seçimleri ve pozlama alan seçimi işlemleri menülerden değil, kendine has düğmelerden yapılmaktadır, bu açıdan çok kullanışlı ve kolaydır.

Selam ve saygılar.

Tarih: 15 Aralık 2008, 18:08 - İp: 194.***.**8.30
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Erkut bey şu an sizinle aynı durumdayım. Ben de 450d + tamron 17-50 f2.8 almada karar kıldım. aksi halde canon 40d + 18-55 is alacaktım.

canon 17-85 kit yerine tamron 17-50 f2.8 alınabilir

Tarih: 15 Aralık 2008, 19:00 - İp: 62.***.**1.61
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

olayın psikolojik yönü önemli bence..

Kendinizi iyi hissetiren bir makinaya sahip değilseniz ucuna ne takarsanız takın mutlu olmayacaksınız.

Sonucta fotograf "çekim sonucuna" göre mutluluk vermez. Fotoğraf çekim eylemini de gerçekleştirirken yaşanılan bir haz vardır.

Ben 350d makinasını sevmiyorum. Çok iyi lenslerim olsa bile o makinayla çekerken yüzüm yinede buruşur. Burun kıvırırım..

Başlangıç fikrinin makinadan yola çıkılmasında fayda vardır.

Özetle .. Çok iyi lenslere sahip olmanız size keyif vermeyebilir.. Çok iyi makinaya sahip olmanızda size iyi fotograf vermeyebiir.

Tarih: 15 Aralık 2008, 19:51 - İp: 88.***.**2.96
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

450d + 17-50 tamron çok iyi bir ikili olur.. birde 17-70 sigma derim..

Tarih: 18 Aralık 2008, 00:11 - İp: 78.***.**7.86
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

40D iyi bir gövde.
Canon 17-85 iyi bir lens değil. tamron daha iyi bir tercih gibi. İlla canon isterseniz 17-55 IS çok iyi deniyor, ancak pahalı olabilir.

Tarih: 18 Aralık 2008, 19:08 - İp: 85.***.**8.72